Návrat vzdělání všeobecných sester na SZŠ – co by se stalo?

Není diskuse o nedostatku sester, kde by se neřešilo, že je třeba vrátit vzdělání všeobecných sester na SZŠ.  Prostě vrátit a sester bude dost. Tak jsem to zkusila namalovat. Když odhlédneme od podmínek směrnice EU, máme tady 5 scénářů, co by se stalo, kdyby se vzdělání vrátilo. Bohužel jen 1 z 5 je optimistický, a jen za předpokladu, že rezignujeme na podmínky regulovaného povolání EU.

A na závěr pár šťouravých otázek

 1. Přesvědčíme dostatek žáků s dobrým prospěchem z 9. tříd, aby se přihlásili na SZŠ? (v době, kdy není problém dostat i žáka s průměrným prospěchem na gymnázium)
 2. Zvolí si žáci v současnosti střední školu, po které nebudou moci jít ve svém oboru bez problémů do zahraničí? ( v době, kdy máme otevřené hranice a mladí lidé cestují zcela samozřejmě)
 3. Zvolí si žáci v současnosti střední školu, po které nebudou moci ihned po maturitě pokračovat ve svém oboru na VŠ? (kdyby se na VŠ studovala specializace, je třeba před ní mít určitou dobu praxe)
 4. Dokážeme dobré maturanty přesvědčit, aby v 19. letech nastoupili do zaměstnání? (v době, kdy 80 – 90 % maturantů ze všech typů středních škol studuje dál, případně cestují nebo hledají zaměstnání s volnější pracovní dobou)
 5. Chceme zamezit studentům gymnázií, aby se po maturitě rozhodli pro ošetřovatelství? (pokud nebude kvalifikace na VŠ, museli by znovu studovat střední školu)
 6. Chceme sestru středoškolačku oproti VŠ porodním asistentkám nebo nutričním terapeutům?
 7. Jsme si vědomi toho, že byť tarifní platy zohledňují především činnosti, tak i úroveň vzdělání hraje roli a středoškoláci nemohou mít platy jako vysokoškoláci?

Lenka Šnajdrová pro Ošetřovatelství.info


Komentářů: 30

 1. Teď se sestry zlobí, když došlo k degradaci jejich vzdělání místo VŠ je umožněno 4+1. A kdyby se to vrátilo zpět na střední školu to už by bylo vysloveně trapné a nedůstojné. Už na fakultě nám říkali ,ať si uvědomíme, že ze všech nelékařských oborů toho sestra musí umět nejvíce a ona jediná by jako měla střední školu a ostatní pracovníci kolem ní DiS, Bc., Mgr. apod.? Ošetřovatelství se stalo vědním oborem a vědu dělá vysokoškolák a ne středoškolák. Tímto článkem se nechci dotknout žádné středoškolské sestry. Uvědomuji si, že oni byly vzdělávány podle legislativy v jejich době a vím, že dostat se tenkrát na zdravku nebylo vůbec jednoduché.

  1. Díky Evropské Unii skončíme v totalní krizi. Začnou nám diktovat Němci a Francouzi. U nás se nenachází žádná Evropská instituce a jsme bráni jako Ukrajina. Sám mám zkušenost. Máte co jste chtěli.

   1. Hlavně mezi sestrami jsu samé boje. Jedna uráží druhou-kdo je lepší. Jestli DiS. nebo Bc. a Mgr. a PhDr. Nejen že mezi tyto sestrami probíhají boje tak tady máme i personální krizi. Do 30 let skoro sedíme doma u rodiču a všichni chceme býti vysokoškoláci. Tak se tomuto sestému nedivme.

  2. Nechápu, co by na tom bylo nedůstojného a trapného. Dřív sestrám stačily 4 roky zdravky a byly z nich všeobecné sestry. Stejně, ze sestry dělá sestru praxe. Toto, co se děje, je jen něčí populismus. Když srovnáte sestru se středoškolským vzděláním a sestru s DiS. nebo Bc., tak ty kolikrát neví ani polovinu toho, co sestra se střední zdrávkou a to se nechci nikoho dotknout. O ošetřování ani nemluvím. Všechno je to o lidech a o jejich přístupu k práci. Jinak souhlasím s Michaelem

   1. Pro Petru,
    já jsem, ale psala, že se nechci dotknout žádné středoškolacky a Vas se to asi dotklo. Dal se k tomu vyjadřovat nebudu, ale myslím si, že všem je jasné, že na studiu DiS nebo Bc., Mgr. bude mít ta holka učivo hlubší než na SZŠ. Jestli si ty informace ta holka pak v práci nepamatuje, tak věřte, že to je chyba v její osobě a ne, že za to může škola.

