Úterý, 23. července 2024

Máte slovo: Spoluúčast ve zdravotnictví

Moderátorka Michaela Jílková v přímém přenosu společně se svými hosty na téma českého zdravotnictví. Diskutovali Miloslav Ludvík – ministr zdravotnictví (ČSSD), Leoš Heger – bývalý ministr zdravotnictví (TOP 09), Dagmar Žitníková – předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR, Ladislav Friedrich – prezident Svazu zdravotních pojišťoven, a další.

Otázka financování zdravotnictví je stálým předmětem sporů. Výdaje na zdravotnictví v ČR představují 7,5 procenta HDP, což je pod průměrem EU. Ministr Miloslav Ludvík tvrdí, že současný systém financování zdravotní péče stát udrží tak dlouho, dokud bude souběh všeobecného zdravotního pojištění, příspěvku státního rozpočtu a 13procentní spoluúčasti pacientů, kterou dle něho, vzhledem k průměrným a podprůměrným příjmům většiny české populace, nelze zvyšovat. V tomto názoru však nejsou jednotní ani lékaři a zdravotní personál, ani samotní pacienti. Značná část z nich je nespokojena se současným stavem zdravotnictví, připouští možnost zvýšení spoluúčasti a nelíbí se jim například i to, že si nemohou připlatit za lepší kloub nebo oční čočku.

Je alarmující, že z tisíce ročně promujících lékařů jich 200 rovnou odchází do zahraničí a dalších 200 jich odchází z praxe. Lůžková zdravotnická zařízení tak trpí akutním nedostatkem některých specializací. Čím dál více chybí praktičtí lékaři, kterých je u nás o jedenáct procent méně, než bývá obvyklé v zemích EU. V nemocnicích se zavírají důležitá oddělení, některé se prodávají. Máme dnes jistotu, že nám u lékaře bude poskytnuta potřebná péče?

Odkaz na vysílání

DALŠÍ ČLÁNKY

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky