Sobota, 18. května 2024

Opověď z MZ k pozici zdravotnického asistenta

Kolegyně Jana nás kontaktovala na Facebooku a předala nám svůj dotaz, který poslala na MZ ohledně pozice zdravotnického asistenta.

Obracím se na Vás s žádostí o vysvětlení některých pojmů, které se týkají zaměstnávání zdravotnických asistentů v ÚSP, konkrétně v Domově pro seniory. Z osobní zkušenosti vím, že zdravotnický asistent má hodně problematické uplatnění a je to dané tím, že nikdo přesně neví, co vlastně asistent může nebo nemůže vykonávat. Každý zaměstnavatel si jinak vykládá to, co je bez upřesnění určené zákonem a to především:

  1. Co je odborný dohled a jak v praxi vypadá? Zde bych prosila konkrétní příklady, protože citace zákona je mi známa.
  2. Může v ÚSP sloužit noční služby pouze zdravotnický asistent s ošetřovatelkou s tím, že odborný dohled a rada mu bude postkynuta v případě potřeby po telefonu např. u nejbližší lékařské pohotovosti či registrované sestry v jiném zařízení sociálních služeb po předchozí domluvě?
  3. Platí podle zákona, že zdravotnický asistent může vykonávat bez odborného dohledu základní ošetřovatelskou péči spojenou se sebeobsluhou a uspokojováním základních potřeb pacientů a klientů?
  4. Co vše spadá pod pojem základní ošetřovatelská péče?
  5. Jaká vize do budoucna je ohledně profese zdravotnického asistenta? Uvažuje se o tom, že se budou posilovat jeho kompetence nebo naopak má v budoucnu tato pozice jako taková zaniknout a ošetřovatelský tým se bude skládat pouze se sanitářů, ošetřovatelů a zdravotních sester s tím, že ZA spadne na pozici ošetřovatele?

Chtěla bych upozornit, že problematika zaměstnávání zdravotnických asistentů je opravdu vážná a přestože každý rok maturují další ročníky asistentů, tak ti, kteří nepokračují dále ve studiu, těžko nacházejí zaměstnání na své pozici. Nejčastěji jsou zařazování v nemocnicích na pozice sanitářů a v ÚSP na pozice pracovnic přímé obslužné péče – ošetřovatelek. Na vykonávání těchto profesí stačí kurzy v rozsahu 150 ti hodin a proto se zde může mluvit o degradaci studia na zdravotnických školách.

Děkuji Vám předem za odpověď a přeji Vám pěkný den. J.N.

A tady máme odpověď z MZ

Vážená paní,
zdravotnický asistent má své místo v systému ošetřovatelské péče a v budoucnu se s největší pravděpodobností se změnou nepočítá. Nevidíme problém v uplatnění zdravotnických asistentů v praxi. Naopak  máme informace, že praxe si zdravotnické asistenty již žádá pro plné zařazení do provozu. Problém se může vyskytnout na menších odděleních, kde je ve směně pouze jedna všeobecná sestra nebo v pobytových zařízeních sociálních služeb. Zdravotnický asistent má poměrně velké kompetence, nemůže však nahradit všeobecnou sestru v činnostech, ke kterým nezískal odbornou způsobilost a ke kterým je nutná registrace (v tom je i problém vykazování kódů zdravotním pojišťovnám). Uplatnění zdravotnických asistentů je předmětem mnohých jednání vč. porad hlavních sester, jednání s představiteli Středních zdravotnických škol, atd. V sociálních službách je zřejmě situace problematičtější vzhledem k vlastnímu systému pracovníků v sociálních službách v gesci MPSV.

Konkrétně k Vašim dotazům:
Odborný dohled není v zákoně detailněji rozpracován, protože je nutné ho aplikovat na specifické podmínky a možnosti pracoviště. Podle judikatury by měl však být v rámci pracoviště. Za organizaci práce i zajištění služeb odpovídá vedení organizace, přičemž podstatná je skladba pacientů/klientů a jejích potřeby. Povinností vedoucích pracovníků je respektovat právní předpisy.

Činnosti zdravotnických asistentů upravuje § 30 vyhlášky č. 55/2011 Sb., zákonem č. 105/2011 Sb. byly rozšířeny jejiích kompetence v § 29 odst. 3 tak, že ošetřovatelskou péči spojenou se sebeobsluhou a uspokojováním základních potřeb pacientů může zdravotnický asistent provádět bez odborného dohledu.

Základní ošetřovatelská péče je definována v první části vyhlášky č. 55/2011 Sb. Obecná ustanovení, § 2 písm. b).

S pozdravem

JANA DVOŘÁKOVÁ
Odbor vzdělávání a vědy
Palackého náměstí 4, 128 01 Praha 2

Předchozí článekPráva a povinnosti sester
Další článekMezinárodní den sester

DALŠÍ ČLÁNKY

73 KOMENTÁŘE

  1. By paní Dvořáková potřebovala převézt do praxe…Já jako zdravotnický asistent pomalu s 5-ti letou praxí vím, jak je těžké s mým oborem sehnat práci a to ještě pokud studujete…
    jelikož jsem nechtěla zůstat jen asistentem, šla jsem studovat bc. obor při zaměstnání a dopadla jsem tak že celé tři roky měním zaměstnavatele, protože to nikdo ale nikdo nechce tolerovat!!!!a jsem ráda, že letos snad studium zdárně dokončím a požádám o registraci a doufám,že budu mít lepší uplatnění než pracovat pomalu za minimální mzdu.

    • Přesně souhlasím, není mi jasná změna oboru zdravotní sestry na asistenta. Jsem první zkažený ročník a nikdo mi nebyl po celé 3 roky na střední schopen říct, co vlastně budu dělat. Nikdy bych na SZŠ nešla, pokud bych věděla, že se nejedná pouze o „změnu názvu“, čímž nás krmili opravdu celé 3 roky. Teď nemůžu sehnat práci, nemůžu odjet pracovat do zahraničí. Přitom u předchozího zaměstnavatele jsem dělala totéž co jiné zdravotní sestry?
      No, člověk, který toto vymyslel by zasloužil přinejmenším pětadvacet.
      Co k tomu dodat. Tedy jdu dělat operátora výroby k pásu, protože povolání pro které jsem studovala vlastně pro mě není… Díky všem podílejícím se na zpracování tohoto úžasného zákona. I za sliby, že bude možnost dodělat si kurz zdravotní sestry za 1 rok. I za to, že já mám 4 roky SZŠ s maturitou a jiný zdravotnický asistent má kurz za 1 rok. Jistě, připlatí si, ale pak má stejné pravomoce jako já.
      Závěrem, od doby, co jsem se rozhodla pro práci ve zdravotnictví, mám s tímto oborem jen problémy.
      Všem zdravotnickým asistentům pevné nervy. 🙂

      • Jako bych četl svá vlastní slova, jsem také první ročník asistenta… take řikali že se jedna pouze o upravu nazvu oboru, dokonce studijní osnovy se téměř nezměnily, učili nas věci ke kterým se s našemi kompetencemi vživotě oficielně nedostanu, i učebnice jsme měly pro sestry, protože pro asistenty ještě žadne nebyly… a ted dělam práci zdravotní sestry za plat zdravotnického asistenta… a jestli se mi to nelíbí můžu jit… 😀

      • vzala jste ni slova z úst 😉 teď se rozhoduju, když jsen na rodičovské dovolené, jestli jít k tonu fofru na bc, nebo hold překousnout že nán naturitu k ničenu a dělatpečovatelkoúošetřovatelku u nás do DpS

      • Ano souhlasím,studovala jsem ten trapný obor (007)pět let dálkově,vysilující-práce,rodina studium.Stejné osnovy,stejné učebnice,stejní učitelé,stejná praxe jako sestry,stejná maturita jako sestry.Mám stejnou zdravotní školu-stejné vzdělání ,jako moje kolegyně které jsou ovšem zdravotními sestrami,jen proto že vystudovaly tuto školu o rok dřív a taky se podle toho s nimi jedná,jak po stránce kompetencí ,tak trojnásobného finančního ohodnocení.Měli by nás naši milý zákonodárci odškodnit a přehodnotit naše kompetence.Ani bych se neurazila za omluvu!