   2. Dřív sestram stačili 4 roky píšete…. Uvedomujete si že to čo sa dnes sestry učia sa v minulosti x predmetov neučili? Doba, svet a hlavne nové poznatky, výskumy, technológie veď toto napreduje! V minulosti neexistovali kompetencie, sestry nemali priamu zodpovednosť, nepublikovali v takom množstve ako teraz, nerobili prieskumy, atd atd.. porovnávať minulosť a súčasnosť vzdelávania sestier je absolutny nezmysel, ako toto môže niekto napísať,,,,

 2. K degradaci tady došlo k tomu, že jsme přijali Evropskou unii. Když nejsme schopni mít vlastní zdravotnictví. Musíme se opičit ze západu. Kdyby došlo k hlasování o czech exit z EU, to by jste koukali kolik zbohatlíků by utíkalo pryč. A teprve by se ukázalo kdo kradl ve velkém a kdo vydělal v tomto systému. Hlavně ty konta ve Švýcarsku .

 3. Zdravím,
  trochu jiná otázka, která jsem asi nepatří, ale to je jedno. Poslední dobou pozoruji, že si zdravotničtí záchranáři DiS dodělávají Bc. záchranáře, proč? Vždyť je to to samé, ne? Pořád z nich bude záchranář přeci. Nebo mi něco uteklo?

  1. Neuteklo Vám nic, jenom si zase někde někdo vymyslel, že Voš nebude pro záchranáře, že bude lepší, když budou mít Vš…. toto je trapné a nedůstojné. Jak říkáte, je to jedno a to samé.

   1. Přijde doba, kdy ani všeobecným sestrám nebude stačit Voška. Budou muset mít Vš a v tom případě, protože mají stejnou funci a kompetence, bych byl pro to, aby i dřívější všeobecné sestry se střední zdravkou si musely dostudovat vysokou školu!!!!!!!!!!!!!!!!! No ať je to teda spravedlivé pro všechny.

    1. Petře,
     taky jsem si říkala, že by to bylo fér, aby si teď středoškolské sestry dodělaly školu, že by to zahnalo zlou krev mezi sestrami a aspoň by viděly, co všechno po nás doktoři chtěli (a že to nebyly jen NANDA Dg. jak si myslí) + k tomu tolik praxe. Zase si, ale říkám, že oni byly vzdělávány ve své době, kdy na kvalifikaci sestry stačila SZŠ. Tak je jako sestry uznávám, tak oni by zase mohly uznat dnešní legislativu.

 4. Nemyslím si, že sestra je nejtěžší ze všech n. povolání… jsou i zde jiné obory, které jsou krapet složitější, minimálně z hlediska teorie.

  Degradace studia na SŠ si myslím, že není tak citelná, aby byl problém udělat z praktické všeobecnou – co třeba nějakou kvalifikační zkouškou?

  Například u laborantů je řada zaměstnavatelů a laborantek (tedy přímo z praxe) přesvědčena, že LA plně dostačuje – dneska už je tolik metod, že ani VŠ neví, když nastoupí do práce a prostě se učí za pochodu, dneska už ani jinak nejde. Je blbost tvrdit, že kvalita studia je na nedostatečné úrovni.. Prostě ten zákon je nedomyšlený…

  Když bych na tom hodně bazíroval, tak nástupní praxe rok, poté kvalifikační zkouška ze základních laboratorních oborů (poté práce bez dohledu jako ZL), následná možnost specializace. A tím by to haslo. Takový člověk je plnohodnotně připraven a to nemluvím o tom, že většina laborantů zůstane u jedné specializace celý život.

  Nechápu, jak nikdo může tvrdit, že dneska už SŠ nestačí. Ano jsem LA, ale nesouhlasím s tím, protože já se o ten obor intenzivně zajímám, vím o tom dost a v práci dělám tutéž práci jako ostatní laborantky a za méně peněz a to nemluvím o tom, jak si PS teď může užít vyšší třídy, než mám já.
  Jako laboranti máme výhodu, že nejsme zatím ovlivněni EU a tak je zde i tato možnost a že jí prosazují některé asociace. Pevně doufám, že se situace změní a to klidně i potom, co nastane opravdový nedostatek laborantů – to se jim budu smát.

