Jak to bude s registrací sester a dalších NLZP?

Novelou zákona 96/2004 Sb. končí k 1.9.2017 registrace nelékařských zdravotnických pracovníků u NCONZO navázaná na celoživotní vzdělávání formou kreditního systému. To znamená žádné sbírání kreditů a žádné posílání žádosti o vydání nebo prodloužení registrace “do Brna”. Co ale bude dál s údaji, které jste tam předali? A je třeba si ještě teď registraci prodlužovat?

Registrace jako taková se překlápí do Národního registru zdravotnických pracovníků, který vznikl novelou zákona o zdravotních službách (zákonem č. 147/2016). Údaje vedené v brněnském registru tam tedy NCONZO převede. Národní registr zdravotnických pracovníků je vedený nezávisle na celoživotním vzdělání a žádné kredity sledovat nebude.

Národní registr zdravotnických pracovníků způsobilých k výkonu zdravotnického povolání obsahuje údaje o zdravotnických pracovnících, včetně hostujících osob a osob, které způsobilost k výkonu zdravotnického povolání získaly mimo území České republiky, a to jméno a příjmení, titul, datum a místo narození, pohlaví, rodné číslo, státní občanství, odbornost vč. specializace a informaci o tom, kde pracovník získal vzdělání a další údaje.
Některé z těchto údajů budou veřejně přístupné. Do Národního registru zdravotnických pracovníků předávají údaje především školy, které tímto provádějí prvotní zápis zdravotnického pracovníka do registru, a dále kromě dalších institucí i zdravotnický pracovník dobrovolně. Zdravotnický pracovník vedený v Národním registru zdravotnických pracovníků je povinen bez zbytečného odkladu oznámit statistickému ústavu, zjistí-li, že jsou v tomto registru o něm vedené chybné údaje. (více § 76 a § 77 Zákona o zdravotních službách 372/2011 Sb.v aktuálním znění).

Co s tím v  praxi?

Žádost o vydání /prodloužení registrace
Jestliže tedy máte registraci platnou minimálně do 1. 9. 2017, nemusíte dělat vůbec nic. Končí-li vám její platnost dříve, měli byste ji správně ještě prodloužit. Nicméně, pokud teď požádáte o prodloužení, získáte ho nejdříve za měsíc, a je otázkou, zda se vám to vyplatí. Je to na vás a možná i na domluvě v zaměstnání. Může nastat následující situace:

  1. Prodloužíte – všechno je ok
  2. Neprodloužíte, v zaměstnání si toho všimnou a na měsíc vás zařadí pod odborný dohled
  3. Neprodloužíte, v zaměstnání si toho všimnou, ale nebudou to nijak řešit (donesla se ke mně informace p.o., že v jedné nemocnici samo vedení řeklo zaměstnancům, ať se na prodloužení vykašlou, že už to po nich nebude nikdo chtít)
  4. Neprodloužíte a nestane se nic,  v zaměstnání si toho nevšimnou

Jestliže registraci aktuálně nemáte a chcete ji získat podáním nové žádosti nebo např. zkouškou k vydání osvědčení, platí to, co výše. Záleží na vás, zda se vám to na ten krátký čas vyplatí zařizovat.

Aktuální údaje v registru
Možná máte v registru NCONZO neaktuální údaje. Změnili jste si po svatbě či po rozvodu příjmení, vystudovali jste další školu apod. V tom případě si ještě teď můžete (a podle současného zákona byste i měli) podat žádost o provedení změny údajů uvedených v registru zdravotnických pracovníků. Formulář najdete na webu NCONZO. Pokud toto neuděláte, budete mít následně v Národním registru také neaktuální  údaje, a budete to muset stejně řešit.

Co s kredity?
Možná máte “nasbíráno” dopředu a doma mraky potvrzení o účasti na seminářích a konferencích. Doporučuju je schovat. Je to doklad o tom, že se vzděláváte, ať již za účast kredity jsou nebo ne.

 

Připomínám, že registrace a vzdělávání formou kreditního systému se ruší pro VŠECHNY nelékařské zdravotnické pracovníky. Práce bez odborného dohledu už nebude podmíněna touto registrací. Celoživotní vzdělávání je nadále povinné, ale  jak a zda vůbec nějak bude vypadat, není momentálně známo.

Zdroj: Materiál schválený Poslaneckou sněmovnou

Lenka Šnajdrová pro Ošetřovatelství.info


22 comments

  1. No konečně. Stejně z toho nikdo nic neměl, pouze ty co semináře pořádali a mi za některé platili nehorázné peníze. Myslím si, že kdyby každé zařízení(oddělení) vytvářelo pro své zaměstnance jednotlivé semináře na téma, které je pro daný obor přínosné, bylo by to k duhu všem. Dříve se chodilo na cokoliv, hlavně aby to bylo co nejblíže a stálo to co nejméně peněz. O téma šlo až v poslední řadě. Většině mích kolegů jednotlivá témata nic neříkala, protože se v praxi s nimi nesetkali. Buď seminář prospali, nebo prokecali.

  2. Takze pokud nemam registraci tak mohu od kdy?pracovat bez odborneho dohledu?a vykazovat kod 21 221….

  3. Mohu tedy uz ted pozadat abych mohla vykazovat 21 221 na ktery mam kurz?na koho se mam obratit….dekuji

  4. Dobrý den, chtěla jsem zažádat o změnu příjmení v NCONZO, ale nechápu proč chtějí znovu ověřený diplom (který mají již zaslaný) a nevyžadují místo toho oddací list? Na základě čeho vyhodnotí, že mám příjmení opravdu změněné? A bude nějaký postih, když si žádost o změnu příjmení nezašlu?děkuji

    1. Ke změně příjmení ověřený diplom nechtějí. Co se týče postihu, viz zákon 96/2004 – podívejte se, jestli tam nějaký je.

  5. Dobrý den. Už jsem tu kdysi psala. Jsem žákyní zákl. školy. Nyní v osmé třídě. Chtěla bych se stát zdravotní sestrou. Bude tedy možné od školního roku 2018/2019 studovat obor praktická sestra ? A jaký je vlastně rozdíl v práci praktické a všeobecné sestry? Děkuji.

    1. Slečno, ano, podle zákona by se měl od roku 2018/2019 studovat na SZŠ obor praktická sestra. Nicméně chcete-li být všeobecnou sestrou, nemusíte studovat obor praktická sestra. Můžete např. na gymnázium a potom na VŠ v oboru všeobecná sestra.

      Rozdíly budeme vědět po novelizaci vyhlášky 55/2011. Sledujte naše stránky, určitě to sem napíšu.

      1. Obor zdravotnický asistent na SZŠ se ruší
        Půjde studovat nejpozději ve školním roce 2018/2019, následující školní rok bude nahrazen oborem praktická sestra

        Takže na některých školách to půjde od školního roku 2018/2019 a na některých později? Nebo jak to myslíte?

        1. omlouvám se, spletla jsem si roky, praktická sestra půjde studovat od roku 2019/2020.Ale i když vystudujete obor zdravotnický asistent, budete praktická sestra.

          1. Takže, když od škol. roku 2018/2019 budu studovat zdravotního asistenta, můžu po maturitě studovat jen jeden rok všeobecné sestry?

  6. Od 1.9.2017 bude zrušena registrace a ráda bych věděla zda mohu zažádat o navrácení platové třídy .Z důvodu neprodloužení registrace jsem byla zařazena z 10 třídy do 8 třídy . Mám atestaci v oboru a 40 let praxe a přesto můj zaměsnavatel k 1.6. 2017 mě zařadil do 8 platové třídy .Jarmila

    1. Jestliže budou platové třídy vypadat jako dosud, ak teoreticky ano, ale platová třída závisí na nejtěžší vykonávané práci podle Katalogu prací, takže bude záležet na vaší náplni práce.

  7. Dotaz: před 12 lety jsem opustila zdravotnictví jako dětská sestra u lůžka po 16 letech.Je “teoreticky” možné,abych mohla práci sestry znova dělat bez kreditů,přednášek,bodů…byla jsem úplně pryč.Prakticky je to jiná otázka,chápu.Zajímá mne,jestli je to vůbec lege artis.

      1. Zavádí se povinnost doškolení při dlouhodobém přerušení výkonu zdravotnického povolání
        Pokud zdravotnický pracovník nebo jiný odborný pracovník přerušil výkon povolání na dobu, která za posledních 7 let činila v celkovém součtu více než 6 let, je povinen se bezodkladně po skončení přerušení výkonu povolání doškolit v rozsahu nejméně 60 pracovních dnů na pracovišti poskytovatele zdravotních služeb, poskytujícího zdravotní služby v oboru povolání zdravotnického pracovníka nebo jiného odborného pracovníka. Doškolení probíhá pod vedením zdravotnického pracovníka způsobilého pracovat bez odborného dohledu, který vydá o průběhu a ukončení doškolení potvrzení.

        Navazuji na Zlatku: kdo Zlatku doškolí? Např. nějaká jiná sestra, která jí ukáže co a jak?

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!