Nový obor mezi zdravotníky: Praktická sestra

Dnem 1. září 2017 nabývá účinnosti zákon č. 201/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních), ve znění pozdějších předpisů. Tento zákon ruší mj. povolání zdravotnického asistenta a zavádí novou profesi PRAKTICKÁ SESTRA.

Praktická sestra není sestra všeobecná. Jelikož jejím standardním vzděláním je maturita, bude mít nižší kompetence než sestra všeobecná, a nižší platové ohodnocení. Činnosti se teprve připravují a platová třída by podle současně platného katalogu prací mohla být 9., ale je to opravdu pouze předpoklad, katalog prací se může změnit.  Praktická sestra (§ 21b) je zařazena do hlavy II – mezi pracovníky způsobilé k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu.

Způsobilost k výkonu povolání praktické sestry budou mít automaticky všichni, kdo doposud získali kvalifikaci
zdravotnického asistenta nebo tento obor právě studují, případně ho v následujících dvou letech studovat začnou. Obor ZA bude od školního roku 2019/2020 zrušen a nahrazen oborem praktická sestra. V diagramu níže se můžete podívat, jak získat kvalifikaci praktické sestry.

Stáhněte si diagram k vytištění

Icon

Jak se stát praktickou sestrou 45.86 KB 107 downloads

...

Komentářů: 19

 1. Dobrý den Silver, mohla bych mít prosbu, bylo by možné zhotovit podobný graf Jak se stát všeobecnou sestrou? Děkuji

  1. Není to tak složité. Všichni, co získali kvalifikaci všeobecné sestry na SZŠ jsou všeobecné sestry. Dále absolvování SZŠ v oboru ZA + 3 roky Bc. nebo DiS. Nebo gympl a 3 roky Bc. nebo DiS. A nyní nově SZŠ (ZA, praktická sestra) + 1 rok na VOŠ

 2. A bude se dát studovat dalkove ta vseobecna sestra nebo jen denní studium? Když ze me teda bude prakticka sestra.

 3. Dobrý den, jak tak čtu tak laboratorní asistenty to všechno minulo, nebo to pro nás platí také? Všude se píše o sestrách, ale o laborantech nic.

   1. Je úžasné jak všichni bojují za sestry moc jim to přeju. Ale proč nikdo taky nebojuje za nás? Je dost smutné, že se změna zákona týká úplně všech kromě nás. Také studuji 4 roky mám ukončeno maturitou, nechápu, jak můžou dělat rozdíly, obě povolání jsou důležitá, náročná a hlavně zodpovědná.

 4. A chci se zeptat, když mám 2,5 roku studia na VOŠ mohou mi uznat jako všeobecnou sestru i bez dokončení VOŠ?

 5. Pro Vercu,
  ano, musí ZA (praktická sestra) studovat i nadále, ale už jen jeden rok. Pořád je to lepší než tři roky, ne?

 6. Prosim zdravotnicky asistent teda od zari prakticka sestra ma jake kompetence od toho zari?a jak je to s dohledem nebo bez ?

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!