  Škola, ani SŠ ani vyšší nedělá dobrého pracovníka. To dělá on sám, svou pílí a svým zájmem. Samozřejmě základ je potřeba a na ten klidně postačuje SŠ.

  1. Souhlasím s Vámi, je spousta jiných náročných oborů. Nevidím důvod, proč by to tak nemohlo být. Asi je za tím něčí alibismus

 5. Pro Martina,
  když se jednou přesune ze střední školy studium ( všeobecné sestry ) na VOŠ, VŠ, tak to tak má zůstat a né se postupně zpátky vracet. Vypadá to divně a degradovaně. Jak k tomu přijdou sestry, které si tou vysokou školou musely projít a teď po roce na VOŠ z té studentky bude taky všeobecná sestra se stejnými kompetencemi?

  1. A jak k tomu přijdou záchranáři, kteří mají Vošku (stejné vzdělání) a teď si musejí dodělávat Vš??? To vám nepřijde jako divné a degradované??? Celý ten systém někde bohužel pokulhává, nemyslíte??

   1. Ale záchranáři si nemusí dodělávat Bc., když mají DiS. Něco jiného je, když si záchranář DiS dodělává Bc. sestru, ale Dis záchranář si nemusí dělat Bc. záchranáře.

 6. V prvni rade se to vubec nemelo presouvat na VS. To ze to vypada degradovane, tak mozna pro nektere jedince. Pro me ne. Debil je debil at ma jen SS nebo i VS. Proste s tim nesouhlasim. K otazce studia… a co laboranti a jini, kteri museli pracovat pod dohledem nejaky cas? Ted nemusi a pracuji bez dohledu ihned. To taky neni fer :). Zmeny se deji porad a jsou obcas neferove, ale tak to je. Patrne budete asi student VS. A obecne si nemyslim, ze obecne by to studium degradovalo. Hlavni je, aby dany jedinec mel zajem ve svem oboru a dovzdelaval se sam, pripadne dotazy kolegu. Timto se ziska kvalitni personal, ne skolou. Jak rikam, ta poskytne zaklad. Ale navic nabizi u nekterych oboru i celkem o nicem omacku okolo – nase skolstvi – to je dalsi problem. Mne osobne je jedno zda-li dostanu peci od sestry, ktera je prakticka nebo vseobecna.

  1. No vidíte Martine… je Vám jedno od jaké sestry dostanete péči (jestli od praktické nebo všeobecné) a přitom ve skutečnosti praktická sestra nemůže dělat to samé, co všeobecná…., a aby mohla, musela doteď studovat ještě 3 roky VŠ nebo 3 roky VOŠ. A najednou může jen 1 rok na VOŠ a bude z ní stejná sestra jako ta, co studovala 3 roky??? Nevím jak u laborantů, ale praktická sestra (nedávno ještě zdravotnický asistent) na střední škole už neměl odborné předměty vyučované lékaři, tolik praxe apod., proto se muselo pokračovat 3 roky dalším studiem a teď najednou stačí jeden rok? Kam se všechno to 3leté učivo poděje? Do jednoho roku se opravdu nenastrká. Takže neříkejte, že to degradace není.

 7. Nenastrká to ano, proto říkám, že dá škola dobrý základ a následně je na každém, aby se sám dovzdělával. Nás doktoři učili – výhra to žádná není a nakonec je lepší, pokud to učí laborant s praxí. Takže né každý doktor je dobrý učitel :). A co se týká k praxi – ano měli jsme pouze 4 týdny praxe (plus celé roky každý týden ve školních laborkách – přístroje nemáme, jen pár – takže jsme se hezky naučili dělat věci po staru a pochopit ten kýžený základ), po škole proběhl adaptační proces – za dva měsíce už jsem stál u prvních přístrojů a jsou to analyzátory, které prostě jen tak škola nesežene, pokud to není nějaká velká univerzita. Takže škola v tomhle nedá nic a pak se stejně musíme učit na daném pracovišti. A i když je to velká univerzita, která má nějaké automaty, tak přesto nejsou unifikované a každá laborka má jiné = stejně se musí učit. A to nemluvím o tom, že absolventka VŠ neuměla měřit na Spekolu, protože to v životě neviděla a nikdo se o tom nezmínil – spektrofotometr, hodně starý – kdepak je ten základ?

