Úterý, 23. července 2024

Jak nás informují profesní sdružení o novinkách?

V minulých 14 dnech došlo ke dvěma událostem s významným dopadem na nelékařské zdravotnické pracovníky.  31. května schválila vláda novelu nařízení 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, která umožňuje MZ vyhlásit dotační řízení na zvýšení zvláštního příplatku pro některé profese. 8. června senát posvětil novelu zákona č. 96/2004 Sb., o nelékařských zdravotnických povoláních (zavádí např. pozici praktické sestry a systém 4+1 a ruší kredity a registraci).

Protože jsem se příšerně nudila 😀 , tak jsem koukla, co o těchto zprávách psala na svých webových stránkách známá profesní sdružení zdravotníků – nelékařů. No, zajímavé…

Česká asociace sester
Informace z pohledu veřejnosti nulové. K dnešnímu dni (11. 6.) není na webu ani na facebooku ČAS jediná zpráva o těchto událostech, zprávy končí dnem 31. května s pozvánkou na Den zdraví v Podolí. Ale nechci křivdit, ČAS má na webu uzavřenou sekci jen pro členy, kam já nevidím, a tam to možná je.

Sdružení vysokoškolsky vzdělaných sester
Na webu nic zásadního, ale alespoň sdílené texty  – rozhovor s ministrem Ludvíkem a text o čínské medicíně. Na facebooku sdílený text z Ošetřovatelství.info (děkuji 🙂 ) o změnách v novele zákona 96.

Komora záchranářů
Na webu je info o novele zákona 96 hned na první stránce výrazně nahoře a mimochodem celý web je na první pohled informačně bohatý a akční. Taktéž facebook, kde proběhla informace o schválení novely 96 včetně diskuse, kde se stránka komory hezky zapojuje. Tady jednoznačně palec nahoru.

Profesní a odborová unie zdravotnických pracovníků
Na webu nic, ale na facebooku ve veřejné skupině POUZP informace proběhly v aktuálním čase včetně diskuse přímo s předsedou POUZP Tomášem Válkem. Web by neuškodilo vylepšit, ale facebooková skupina je oproti tomu velmi živá s diskusemi o současných událostech.

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče
Tohle není úplně profesní sdružení, ale o to více známé! Na hlavní stránce webu dominuje zpráva o zvýšení platů a mezd v sociálních službách. Na facebooku nemá OSZSP ke své škodě stránku, ale profil. Nicméně informace tam byly v aktuálním čase alespoň o zvláštním příplatku a profil OSZSP reaguje na diskusní komentáře.

EDIT: 12.6., jen den po napsání tohoto textu vyšel na webu OSZSP dlouhý text o změnách v odměňování!

Česká komora zdravotnických pracovníků
Ještě nevzniklá organizace, má jenom web přípravného výboru a to mrtvý od listopadu 2016. Česká komora zdravotnických pracovníků asi nebude 🙁

Česká komora porodních asistentek
Na webu nic, na facebooku taky nic, i když jinak jsou na webu i facebooku zprávy z činnosti ČKPA často přidávané, poslední je z 2. června.

Závěr: Kromě Komory záchranářů a facebooku POUZP (a s malinkým zpožděním i OSZSP) teda nic mnoho. Není to škoda? Nebo jsem možná příliš náročná a není třeba, aby profesní sdružení informovala nad rámec svých vlastních aktivit. Co myslíte?

Lenka Šnajdrová pro Ošetřovatelství.info

DALŠÍ ČLÁNKY

8 KOMENTÁŘE

  1. Lenko, já nejsem na FB, takže nevím, ale do ČAS jsem psala 6.6. a NIC!!! A mám pocit, že ČKPA a UNIPA tyhle informace vůbec nikdy neměly (tohoto typu).

  2. Zdravím,já osobně novinky a zajímavosti ze „světa“ zdravotníků hledám už jen na ošetřovatelství info. Rychlost a aktualizace vašich stránek (i FB) je neuvěřitelná. Smekám pred admin,jen tak dále 👍

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: