Neděle, 23. června 2024

Jana Hnyková (Úsvit): Vzdělávání zdravotních sester se musí změnit

Poslankyně Jana Hnyková (Úsvit) uspořádala 13. 11. 2015 seminář v Poslanecké sněmovně na téma Jak dál v přípravě zákona pro nelékařská zdravotnická povolání. Důvodem pořádání semináře je nejednotnost v názoru odborníků na budoucnost vzdělávání právě těchto pracovníků.

Připravovaný zákon o vzdělávání nelékařských zdravotnických pracovníků vzbuzuje u odborné veřejnosti značné rozpory. Na jedné straně stojí zástupci vrácení vzdělávání zdravotních sester do podoby, kdy stačilo k výkonu povolání ukončené středoškolské vzdělání na střední zdravotní škole. Druhý tábor upřednostňuje stávající praxi, kdy je vyžadováno pro výkon povolání vyšší odborné vzdělání.

Jana Hnyková vnímá jako nejproblematičtější nevhodné zapojení vyšších odborných škol v tomto systému. „Osobně bych se velmi přikláněla k tomu, aby byla větší spolupráce mezi vyššími a vysokými školami, a aby například absolventům vyšších odborných škol stačil jeden rok studia na vysoké škole k získání bakalářského titulu. V delším časovém horizontu bych pak viděla omezování oborů vyučovaných právě na vyšších odborných školách. Ruku v ruce s tím ovšem musí jít samozřejmě adekvátní a odpovídající platové ohodnocení těchto absolventů,“ uvádí na toto téma Hynková.

Se stárnutím populace a nezájmem absolventů základních škol o studium na středních zdravotních školách začíná být čím dál reálnější hrozba nedostatku právě kvalifikovaných zdravotních sester. Poslankyně Úsvitu k tomu dodává: „Druhým problémem je nedostatek kvalifikovaných sester. Proto bude důležité zvýšit počet absolventů z vysokých škol. Tím zabráníme nedostatku sester, pokud bude ubývat absolventů z vyšších odborných škol.“

Podle Jany Hnykové, která je členkou odborné komise zřízené Ministerstvem zdravotnictví, která se zabývá problematikou vzdělávání nelékařských zdravotnických pracovníků, je důležité hledat vhodný kompromis mezi zúčastněnými stranami, aby nedošlo ke kritickému nedostatku zdravotního personálu. „Seminář je o tom, aby se na půdě Poslanecké sněmovny potkali zástupci obou názorů, nastínili své vize a společně hledali kompromis, který bude ku prospěchu hlavě všem obyvatelům naší země,“ uzavřela Jana Hnyková.

Zdroj: Tisková zpráva Úsvit – Národní Koalice

DALŠÍ ČLÁNKY

2 KOMENTÁŘE

  1. copak si můžete myslet, že jiný systém vzdělávání může něco změnit, Pracuji jako všeob.sestra již 32 let, nyní končím bc. studium, a stále si více připadám jako služka, sekretářka a hromosvod doktorů. Kde jsou slušná slova jako děkuji, mohla by jste….., stále jen poslouchám je to vaše povinnost, musíte, od čeho jste tady… A když k tomu přidám výplatu, je mi smutno. Za chybějící síly na odd. pracujeme zadarmo a to od sanitáře až po sestry. Jedním slovem hnus a využívání. Svou dceru jsem na zdravotní školu nepustila, nikdy bych nedovolila, aby dělala holku pro všechno. Zaplaťte sestry tak, jak si zaslouží. Nepřidávejte stále jen lékařům a neodvolávejte se, že bez nich to nejde. Bez sester to nepůjde už vúbec.

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: