Praktická sestra na VOŠ: 4+1 nebo 4+2?

Ozývají se mi praktické sestry (dříve ZA), které se hlásí na zkrácené studium VOŠ, zda je možné, že je nepřijmou do 3. ročníku, ale do druhého (tedy budou studovat 2 roky, resp. 2,5 roku v případě kombinovaného studia).

Takže znovu: 4+1 jako takové nikde uzákoněno není, je to jen mediální zkratka, která je v novelizovaném zákoně 96/2004 Sb. vyjádřena v §5: Odborná způsobilost k výkonu povolání všeobecné sestry získává také absolvováním „studia v oboru diplomovaná všeobecná sestra na vyšší zdravotnické škole v délce nejméně jeden rok, jde-li o zdravotnického pracovníka, který získal odbornou způsobilost k výkonu povolání praktické sestry, zdravotnického záchranáře, porodní asistentky nebo dětské sestry podle § 5a odst. 1 písm. a) nebo b), byl-li přijat do vyššího než prvního ročníku vzdělávání.

Když si to přeložíte do člověčiny, znamená to, že uchazeč musí studovat nejméně 1 rok a může být přijat do vyššího než prvního ročníku vzdělávání, tedy do druhého nebo do třetího. Celý tento cirkus se realizuje na základě § 95, ods. 2 školského zákona: „V případě zdravotnických oborů může ředitel školy přijmout uchazeče do vyššího než prvního ročníku vzdělávání ve vyšší odborné škole pouze v případě, že obsah předchozího vzdělávání uchazeče odpovídá obsahu vzdělávání v těch ročnících, které student nebude absolvovat.“

Když si tohle přeložíte do člověčiny, znamená to, že ředitel ze studia VOŠ odečte to, co už uchazeč absolvoval na SZŠ, a to co zbývá, si student musí dostudovat. VOŠ obsahuje 4600 hodin, z toho 2300 hodin praxe a minimálně 1 533 hodin odborných předmětů,  z nichž většina se na SZŠ v oboru zdravotnický asistent fakt nevyučuje, a pokud ano, pak v omezeném rozsahu. Navíc už v 1. ročníku VOŠ jsou předměty, které na SZŠ nejsou. Když se tedy odečte něco ze SZŠ a uchazeč udělá rozdílovou zkoušku z předmětů 1. ročníku, pořád zbývá studentovi tolik hodin, že se do jednoho roku prostě nenašlapou. Takže proto ročníky 2.

Pravděpodobně jinak to bude u uchazečů původně zdravotnických záchranářů nebo porodních asistentek, kteří už mají VOŠ/VŠ studium za sebou, bude jim možnost uznat více předmětů a praxe a postoupí tak do 3. ročníku. Možná to tak  bude i u oboru praktická sestra, který se začne na SZŠ teprve vyučovat a výuka by mohla být více přizpůsobena možnému dalšímu studiu na VOŠ, ale to nebudu předbíhat.

Závěr: jste-li původně ZA a přijímají vás do 2. ročníku na VOŠ, je to z hlediska legislativy možné. Už jsme o tom psali např. v tomto textu.  Doplňuji, že to samozřejmě nevylučuje, že za určitých okolností lze uchazeče přijmout i do 3. ročníku.

Lenka Šnajdrová pro Ošetřovatelství.info

 


Komentářů: 37

  1. Dobry večer. Mela bych dotaz. Pracuji jako zdrav asistent a dostala jsem zastup vrchni sestry. Z nedostatku personalu jsem k tomu byla dotlacena. Je mozne, abych ja jako ZA delala zastup sestry? Samozrejme za to nemam zadne finance navic. Takze vice prace, ale za stejne penize.

    1. No když to děláte, je to možné, otázka zní, zda je to správné. Pokud vím, vrchní sestra má být sestra,ale teoreticky nikde nejsou požadavky na výkon vedoucí funkce stanovené. Jinak zcela určitě nepracujete jak ZA, tato kvalifikace byla od 1.9.2017 zrušena.

      1. Dobrý den. Diskuze tady sleduji pravidelně, ale nějak se začínám ztrácet. Když byla kvalifikace zdrav. asistenta k 1.9. zrušena, proč se stále na zdravotních školách otevírá obor zdravotní asistent? Děkuji za odpověď.

          1. Nevím, ke kterému odstavci mě odkazujete? Snad k tomu, kde se píše, že obor zdravotnický asistent na SZŠ se ruší.
            Půjde studovat nejpozději ve školním roce 2018/2019, následující školní rok bude nahrazen oborem praktická sestra. Ale Báře tady píšete, že už nepracuje jako ZA. Ti studenti vystudují obor ZA a po maturitě ZA nebudou? Nerozumím.

            1. Studiem oboru zdravotnický asistent se získává kvalifikace praktické sestry. Obor nelze nahradit ze dne na den, musí se připravit vzdělávací program takže nějakou dobu se bude obor ZA ještě vyučovat. Čemu na tom nerozumíte?

              1. Už tomu rozumím. Báře tady píšete, že se z ní ze dne na den stala praktická sestra. Takže z těch studentů se po maturitě stanou praktické sestry. Jen aby o tom věděly ty děti i jejich budoucí zaměstnavatelé.V některých nemocnicích stále neví ani o tom, že se nesbírají kredity a připravují semináře.Např. https://www.nemuh.cz/doc/xv-odborna-konference-uhn-na-tema-traumatologie-a-ocni

                Kamarádka teď měnila zaměstnavatele a ten, než ji přijal, si ji našel v registru na NCOZNO, kdyby tam nebyla zaregistrovaná, tak ji nepřijal.

              2. Paní kolegyně, chápu, mám stejnou zkušenost. Bohužel to nijak neovlivním, můžu jen poslat informace, ale číst už musí lidi sami.
                Každopádně na hlavní stránce webu MZ není o změně zákona absolutně nic! 🙁

    2. Jak je možné, že ZA respektive praktická sestra dělá zástup za vrchní sestru? To neni právně možné. Vždy to dělá jedna ze staničnich sester na klinice a ne řadová sestra.

      1. Kolegyně třeba nepracuje na klinice a jsou oddělení kde staniční sestru vůbec nemají – pouze vrchní. To že něco není právně možném neznamená, že se ta neděje. Není právně možné jezdit bez řidičáku, ale fakticky to možné je…co se děje, to je možné.

  2. My stanicni sestru opravdu nemame. Ani mne se nelibi, ze jsem do teto funkce byla tlakem donucena. Mam vice zodpovednosti za stejne penize.. A ptali jsme se dnes vrchni jestli teda jsme prakticke sestry a ona o tom pry nic nevi. Nevite jestli se melo neco podepisovat, kdyz se ZA zmenilo na prakt. sestru?

    1. Změnilo se to zákonem a jestli vaše vrchní nic neví, tak až si to přečte v novele zákona. Úplně nevím, jak můžete být donucena dělat něco, co nechcete a navíc proč to strkají vám, když tam musí být sestry. Nemůžu vám radit, co máte dělat, ale máte písemné pověření k zástupu?

  3. Ono uz to bude asi 5 nebo 6 let, co to delam. Jen me zajimalo jestli to vubec delat muzu. Donucena asi takto: Proste to budete delat, ja tam nemam koho jineho dosadit. A ano myslim, ze jsem i neco podepisovala. Dala to mne, kvuli tomu, ze mam osmicky a tudiz jsem na odd kazdy den. Takze objednavam leky, material, spolupracuji s lekarnou atd. Kdyz ma vrchni dovolenou a nebo marodi, tak ji komplet zastupuji. Ale podotykam, ze za to opravdu nemam ani korunu navic.

  4. Opravdu vyborne. Takze my (ZA) jsme byli včera oslavovat ze budeme mít VOS jen 1 rok, protoze někteří z nás maji v planu jit pote jeste na LF, a dnes se dozvime, ze vlastne nic jako 4+1 neni. Bravo, takze jdeme zase prekopavat plany.

    1. tomu nerozumím. proč chcete na VOŠ, když poté plánujete ještě LF? není jednodušší jít rovnou na VŠ? jinak tedy ten, kdo si zákon (nebo jeho návrh) přečetl anebo čte články na tomto webu, tak ten by se dočetl, co tu dneska bylo napsáno, takže to není žádná novinka.

    1. Po rozkliknutí přihlašovacího formuláře :Výše poplatku za účast na konferenci je 200,- Kč pro lékaře a JOP; 150,- Kč pro NLZP.

      1. Dobře, tak jinak: „Vzdělávací akce je pořádána dle stavovského předpisu ČLK č. 16 a je hodnocena 3 kredity.“
        Tak jestli se vaše vzdělání řídí stavovským předpisem ČLK, tak asi obdržíte 3 kredity. Jinak nikde o kreditech pro NLZP není ani zmínka. Howgh.

        1. Včera proběhla konference. Zúčastněné sestry dostaly certifikát se 4 kredity. Vím to od kamarádky , která pracuje na traumatologii, a proto na tuto konferenci šla. Takže tak.

  5. Dobrý den silver, mám prosím dotaz ke vzdělávání praktických sester: v r. 2012 jsem odmaturovala coby ZA a nyní mám za sebou 5 let praxe v lůžkovém zařízení (LDN). V současné době jsem ukončila 4 semestrální kurz na VŠ v oboru všeob. sestra a nastoupila jsem do třetího ročníku bakalářského studia. Obdržela jsem nyní „Osvědčení o absolvování programu CŽV – absolvent kurzu všeobecná sestra „, mohu již s tímto osvědčením pracovat jako všeob. sestra? Prý to snad někde v nemocnicích už bývá uznáno. Velmi děkuji za odpověď. Pěkný den Jana

  6. V této republice, není nic jiného než kocourkov. Nejdříve schválí 4+1 a všude nabízejí 4+2. Jen doufám že odejde co nejvíce lidí ze zdravotnictví. Až bude krize budou dávat bilboardy s 50 000 náborovým příspěvkem a přijímat ukrajinu. Hodně štěstí v tomto zdecimonaném systému .

    1. To si tak přizpůsobily VOŠky. Prý to jinak nejde, ale myslím si, že kdyby se upravily učební plány a chtělo by se, tak by to šlo. V zákoně je bohužel napsáno, že všeobecnou sestrou se stává zdravotnický asistent tím, že bude přijat do vyššího ročníku na VOŠ 🙂 Ne do třetího právě. Ale veřejnost dostala jinou informaci. Některé VOŠky dokonce nasadily tak tvrdé přijímačky do těch vyšších ročníků, že to ti zájemci nezvládli, takže by mě zajímalo, kolik vlastně tam těch zdravotnických asistentů do vyšších ročníků přijali. To jen vysvětlení k tomu kocourkovu.

  7. Gratuluju ke zlepšení stavu ohledně sester. Nás před dvěma lety nastupovalo na denní VOŠ 33, ve druháku nás zbylo 8. Po souhlasu 4+1 na denní nastoupilo celkem tři lidi. Že to hodně pomohlo u nás teda 😀

  8. Dobry vecer,zajimalo by me,zda nekdo z vas nevi,ktere VOS otvirali studium jednolete,nebo dvoulete stuium vseob.sestry. Konkretne vos Havlickuv Brod,pri prijmacim rizeni nam bylo receno,zze budou studenti prijati. a vyuka je na tri toky,beze zmen..

  9. Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat, vystudovala jsem v roce 1990 obor všeobecná sestra a pracovala 6 let v jeslích v té době žádná registrace nebyla, takže jsem nebyla nikdy registrovaná, potom jsem práci ve zdravotnictví přerušila a vrátila se až před rokem na polikliniku. Vztahuje se na mě momentálně zákon přerušení praxe déle než 6 let a zaučení na 60dní a poté mohu získat zdravotní způsobilost práce bez dohledu, kterou vydá můj školitel. Kredity jsem nasbírala, ale nemohla jsem se dříve zaregistrovat, jelikož mi chyběly 3 měsíce před zrušením registrace odpracování posledního roku ve zdravotnictví. Jedná se mi o to zda moje praxe v jeslích (státní spadající pod zdravotnictví) se počítá a postačí mi 60 dní zaškolení. Můj nadřízený se dožaduje papíru o zdravotní způsobilosti, který mi již v Brně a nikde nevydají.
    Děkuji

    1. Paní kolegyně, mám ve vašem dotazu hrozný hokej. Zcela nevím, na co se ptáte a proč se na to ptáte pod tímto příspěvkem, který se týká studia na VOŠ.

      „Papír o zdravotní způsobilosti“ vám vydá praktický nebo závodní lékař, je to prostě prohlídka za účelem zjištění, zda jste zdravotně v pořádku. Nějak nerozumím tomu, proč se po vás chce teď, když už rok pracujete na poliklinice – to jste nebyla na vstupní prohlídce?
      Jestliže poslední rok pracujete, tak jste povolání nepřerušila a normálně můžete pracovat dál bez nějakého zaškolení.

  10. Zdravím,
    nevíte někdo o nějaké VOŠ, která by v následujícím školním roce umožnila vzdělávání 4+1 pro zdravotnické záchranáře? 🙂
    děkuji

    1. Nerozumíme dotazu. Jste-li ZZ a chcete se stát všeobecnou sestrou, tak školy už zkrácené studium umožňují. Chcete-li se stát záchranářem, tak zkrácené studium na VOŠ není možné.

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!