Studuj zdrávku – myšlenka dobrá, provedení zoufalé

0
4175

Pan ministr to dostal za kampaň #studujzdravku pěkně sežrat. Přitom jeho první selfie video je super. Kdo jiný by se měl zabývat pracovníky ve zdravotnictví než právě ministr zdravotnictví? (A ne, Adam Vojtěch mě fakt neplatí, ani nejsem jeho kámoška). Jeho snaha je chvályhodná, propaguje skvěle! Ale špatnou kampaň. Myšlenka dobrá, provedení zoufalé.


Kampaň je matoucí
Studuj zdrávku cílí na zvýšení zájmu o studium střední zdravotnické školy (SZŠ), ale prostřednictvím pozic všeobecná sestra, záchranář a farmaceutický asistent. To je samo o sobě zmatečné, protože k tomu studium SZŠ nikdo nepotřebuje. Lze vystudovat jakoukoli střední školu a pak školu vyšší nebo vysokou.

Absolvent  4-leté SZŠ je dnes praktickou sestrou (záměrně pomíjím zdravotnické lyceum a jiné asistentské obory na některých SZŠ). Praktická sestra je v kampani zmíněna okrajově a ani s ní není žádné profi-video. Studenti zdrávek v soutěžních videích viditelně nemají ani ambice jako praktická sestra pracovat.

Sester je opravdu málo a snažit se o zvýšení jejich počtu je v principu skvělý počin. K počtu farmaceutických asistentů se vyjádřit nedokážu,  zato nedostatek záchranářů mě trochu zarazil. V roce 2017 dostali dokonce befelem roční praxi v nemocnicích a mají větší možnosti zůstat tam nastálo. Není jich tedy naopak dost? Ale třeba zdravotních laborantů je málo! Jen to není tak vidět, protože hemokultura na rozdíl od pacienta neklepe na dveře, že čeká na vyšetření už půl hodiny. A kde máme kampaň pro zdravotní laboranty?

Kampaň nemá osobnost
Větší část kampaně se má odehrávat na sociálních sítích, a to na Facebooku, Instagramu a Youtube.  Když firma vyprodukuje novou řasenku Dlouhý Chvost, tak osloví tzv. influencery svého oboru – lidi, kteří se zabývají kosmetikou a mají na sítích hodně sledovatelů. Influencer/ka natočí video, jak si točí řasy a Dlouhý Chvost jde na dračku.

Tvůrce dobré kampaně na sociálních sítích se tedy prvotně rozhlédne po sociálních sítích a domluví si spolupráci s influencery svého oboru, dá na jejich rady (a dokonce jim za to zaplatí)! Tím si mimo jiné také zajistí, že:

  1. Kampaň nebudou lidi jen hejtovat, ale také chválit a šířit. Protože ji propaguje člověk, kterého ze sociálních sítí znají a mají k němu důvěru.
  2. Kampaň bude propagována stabilně a dlouhodobě. Při dobré vůli mezi příběhy sester z kampaně vidím jen 2 s tímto potenciálem – Danu Krásovou a Kateřinu Malou. Dávat na sociální sítě příběh sestry, která se na sociálních sítích téměř, případně vůbec nevyskytuje, je zcela neproduktivní.
  3. Kampaň bude hovořit srozumitelně, protože influencer ví, jak získávat fanoušky pro svou věc. Jinak by taky nebyl influencer, že?

Tvůrci kampaně #studujzdravku sází na soutěžní videa studentů zdrávek. Jak moc to pomůže? Celý internet je doslova zahumusen videi,  virální potenciál už dávno mají jen ta, která jsou přísně profesionální či třeskutě originální (pardon, ale ta studentská fakt nejsou), nebo obsahují respektovanou tvář (pardon, ale video studenta z Hrabic zaujme jeho rodiče, tetu Vilmu, spolužáky a možná pár obyvatel Hrabic a přilehlé obce Hrabičky).

Na první dobrou je na webu kampaně video s Romanem Šmuclerem. Při nejlepší vůli nechápu, co má prezident stomatologické komory společného se zdrávkou. Máme výborné influencery v ošetřovatelství! Mladé sestry u lůžka Pavla Boháčka (Men in Nursing)Michala Češka (oficiálního delegáta ČAS v Evropské federaci sester), zkušenou sestru Silvii Bulkovou (skvělou edukátorku z interní kliniky s obrovskou empatií ke geriatrickým pacientům), sestru na cestách Hanu Buriánkovou, akční sestru studentku @nursecarolinae (Budoucí sálovka na Instagramu) a mnoho dalších. Omlouvám se všem, které jsem nejmenovala. Bavil se s nimi někdo? Zjevně ne.

Kampaň má problematické zacílení
Myslete si, co chcete, ale tlačit 14-leté děti k výběru povolání na celý život je nesmysl. A to neříkám já, ale především psychologové, pedagogové, odborníci na vzdělání a pracovní trh. To pochopitelně není problém středních zdravotnických škol, ale obecně českého středního odborného a učňovského školství. Už slyším ten řev –  já jsem věděla od 5 let, čím chci být – hned po maturitě jsem šel do práce – vyučil jsem se knihkupcem a jsem knihkupcem… Jistě. Byli jsme takoví, protože jsme měli hodně omezený výběr. Jsou mezi námi takoví i dnes. Ale na ty kampaň necílí. Mladá slečna toužící pro dráze sestry vystuduje ošetřovatelství i bez kampaně.

Kampaň má přesvědčit ty nerozhodnuté. A je dobře se nadchnout podle videa, jak je super studovat zdrávku, a pak před maturitou zjistit, že tu práci vlastně nechci nebo nedokážu dělat? Dokáže žák osmé /deváté třídy ZŠ pobrat, že být sestrou neznamená jen umět se na první pokus trefit do žíly? Ne že by to nebylo důležité, ale to se naučí každá švadlena a možná i rychleji. Být sestrou znamená porozumět lidem vystrašeným, lidem agresivním, lidem chytřejším, než jsme sami, i lidem s mentálním handicapem. Sestra se musí umět bez odporu dívat na nepěkné a páchnoucí rány, dotýkat se pacientů s různým postižením, musí umět dočasně potlačit vlastní potřeby, udržet chladnou hlavu a rozhodovat se ve stresové situaci, být obecně informačně, technicky, manuálně i administrativně zdatná. To jsou vlastnosti, které většina lidí u sebe stěží objeví nebo je natrénuje nejdříve na prahu dospělosti. Proč očekáváme, že tohle ví mládež v období dospívání, v období, kdy se většina teprve hledá?

České školství zamrzlo v druhé polovině minulého století. Neumí vzdělávat lidi flexibilně. EU posunula výběr povolání sestry a porodní asistentky na minimálně 16 let. Tohle jsme už rozbili zdravotnickým asistentem a místo toho, abychom se to nějak snažili opravit, situaci jsme zakonzervovali praktickou sestrou.

Nejsem naivní. Chceme-li mít sestry, rozhodně musíme podpořit zvýšený zájem o studium oboru. Zdrávky tu zatím máme a je potřeba je naplnit. Ale mohl by se už sakra někdo konečně zamyslet nad jejich budoucností? A když už kampaň #studujzdravku, tak takhle prosím ne. Neoddělujme studium od praxe. Chcete najít nové tváře zdravotnictví? Bez těch starých, reálných to nepůjde. Tak s nimi, milí tvůrci kampaně, laskavě komunikujte, ať to nedělá jen ministr Vojtěch.

Lenka Šnajdrová pro Ošetřovatelstvi.info

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..