Středa, 4. října 2023

Započtení praxe

Dotaz
Dobrý den, obracím se na Vás se zdvořilou žádostí o radu. Jsem registrovaná všeobecná zdravotní sestra s platně obnovenou registrací. Do prvního zaměstnání jsem nastoupila v roce 1997. Nyní jsem se po téměř pětileté přestávce, kdy jsem pracovala v samosprávě a jako OSVČ, vrátila opět do zdravotnictví. Teď při nástupu do nového zaměstnání mi při výpočtu platu (tabulky) byly započteny pouze skutečně odpracované roky ve zdravotnictví ponížené o roky, o které se to všem snižovalo při registraci ( myslím 2 nebo 3 roky praxe mínus ). Můj dotaz zní: započítávají se do tabulkového zařazení alespoň částečně či procentuálně nějaké roky odpracované mimo zdravotnictví ( tzv. neuznatelná praxe )? Předem velice děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Odpovídá Kancelář Ombudsmana pro zdraví
Jiná praxe, než v oboru započtena být může. Zákon, respektive nařízení vlády určuje, že zaměstnavatel započte jinou praxi než praxi v oboru nejvýše do 2/3 délky praxe v závislosti na tom, jak moc předchozí praxe souvisí s tím, co bude náplní práce zaměstnance (nařízení hovoří o využitelnosti praxe). Minimální výše však stanovena není. Je tedy na zaměstnavateli, aby přínos jiné praxe budoucího zaměstnance zhodnotil a posoudil. Odečet určitých let započitatelné praxe, který zaměstnavatel provedl, je závislý na platové třídě a dosaženém vzdělání. U 9. platové třídy jsou odečteny s maturitou 2 roky a s výučním listem 3 roky.
Tým Kanceláře Ombudsmana pro zdraví

Dotazy můžete pokládat ZDE

DALŠÍ ČLÁNKY

3 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den, chtěla bych se zeptat na pár otázek. Jsem všeobecná sestra s maturitou a praxi mám 17 let u lůžka. Na mzdové účtárně mi započítávají 13 let a tři roky mi strhli za nedokončené vzdělání, že nejsem Bc. Je toto možné? Děkuji za odpověď, Petra Kafuňková

    • Nikdo neví. Neuvádíte, na jaké pozici máte 17 let praxe a jakou máte platovou třídu.

  2. 17 let praxe u lůžka všeobecná sestra na ARO, bez Aripu, platová třída 10. Počítají mi jen 13 let… Děkuji za odpověď.

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: