Jak darovat tělo pro vědecké účely

Mortuis vivos docent – mrtví učí živé. Možná jste uvažovali o tom, že po smrti darujete své tělo pro výukové účely. Nebo znáte někoho, kdo to chce udělat, a neví, jak na to. Tak tady je malý návod.

Tělo lze darovat (pozor ne prodat, finance za to nedostanete) tak, že uzavřete darovací smlouvu s konkrétním anatomickým ústavem (lékařských fakult). Oproti tomu se ústav zaváže podle vašeho přání ke konkrétním povinnostem (např. že po dosažení účelu nechá tělo na své náklady zpopelnit nebo navrátí rodině). Kopie této dohody s ústavem je vhodné také založit do zdravotnické dokumentace, aby mohl lékař po smrti zajistit převoz těla do ústavu atd. Na základě darování ústav použije tělo pouze k účelům a způsobem, který je stanoven v darovací smlouvě.

Pokud chcete poskytnout své tělo pro medicínské účely, můžete kontaktovat anatomický ústav lékařské fakulty v Brně, anatomický ústav 1. lékařské fakulty v Praze nebo anatomický ústav lékařské fakulty v Hradci Králové či v Ostravě. Většina anatomických ústavů má darovací smlouvu na svém webu ke stažení.

Rozhodnutí o tom, že tělo darujete, není konečné. Pokud změníte názor, můžete svůj souhlas i bez udání důvodu kdykoli odvolat.


Komentářů: 4

  1. Proč nedarovat? Stejně je to tělo vlastně „použité“ a další zájemce není. Nechat se zahrabat mi přijde daleko méně estetické než posloužit výuce.

    1. Tak jestli vám přijde etičtější, že vás rozřežou na sračku, nahází do lodny, před tím budou máčet v roztoku a pak nasypou do pytle a vyvezou do kremačky, tak hurá do toho 😉

  2. Já jsem se rozhodla před dvěma dny ,vyřídila a svůj názor měnit nehodlám.Ale moje rozhodnutí mělo opravdu vážný důvod,a ten si vezmu do hrobu.Ví o tom jen manžel a kamarádka.

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!