Návrat do zdravotnictví po letech

Přerušili jste svou praxi sestry nebo jiného nelékařského zdravotnického pracovníka či jiného odborného pracovníka na další dobu? Pokud je to více než 6 let nebo pracujete v úvazku nižším než 0,2 a chcete si úvazek zvýšit, musíte se tzv. doškolit (podle zákona 96/2004 v aktuálním znění).

Jak má takové doškolení vypadat?

MZ vydalo metodické doporučení k uskutečňování povinného bezodkladného doškolení pro případy, kdy

  1. zdravotnický pracovník nebo jiný odborný pracovník po dobu delší než 6 let v průběhu předcházejících uplynuvších  7 let ke dni skončení přerušení výkonu povolání přerušil výkon zdravotnického povolání nebo povolání jiného odborného pracovníka nebo
  2. zdravotnický pracovník nebo jiný odborný pracovník vykonávající své povolání v rozsahu nižším, než je jedna pětina stanovené týdenní pracovní doby souhrnně ze všech základních pracovně-právních vztahů, kde je druhem vykonávané práce povolání zdravotnického pracovníka nebo jiného odborného pracovníka, hodlá vykonávat povolání ve větším rozsahu,

a doporučuje poskytovatelům zdravotních služeb k zabezpečení jednotného postupu doškolení a pro zajištění rovných podmínek zdravotnických pracovníků nebo jiných odborných pracovníků podle něho postupovat.

Počítá se do praxe pracovní neschopnost nebo mateřská dovolená? 
Do doby výkonu povolání se započítá doba pracovní neschopnosti a doba mateřské dovolené, popřípadě doba rodičovské dovolené otce, nejvíce však v rozsahu délky mateřské dovolené; v souhrnu se však nejvýše započte 6 měsíců v kalendářním roce. Vojenská činná služba se započítává, byla-li vykonávána v příslušném povolání podle tohoto zákona. Věty první až čtvrtá se nepoužijí pro výkon zdravotnického povolání v průběhu získávání specializované způsobilosti podle § 57, pro výkon zdravotnického povolání v průběhu doškolení podle § 4a a pro prokázání doby výkonu povolání pro uznání kvalifikace na základě nabytých práv. (§ 4, zákon č. 96/2004 Sb.)

Celé doporučení ke stažení

Metodické doporučení výše nahrazuje metodický pokyn k realizaci a ukončení adaptačního procesu pro nelékařské zdravotnické pracovníky, č. j. 18537/2009, uveřejněný ve Věstníku Ministerstva zdravotnictví, částce 6 z roku 2009, který se tímto zrušuje.

Lenka Šnajdrová pro Ošetřovatelství.info


Komentářů: 6

  1. Dobrý den, MZ mi celkem zamotalo hlavu, výše uvedené metodické doporučení nahrazuje metodický pokyn k realizaci a ukončení adaptačního procesu pro NLZP. Avšak adaptační proces má absolvovat:
    – nelékařský zdravotnický pracovník, který nastupuje po získání odborné způsobilosti dle zákona 96/2004
    Sb.
    – nelékařský zdravotnický pracovník, který přerušil výkon povolání na dobu delší než 2 roky,
    – nelékařský zdravotnický pracovník, který přechází na jiné pracoviště zdravotnického zařízení a charakter
    jeho nové práce se výrazně liší. Přičemž metodické doporučení k uskutečňování povinného bezodkladného doškolení vydává MZ pro případy, kdy zdrav. pracovník přerušil výkon zdrav. povolání po dobu delší než 6 let…..atd. To znamená, že např. nelékařský zdravotnický pracovník, který nastoupí do práce po získání odborné způsobilosti již nemusí absolvovat žádný adaptační proces?
    Za odpověď děkuji. S pozdravem Mája

    1. Paní kolegyně, slova jako „adaptační proces“ se v zákonu 96/2004 vůbec nevyskytují, takže to chápu stejně – podle tohoto zákona nelékařský zdravotnický pracovník, který nastoupí do práce po získání odborné způsobilosti, adaptační proces absolvovat nemusí. Nicméně zaškolení a zaučení je ještě věnován paragraf v zákoníku práce.

  2. Jsem ráda za tento článek. V naší organizaci – Domov pro seniory – se s takovým případem zrovna zabýváme, zájemkyně o práci zdravotní sestry nepracovala v oboru dokonce 16 let. Proces doškolení jsme snad pochopili dobře, zjistili jsme i že ho může absolvovat v naší organizace. Jen nyní hledáme správný postup při uzavření pracovní smlouvy, sestavení náplně práce a pracovního zařazení takového pracovnice při probíhajícím procesu doškolení.
    Za odpověď děkuji
    Hana Váchová

      1. Jen jsem chtěla poradit zda je možné s takovou pracovnicí uzavřít pracovní poměr na práci zdravotní sestry, zařadit ji do platové třídy podle katalogu prací a stanovit pracovní náplň pro zdravotní sestru – když bude procházet 60ti denním procesem doškolování ?

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.