Nový obor mezi zdravotníky: Praktická sestra

Dnem 1. září 2017 nabývá účinnosti zákon č. 201/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních), ve znění pozdějších předpisů. Tento zákon ruší mj. povolání zdravotnického asistenta a zavádí novou profesi PRAKTICKÁ SESTRA.

Praktická sestra není sestra všeobecná. Jelikož jejím standardním vzděláním je maturita, bude mít nižší kompetence než sestra všeobecná, a nižší platové ohodnocení. Činnosti se teprve připravují  Ke 14.12. 2017 má následující kompetence. Platová třída by podle současně platného katalogu prací mohla být 9., ale je to opravdu pouze předpoklad, katalog prací se může změnit.  Praktická sestra (§ 21b) je zařazena do hlavy II – mezi pracovníky způsobilé k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu.

Způsobilost k výkonu povolání praktické sestry budou mít automaticky všichni, kdo doposud získali kvalifikaci
zdravotnického asistenta nebo tento obor právě studují, případně ho v následujících dvou letech studovat začnou. Obor ZA bude od školního roku 2019/2020 zrušen a nahrazen oborem praktická sestra. V diagramu níže se můžete podívat, jak získat kvalifikaci praktické sestry.

Stáhněte si diagram k vytištění

Icon

Jak se stát praktickou sestrou 45.86 KB 340 downloads

...

Komentářů: 38

 1. Dobrý den Silver, mohla bych mít prosbu, bylo by možné zhotovit podobný graf Jak se stát všeobecnou sestrou? Děkuji

  1. Není to tak složité. Všichni, co získali kvalifikaci všeobecné sestry na SZŠ jsou všeobecné sestry. Dále absolvování SZŠ v oboru ZA + 3 roky Bc. nebo DiS. Nebo gympl a 3 roky Bc. nebo DiS. A nyní nově SZŠ (ZA, praktická sestra) + 1 rok na VOŠ

 2. A bude se dát studovat dalkove ta vseobecna sestra nebo jen denní studium? Když ze me teda bude prakticka sestra.

 3. Dobrý den, jak tak čtu tak laboratorní asistenty to všechno minulo, nebo to pro nás platí také? Všude se píše o sestrách, ale o laborantech nic.

   1. Je úžasné jak všichni bojují za sestry moc jim to přeju. Ale proč nikdo taky nebojuje za nás? Je dost smutné, že se změna zákona týká úplně všech kromě nás. Také studuji 4 roky mám ukončeno maturitou, nechápu, jak můžou dělat rozdíly, obě povolání jsou důležitá, náročná a hlavně zodpovědná.

 4. A chci se zeptat, když mám 2,5 roku studia na VOŠ mohou mi uznat jako všeobecnou sestru i bez dokončení VOŠ?

 5. Pro Vercu,
  ano, musí ZA (praktická sestra) studovat i nadále, ale už jen jeden rok. Pořád je to lepší než tři roky, ne?

 6. Prosim zdravotnicky asistent teda od zari prakticka sestra ma jake kompetence od toho zari?a jak je to s dohledem nebo bez ?

 7. Nejsem jasnovidka, ale mám pocit, že změna z asistenta na praktickou sestru nepřinese lepší zítřky. ZA mohl například aplikovat Dolsin i.m. a měl to požehnané, že ho tím pověřila registrovaná sestra, která mu „jako“ dělala odborný dohled. Praktická sestra pracuje bez odborného dohledu a tudíž ji žádná všeobecná sestra nemůže pověřit, aby šla aplikovat například již zmiňovaný Dolsin, protože to v kompetencích prostě nemá. Paní ošetřovatelka, taky nemůže pacientovi aplikovat Nutrison do NG sondy (i když by to zvládla) a nemůže ji tím pověřit ani hlavní sestra, protože to osetrovatelky v kompetencích nemají.

 8. Dobry den, chci se zeptat jsem vystudovala jsem obor ZA a mam 3 roky praxe v nemocnici u lůžka. Budu studovat kombinované studium na VŠ. Je možné tedy pracovat v ordinaci nebo na ambulanci. Když se od září mění zákon o nelékařských pracovnících a z zdravotnického asistenta bude praktická sestra?

  1. Paní kolegyně, máte to tam napsané. Když nevíme, jaké bude praktická sestra vykonávat činnosti, tak vám těžko někdo poví, kde může pracovat.

 9. Já to asi nechápu, podle článku jsem pochopila že mi k praktické sestře stačí pouze maturita (ZA), ale podle toho grafu k tomu potřebuju ještě něco?

 10. Já to pořád nemůžu vyčíst… moc se omlouvám, jestli jsem už padesátá kdo se ptá…. Ale když jsem už čtyři roky ze střední. Jsem ZA tedy dnes už praktická sestra. Platí i pro mě, že mohu odstudovat jen ten jeden rok na DiS.? Nebo se to týká jen studentů co teprve studují SZŠ a hlasí se na VOŠ?

 11. Je to opravdu kocourkov. Z asistentů udělají praktické sestry, přitom praktická sestra má mít učivo o něco obsáhlejší než ZA, aby ji právě stačil jeden (dva) roky na VOŠ a byla z ní všeobecná sestra. To můžou rovnou nechat podle mě ZA na SZŠ a nezavádět praktickou sestru. Ze ZA udělají praktickou sestru a přitom její kompetence ještě nikdo nevymyslel. Fakt kocourkov.

 12. Dobrý den,chci se zeptat,může praktická sestra pracovat v domově pro seniory bez odborného dohledu?podle zákona tedy a no,ale můj zaměstnavatel tvrdí,že ne,ale bohužel nevím proč.Děkuji za odpověd.

 13. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zdali praktická sestra (původně ZA) může pracovat v zubní ordinaci ? Děkuji za odpověď. VK

  1. Za výkon povolání praktické sestry se považuje poskytování ošetřovatelské péče. Dále se praktická sestra ve spolupráci s lékařem nebo zubním lékařem podílí na preventivní, léčebné, rehabilitační, paliativní, neodkladné, diagnostické a dispenzární péči.

 14. Trochu se v tom ztrácím. Pokud vím, tak zdravotnický asistent se přejmenoval na praktickou sestru. ZA nesmí např. odebírat krev že žíly a kompetence pro praktickou sestru ještě nejsou vydané, takže se stále jede v kompetencích ZA. Jak je možné, že když hledám na internetu: Všeobecná sestra hledá práci…,tak tam vyjíždějí odkazy jako, že třeba na odběrový sálek se hledá všeobecná nebo praktická sestra atd.??? Nebo snad jsou pro praktickou sestru už kompetenc dané?

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!