  Naučit se dá vše a nepotřebuji k tomu Bc., Dis. – je to jen prostě hloupě napsaný zákon.
  Ano souhlasím, že jsme neměli samostatnou imunologii, toxikologii – jen jsme se k tomu dostali v jiných předmětech, ale kdyby se ubralo na těch předmětech obecných, který v životě nevyužiji, tak se to tam dá vměstnat. A hlavně zas tolik toho umět nemusíme. Nejsme klinici, abychom věděli co přesně a jak v těle probíhá, nehodnotíme nálezy.
  A nepotřebuji VŠ školu na to, abych se naučil jak správně označovat zkumavky a další základní věci, které už dávno umím, nebo proč bych měl mít nad sebou dohled? Když nevím, tak se tam stejně ptáme každého.. A to nemluvím o finančním rozdílu…

  A co se týká PS x VS – botu v práci udělá jak ona, tak ona a to se někdy jen divíte :). Pacient má glukosu 47 mmol/l a sestra vám poví, že ho odebírala, když dostával infuzi.. tak patrně se asi nikomu nedoneslo ve škole, že to zkreslí výsledky… A na tyhle chyby, bych mohl napsat román, kolik se jich stává.

  A to nemluvím o tom, že asi všichni víme jak probíhají zkoušky na VŠ.

 8. Tohle jsem přesně čekala,kdy tohle nějaký laborant napíše, že se bude házet vše na sestry. Já bych na toto a věřím, že i kolegyně mohla napsat také román. Vy si myslíte,že sestra je tak blbá a bude nabírat glykémii, když vidí,že pacientovi kape glukóza??? Řekne to doktorovi, že teď glykémii odebrat nemůže, protože mu kape glukóza a on odpoví, ať to stejně odeberu, že to potřebuje.Nebo pacient sbírá moč za 24 hodin (F+R) a nasbira 350 ml…jdu za lékařem a řeknu mu, že nasbíral málo, že musí sbírat znovu…on řekne, ať ten vzorek stejně pošlu. A mohla bych pokračovat dál a potom samozřejmě volá laborka, a kdo vezme telefón? Samozřejmě sestra a je to hned na ní. A to jak jste napsal, že všichni víme jak probíhají zkoušky na VŠ, tak to asi víte houby. Vy jste určitě VŠ nestudoval, když toto dokážete říct. Já vám řeknu jak to probíhá… každá pitomá ústní zkouška je jako maturita. Učíte se na ní týden někdy čtrnáct dní ( na anatomii měsíc), jedno ze 30 témat si vylosujete, jdete na potítko si to připravit a potom si to jdete obhájit před doktora a takhle jak říkám probíhá, každá ústní zkouška po celou dobu studia! A to nepočítám učení na státnice,dělat výzkum a jeho obhajobu do toho prezentovat apod. Neurážejte VŠ, VOŠ studium, když jste tam jak vidím nebyl. A jestli dáváte na řeči druhých, tak to o něčem vypovídá.

  1. Ja byl na VS, sice dalkove, ale byl. Odesel jsem, protoze casove a vzdalenosti to neslo. Psychicky to bylo narocne a jak rikam system skolstvi je tu nastaven trosku na nic. Takze ted spise budu cekat jestli prijde jeste nejaky novy zakon, bojuji furt.
   A nemam to z doslechu, ale videl jsem to na vlastni oci, dokonce jsem byl pozadan, abych nekomu pocital priklad, kdyz bude tem test probihat, ze mi ho vyfoti. A dalsi clovek, ktereho znam, to udelal taktez. Netvrdim, ze to dela valna vetsina, ale rikam tim, ze i takova je moznost a pak je to vzdelani zbytecne.
   A nevim, jak u Vas, ale pochybuji, ze je chybou lekare, ze tu krev nabere pres kanylu, kterou tekl ten roztok. Ja to resim v klidu, ale zatim mi uznala chybu jen sestra, nikdy mi nikdo nic nerikal o doktorovi a presto muze :). On ten doktor pocka na vysledek, kdyz to neni statim.
   Nebo se jednou stalo to, ze se sestra prihlasila, ze spatne prelepila zkumavku, prisla si to prelepit a nasledne ten pacient prisel za 20 min. znovu – vysli uplne jine vysledky a sestra potom byla jeste arogantni a kricela. Kvuli jeji chybe. Kdyz by to bylo na transfuzce, tak toho pacienta mohla klidne zabit.
   Ale nerikam, ze za vsechno muze sestra a nebrecim, kvuli kazde kravine, jsme jen lide. Ale obcas se na tom v laborce pozastavime..

