Práce navíc za chybějící ošetřovatelku/sanitárku

Dotaz
Chci se zeptat, zda jsem povinná, jako všeobecná sestra, pracovat na směně navíc ještě za chybějící ošetřovatelku / sanitárku a dělat její práci? Moc děkuji za odpověď.

 

Odpovídá Kancelář Ombudsmana pro zdraví
Vážená paní,
Práci přesčas upravuje zákoník práce č. 262/2006 Sb. v platném znění v § 93:
Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce. Nad tento rámec může zaměstnavatel požadovat práci přesčas pouze po dohodě se zaměstnancem.
Ve zdravotnictví je možné dohodnout ještě další práci přesčas za podmínek stanovených § 93a:
Dohoda o další dohodnuté práci přesčas musí být sjednána písemně. Další dohodnutá práce přesčas zaměstnanců ve zdravotnictví nesmí přesáhnout v průměru 8 hodin týdně, a v případě zaměstnanců poskytovatele zdravotnické záchranné služby v průměru 12 hodin týdně, v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích; jen kolektivní smlouva může toto období vymezit na nejvýše 52 týdnů po sobě jdoucích.
Zaměstnanec ve zdravotnictví, který nesouhlasí s výkonem další dohodnuté práce přesčas, nesmí být k jejímu sjednání nucen ani být vystaven jakékoli újmě. O uplatnění další dohodnuté práce přesčas je zaměstnavatel povinen písemně vyrozumět příslušný orgán inspekce práce.
Ohledně výkonu jiného druhu práce, je rozhodující, jak je koncipována pracovní náplň v pracovní smlouvě.

JUDr. Jana Palečková, právní poradkyně, Kancelář Ombudsmana pro zdraví

Dotazy můžete pokládat ZDE


9 comments

    1. Tazatelka chtěla patrně odpověď, zda může během své směny vykonávat navíc práci za chybějící ošetřovatelku/sanitárku. Odpovím já: Pokud je to práce, ke které má kompetence a je to práce, která nepočká, tak ano.

      1. Já už přemýšlím o odchodu ze zdravotnictví,na 3o lidí,děláme přes týden večeře,od výtahu na vozík,rozdat večeři a umýt nádobí+svoje odborné práce.O víkendu nastupuji směnu s tím,že jsem sama bez ošetřovatelky na kuchynku počínaje snídaněmi,konče večeřemi a mytím nádobí.Ráno nástup a ve tři odpoledne se mě chce brečet a odejít.A nezlobte se vážení, rady našich ombudsmanů a ministrů?Od maturity mám 18tého ministra zdravotnictví.Je mě smutno,že jsem takhle dopadla v současném zdravotnictví.Hlavně ať ti co nepracují v přímé péči a sedí na židlích a kecají nám o tom jak to má být pobírají nehorázné sumy.Já prostě končím,po třicetipěti letech se nebudu plazit před někým kdo si naší práce neváží.

    2. Paní doktorka odpověděla až po dlouhé litánii o přesčasech poslední větou:
      „Ohledně výkonu jiného druhu práce, je rozhodující, jak je koncipována pracovní náplň v pracovní smlouvě“.
      Takže záleží, co je v pracovní smlouvě a v náplni práce všeobecné sestry.Samozřejmě, že je to nehorázné, pokud sestra kromě své práce musí zvládnout i práci za jiného.

  1. Ona sa nepýtala, či moze, ale či je povinná. Prakticky robí za dvoch, ale za jeden plat

    1. To je téměř totéž: Pokud je to práce, ke které má kompetence a je to práce, která nepočká, tak ano, musí.

    2. Ano přesně tak jsem to mYslela. Dvě pozice, současně, jeden plat.

      1. Muže, ale nemusí. Nedostatek personálu má řešit management zařízení, a ne zdravotní sestra ve své pracovní době.
        Přece nepůjdu v oblečení od soplu a stolice píchat inzuliny a rozdávat léky.

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.