  2. Mne docela zarazilo, že odborný dohled by měl být v rámci pracoviště. Co se tím rozumí? Kupříkladu taková chirurgie je rozdělana na chirurgie muži, ženy, děti, traumatologie a to pomíjím zákrokový sál či případně JIP. To by si někdo mohl vykládat, že dohled je v rámci pracoviště jedna registrovaná sestra, která má asi stanoviště někde na schodech, když každé tohle oddělení je na jiném patře.
    Jistě, že podstatná je skladbě pacietů, ale neměly by být brány v úvahu třeba právě ty stavební úpravy- třeba to schodiště? Poběžím ze svého oddělení pomoci kolegyni o patro výš a je průšvih, protože moje oddělení je t.č. bez personálu. Tohle prostě nevidí nikdo, kdo si to nezkusil.

  3. Dobrý den,
    také pracuji jako zdravotnický asistent. Nevím komu má být tato funkce prospěšná, ale téměř po pěti letech v praxi jsme s kolegyněmi (asistentkami) otrávené z neustálého urážení a shazování našeho zařazení. Od téměř všech sester a především staniční jsme titulovány jako blbé asistentky. Přestože práci máme rády, říkáme si že jsme tam kvůli pacientům, přesto se nám opravdu nelíbí zacházení s námi jako s něčím podřadným. Je mi opravdu líto všech děvčat, které jdou asistentku studovat se zápalem a radostí a 4 roky budou ve škole poslouchat o úžasnosti oboru, že skutečnost v praxi je naprosto jiná, troufám si tvrdit že hnusná. Protože sestra je někdo.

    • Ahoj Olgo, tak jak se k tobě chovají je neprofesionální, ale z druhé strany, jako zdravotní asistent nemáš pravomoce, jako zdravotní sestra. U nás jsou zdravotničtí asistenti a co jsme se ptaly co se ve škole učily a z čeho maturovaly je děs. To nemá se szdravotní sestrou skoro nic společného! Maturitní zkoušku skládáte skoro z ničeho. To ošetřovatelka před 30 lety skládala zkoušku z více odborných předmětů než vy teď. Holky co k nám nastoupily se učily vše až za pochodu. Neuměly napíchnout braunülu, jak ředit léky apod! Dokonce nevěděly kdo je Florence Noghtingalová !!!! Takže pro asistenta jediné východisko DIS. Bo nikdy nebude moct dělat bez dozoru!

      • To jsi se zbláznila, Babu?
        Já studovala všeobku, na konci 4ku jsem onemocněla a maturitu jsem si dokončila až na mateřské individuálním studiem asistenta. Takže jsem schopna usoudit, že na každé škole je jiná skladba předmětů i to, co se v nich učí. Pracuji normálně se sestrama – diplomkama, nikdo tu asistenty nepodceňuje, jelikož i moje ostatní kolegyně jsou schopné a vše se naučily už na škole!Zažila jsem spolužačky – sestry, co na konci 4ku pár pacientů skoro povraždily a teď si pracují se statutem sestry a asistentky, kteří velmi odborně radily ostříleným starým sestrám!Taky by mě zajímal tvůj názor na sestry – absolventky gymplu a poté DiSky, nebo Bc, to už je lepší?Neřekla bych. Takže pozor s hodnocením tohoto oboru, zásadní jsou lidi!!!

      • nesmysl naše maturita vypadala téměř stejně jako u sester jsem první ročník slavného asistenta nebyli ani učebnice takže se jelo podle sesterských… dal jsem pokračoval na Dis. studium bylo samozřejmě obsahlejši ale nic co bych neznal ze SZŠ pokud děvčata neznaji zaklady nebude to asi oborem asistent…

      • ale y jse se učili naprosoto totéž, jen ná profesorka sdělila že náne v jenon přednětu všechny obory 😉 takže chcirurgii nán řekla základní, zbytek co vše se v hodině nestihlo doučit dona a pak hned zkouška, test apod. léky jne se ředit učili – nechápo proč tedy když je nesnín podat,napíchnout kanylu, infuze, tranzfuze s lékařn, a další a další 😉

      • hlavně že ty to sama víš co je co…znám tvoje vědomosti a žádné eso tedy nejsi..a kde jaký zdravotnický asistent co se vědomostí týče by tě strčil do kapsy…hvězdo

      • No zalezi na kvalite skoly ktera pripravuje zdravotni asistenty do praxe. Osnovy jsou stejne jako byli u zdrav. sester. Asistent v praxi funguje jako sestra sjedinym rozdilem a to je plat. Nechapu co se neustale snazite povysovat. Vzpomen te si jak jste zacinali? Rozhodne jste nemeli vyslapanou cesticku..rychle jste si doplnovali vzdelani a ted delate machry..
        Bo se uklidnete a budme radi ze mame praci.

        • Nemáte pravdu, osnovy jsou o hodně jiné, stačí se podívat na vzdělávací plány. Asistent v praxi funguje jako sestra, ale nemá to tak být.

  4. Olgo, funkce je prospěšná pouze a jedině ekonomovi nemocnice- děláte stejnou práci jako sestry, ale platí podstatně méně. Podle mého názoru je tenhle obor šlápnutí do exkrementu- z hlediska praxe.

  5. Milá Olgo, je mi líto, že máte s kolegyněmi takovouhle zkušenost. Pokud je pravda to, co píšete, chování vaší nadřízené je neprofesionální a měly byste se bránit. Samozřejmě, že i mezi ZA se asi vyskytují asistentky „méně šikovné“ , tak je to ale i u sester, ale označení „blbá asistentka“ určitě není na místě.

  6. U nás v nemocnici je praxe taková, že jsou přijímány především sestry a to na pozici asistenta. Vydělá na tom pouze vedení, protože ušetří (ZA je levnější), ale není to také degradace, ale sester? Často jsou to Bc., Dis……

  7. Tak doufám, že toto se mi nestane……Sama mám vystudováno ZA. Studuji Bc., jen z toho důvodu, abych nebyla asistent a mohla dělat práci sestry…..
    Otázka spíš, bude mi to Bc. pak k něčemu?…vypadá to, že někde ani ne:(

  8. Oli, nehaš všechny do jednoho pytle…Jsou i takoví, kteří berou asistentky stejně rovné sestrám…protože to, že jste studovaly později, tedy v době, kdy někdo vymyslel název Zdravotnický asistent, neznamená, že byste byly méněcennější, než ostatní sestry…ba si troufám říct, že některé asistentky jsou profesionálnější, než některé sestry…Určitě se to vyřeší…uvidíš…

  9. Je to špatné,že mají asistenti takovou zkušenost.Já musím říct,že jsem na předchozím pracovišti měla dost kolegyň asistentek a myslím,že jsme se k nim nechovaly tak,aby tohle mohly napsat.Byly pro nás plnohodnotným spolupracovníkem a odváděly svou práci stejně dobře a kvalitně jako ostatní sestry.Každá práce je o lidech a ne o tom kolik mají titulů.Naopak bych řekla,že jsem potkala dost vysokoškolsky vzdělaných sester,které byly v praxy dost nepoužitelné 🙂

  10. Zdravím,

    byla jsem sestra v sociálních službách. Odborný dohled v rámci pracoviště probíhal od 19-7 ráno stylem, že registrovaná sestra byla k dispozici na telefonu na jiném patře.S rukou na srdci :byly skladby klientů, kdy sestra opravdu jako sestra mimo podávání léků a odběrů potřeba nebyla, a skladby, že 1 dekompenzovaný či agresivní senior zaměstnal 8 členů personálu včetně lékaře a posádky RZP a policejního vozu….sestry dělaly bez rozdílu to, co ošetřovatelky a sanitáři-odpojovaly se pouze na odborné činnosti-viz léky, převazy, vizity, práci s dokumentací…. a ta zabrala doooost času !!!
    Co se týče nočních akcí… PP umí poskytnout každý(měl by ), ovšem řešení a hodnocení lehčích stavů spadalo do rozhodnutí té registrované…..podávání léků, konzultace s lékařem, volání RZP, zápis do dokumentace…jsou věci, které Vám půlka lidí s adekvátním vzděláním prostě neudělá, protože to nepovažuje za důležité registrovaná sestra to měla jako povinnost a tím se zajistilo, že prostě vše proběhne a zapíše, jak má…..Ze zkušeností: lidský faktor je důležitý!!!!! Osobně upřednostňuji inteligentní, vzdělané, rozumné lidi a je mi u pozadí, zda je to lékař či asistent… Ve službě je mi prospěšnější kolega asistent s adekvátním vzděláním a pohledem na věc než neochotný sanitář, co si chodí práci na hodiny odkrouhnout a když se něco děje, tak jde pryč se slovy -ať si to pořeší sestra, od toho tu je, ne já! a ani ve vážných případech prostě sestře k dispozici není a jde pryč… a asistent se zájmem je mi prospěšnější než arogantní kolegyně sestra, co na všem a na všech hledá jen chyby a s potěšením škodí a otravuje kolektiv….Znám sestry i asistenty, kteří jsou prostě profíci a skvělí lidé a ani by mne nepadadlo je shazovat jen kvůli tomu, že mají obdobné vzdělání, ale jiný název oboru a ještě nižší plat….Z pohledu spolehlivosti upřednostním schopného asistenta před neschopným sanitářem-a schopného sanitáře před neschopným asistentem.Mrzí mne, že asistenti jsou nedoceněni… a jejich vzdělání a schopnosti zneužívány ekonomickou potřebou ? zaměstnavatele…ale myslím si, že pro bezpečí pacientů jsou asistenti prostě lepší než jedna sestra s kupou sanitářů, jejichž profesní kvalita je , slušně řečeno,nedefinovatelná…
    Pokud Vás staniční obecně tituluje blbé asistentky, myslím si, že na své pozici taková osoba nemá co dělat
    Nevím, kde pracujete,ale ujištˇuji Vás, že schopný asistent je na mnoha pracovištích vítán jako platný člen týmu.Platy Vám těžko kolegové zkompenzují, ale atmosféru a podporu ano..Nikde to není ideální, většinou jsou všude babince, slepičárny a ponorky,osobnostní třenice…

    Lucka

  11. Je to nedomyslený post v rade zdravotneho personalu co sa tyka zastupenia v praci jej naplni a v plate-akoby sa jednalo o

    nezatriedenu funkciu.Možno bol učel zvyšit študium a

    Tiez som ZA a nevidim pozitivnu víziu do buducna.Kedže je to finančne slabo ohodnotená práca tí čo maju možnost pokračuju v študiu zdravotna sestra.:(

    vzdelanie
    na post sestry a vytvorit tak časovu rezervu vo financiach pri vypadku ukončenych sestier

  12. Dobrý den,

    dovolte mi, abych se také vyjádřila na téma ZA. Dle mého se jedná o legislativní paskvil, naprosto degradující středoškolské vzdělání s maturiou. Podíváme-li se na to z opačné strany, tak zjistíme, že např. absloventka ekonomky s maturiou má před sebou možnost kariérního růstu, postupu a všestranějšího pracovního uplatnění. Oproti tomu ZA, také s plnohodnotnou maturitou bude dělat pomocné ošetřovatelské práce a bude k ruce sestře. Postup v kariéře nula a společenská prestiž profese také nula. A to má prosím maturitu. Pokud bude tedy chtít dělat sesterskou práci, musí strávit další 3 roky VŠ studia a už tu máme zátěž státního rozpočtu, kdy jedna osoba studuje na sestru 7 let!!! Příjde vám to vpořádku? Je to neekonomické, neefektivní a zdlouhavé. O finančním ohodnocení raději psát nebudu. Sama mám SZŠ, Bc, Dis. Nedávno jsem hledala jen tak cvičně práci a zjistila jsem, že potenciálním zaměstnavatelům je celkem jedno jaké mám školy, ale čeho si cenili nejvíce, tak to byla znalost 2 cizích jazyků. Co z toho vyplývá závěrem? Celkem fungující systém vyýběrových středních škol 90.let byl uveden do chaosu, ze kterého se již nikdy nedostane.

  13. Na mém současném pracovišti je jazyková vybavenost jaksi k ničemu, ovšem sestry s BC, Dis jsou finančně lépe ohodnocené.Záleží na tom, jaký potenciální zaměstnavatel koho zajímá a jak vzdělaný personál hledá.
    Co se týče asistentů, slouží s námi a dělají s námi sesterskou práci bez rozdílu.Takže nemohu souhlasit s tím, že potenciální zaměstnavatele vzděláníá VŠ nezajímá. I na předchozím pracovišti byla skladba vzdělání různá.Tabulky a koeficienty bohužel určí, kolik může být na pracovišti sester se specializací, kolik s Vš, kolik s maturitou a asistentů… problematika je širší.

  14. Lucko a to je chyba (podle mne). proč má co pojišťovna určovat, kolk jak vzdělaných lidí bude na jakém oddělení, když všichni dělají všechno.

  15. Dobrý den,bývala jsem zdravotní sestra,po maturitě jsem pracovala ve zdravotnictví 2 roky.Protože jsem se musela starat o své rodiče,musela jsem odejít ze zdravotnictví na 8 let,poté mateřská 8 let.Informuji se všude možně,co mám dělat,abych získala zpět odbornost,ale reakce jsou protichůdné.Mohla by mi nějaká dobrá duše napsat,co mám vůbec dělat?Registraci nemám.Děkuji.

  16. Pro Jiřinu-pouze příklad:
    http://www.cnna.cz/docs/tiskoviny/vypocet_personalu_brozura.pdf

    Stanovení počtu personálu spadá do managamentu -tedy je záležitost nadřízených.Od ZP , které se zasílá vykázání ZP,dostane,velmi zjednodušeně, zařízení platbu za odvedenou práci.Na pracoviších provádíme základní ošetřovatelskou, specializovanou a vysoce specializovanou práci dle charakteru pracoviště a vzdělání personálu.

    Bohužel ZP nám zaplatí péči v určitém rozsahu, a tudíž i konkrétní počet zaměstnanců.Pracoviště jsou nuceny proto udržovat určitý poměr sester s odlišným vzděláním.

    Kdo tvrdí, že VŠ vzdělání je zbytečná honba za tituly, nemá pravdu. Vzdělání Vám nikdo nevezme. Využijete ho a ještě Vám bude málo v řídících funkcích-pokud o to nemáte zájem,je to Vaše osobní volba. V případě však, že vyšší typ vzdělání nemáte a jste si nucené si ho doplnit až vprovozu,zjistíte, že to tak zbytečné není.Neučí se x let stejné věci, i studium pokročilo…

    Pokud se někdo vzdělávat nechce, je to jeho volba, stejně tak i těch, kteřío to stojí…. proto bych snahu o vzdělání nekritizovala a nehanila..

    • Dobrý den,
      mohu se tedy zeptat, jak mi vysvětlíte, že někdo s gymnáziem se rozhodne jít na VŠ obor zdravotní sestra, vystuduje ji a je na tom lépe, než ZA, který studuje čtyři roky? Potom by ten ZA, když se rozhodně jít na VŠ, studoval dohromady 7 let, ale byl by na tom stejně, jako ten, co zdravotnictví studuje jen 3 roky? Myslím ten, kdo šel např. z gymnázia? Má to logiku?
      Děkuji

      • Ač se to nezdá, tak sestra na VOŠ nebo VŠ studuje sice 3 roky a ZA 4 roky, ale sestra má 2300 hodin odborných předmětů a 2300 hodin praxe, celkem tedy4600 hodin. ZA má dohromady s praxí i teorií cca 2380 hodin. Nehledě na to, že odborných předmětů má minimum a to jsou ještě zahrnuty v ošetřovatelství. Podle EU podmínky pro sestru splňuje,co se týče obsáhlosti teorie a praxe VOŠ a VŠ

  17. Lejlo,

    nejlepší by bylo zavolat si do Brna na NCONZO-viz odkaz

    http://www.nconzo.cz/web/guest/kontakty-registr

    V současné době musíte mít k registraci bud´ 3 roky praxe u lůžka+ 4O kreditních bodů za semináře, e-learningy, kongresy, neboVš-též tři roky .Sestra jste, ovšem měla byste pracovat pod odborným dohledem.Registarece není jen cár papíru k ničemu, ale dává Vám určitou samostatnost a to na 10 let.Během těch 10 let by jste se měla opět vzdělávat a nasbírat kredity.