   1. Aspoň vidíte,že VŠ vystudují jen silní jedinci… někdo skončí, protože to psychicky nedává, je to pro něj těžké, bydlí daleko, neví jak odchodi tolik praxe apod..Co k tomu všemu říct, že si při studiu někde pomáhají… nakonec těmi státnicemi musel každý projít,takže i kdyby studentovi při studiu někdo pomáhal,tak jak říkám,že státnice za něj stejně nikdo neudělá. Takže to,že mu někdo po celou dobu pomáhal je spíš na jeho škodu, protože na státnice se stejně musel všechno naučit on sám.

    1. Ne to není pravda, u státnic jsou pouze odborné záležitosti. Jako mě by nevadilo studovat věci odborné, ale fakt předměty typu Fyzika apod., to fakt ne, zahlcují zbytečnými předměty, které u státnic nejsou.
     Pro mně není problém klinická biochemie, hematologie a kmenové lab. obory, ale fakt se nehodlám stresovat kvůli fyzice, kde 90 % věcí jsou zbytečnosti v praxi nevyužitelné. To je věc, o které tu mluvím celou dobu. Náš systém školství je v tomhle na nízké úrovni.
     Všichni jen naučte se všechno na slovo, naučte se milion vzorečků, které v životě nebudete potřebovat atd. atd. To je fakt. A to je už na střední až po vysokou.

     1. V něčem musím souhlasit. Taky nechápu,proč sestra musí umět např., když se provádí resekce žaludku a tenkého střeva, kde v jakém místě se to ustřihne a v jakém místě se co s čím sešije dohromady atd. to po nás na zkoušce taky chtěli. Máte pravdu

   2. Já nevěřím, že by sestra odebírala krev přes i.v. vstup (PŽK) odběr glykémie. A už vůbec ne, když tam kapala glukóza.To fakt nevěřím! Za prvé: většinou chce lékař kapilární glykémii a za druhé z obyčejné periferní kanyly jde odebrat krev při jejím zavedení a pár hodin po jejím zavedením. Potom z toho krev už nabrat nelze, prostě to nejde. Jsou to výmysly laborantů jak si vysvětlit,že se někde stala chyba. Neříkám,že všechny sestry jsou svaté,ale tohle Vaše tvrzení odmítám.

    1. Chyba v laboratoři se většinou nestává. A pokud ano, tak laborant provede opětovnou analýzu a případně zkontroluje přístroj, zda-li měří správně. My si nemůžeme dovolit pustit výsledek, který by byl uvolněn z špatného přístroje. Pokud se někde stane chyba, tak začnou chodit takhle všichni pacienti, ne jen jeden.

     Přímo s tou glykemií se to stalo mě. A zrovna přes kanylu to nebylo – bylo to z prstu, aby to bylo co nejdříve. Vyšla asi 47 mmol/l, tak jsem to dal zředit, kdyby náhodou špatně měřil přístroj. Vyšlo mi to 17 mmol/l, pak jsem vynásobil počtem ředění a vyšla mi opět kolem 40 mmol/l. Ten pacient měl předtím něco kolem 2,3 mmol/l, takže mi bylo jasné, že dostal infuzi, protože takhle vysoký nikdy nechodil… volám na oddělení a sestra mi řekla, že má infuzi.. takže si nevěřte, ale je to tak.

     Přes kanylu hlavně chodí Na, Cl a to jsou takové hodnoty, kdy by ten pacient byl už mrtvej. A znova opakuji, že chyba na straně přístrojů je vyloučena.
     A jestli píšete, že to lze ještě pár hodin po zavedení, tak to stačí. Na těch hadičkách je příměs roztoku, která stačí k tomu, aby ta hodnota těch výsledků byla patologicky zvýšená. Ono lze odebrat krev z kanyly, ale musí se nabrat minimálně tři zkumavky, aby se ty hadičky pořádně promyli.

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!