    Vzhledem k novinkám v právní úpravě bych Vám poradila se informovat přímo na NCONZu =přímo u zdroje. 🙂
    e-learninkgy jsou na dost vysoké úrovni , studujete z pohodlí domova, ale může Vám chybět kontakt s lidmi.Záleží na tom, co Vám vyhovuje.Já jsem to kombinovala.
    z e-learningu mi nejvíce vyhovovaly kurzy na kurzy.euniverzita.eu
    sice se platí, ale odbornost je vysoká, k registraci jsem si zaplatila roční kurzovné a měla jsem k dispozici všechny…
    Hodně štěstí

  18. Pro Jiřinu: máme sice pracovní smlouvu se zaměstnavatelem, ale ten získává finance i od zdravotní pojišťovny, a ta zpětně del prokazatelné péče ovlivňuje vše…
    Jistě z praxe znáte, že sestry jsou jen lidé, a když všechny děláme shodnou práci, kvalita je různá i rozsah ….kolegyně s Vš či se specializací prostě zná víc než sestra smaturitou…vše je přísně individuální, nikoho nehážu do jednoho pytle….Za sebe mohu říci, že mně prostě maturita a jen praxe nestačí teď, natož do budoucna…měla jsem možnost srovnání nároků na zaměstanace a provedení práce, kompetence, znalosti a zodpovědnost v okresce a ve velkém městě, standartu i Jip….záleží na hospodaření , efektivitě, ochotě,přístupu, charakteru pracoviště…..Máte pracoviště, kde se naučíte v praxi víc, než ve škole, máte pracoviště, kde máte pocit, že zakrníte…to ať si každý zhodnotí a rozhodne sám…

  19. Pro Lucku.
    sama jsem si dodělala VŠ (teď druhého Bc). My VŠ vzdělání musíme mít ze zákona (porodní asistentky) a zaměstnavatel nejen, že nám to neumožňuje, ale ani to nezohledňuje. Kýbl a hadr jako ošky. Když není uklizečka, protože se musí šetřit (nejlépe na personálu), je nám celá VŠ celkem k ničemu. Tituly mi jsou skutečně k ničemu, důležité je, co mám v hlavě a ne na co mám titul. Sama se snažím vzdělávat, ale ubíjí mne, když své poznatky nesmíme využívat. Neskutečně mi vadí, že ten, kdo má o vzdělávání zájem, se nemůže přihlásit na PSS, pokud mu to zaměstnavatel neschválí- a ten to neschválí, protože to jednak stojí dost peněz a jednak mu stačí pouze několik takhle vzdělaných lidí na oddělení- proč by to nemohli mít ti, co chtějí a mají zájem? Protože by jim museli dát víc peněz na platu a to nechtějí- prý jim pojišťoivny diktují, kolik procent lidí na oddělení to má mít. Podle mého soudu to záleží na managementu, ale kde není vůle…. Kolegyně zkoušela vyčíslit, kolik by to PSS stálo, kdyby si ho platila sama- nedopočítala se a navíc, ani poté by jí ho zaměstnavatel nemusel uznat. VŠ si děláme samy ve svém volnu a za svoje a rovněž nám ho zaměstnavatel nezapočítává, ale aspoň si nemusíme platit školné (v NCONZO ano). Souhlasím s tím, že vše se vyvíjí a ve škole jsem kolikrát koukala jak puk, kam až to došlo za těch 25 let, co jsem opustila nástavbu. Já osobně snahu o vzdělávání jen podporuji, ale nejsem ve vedoucí funkci ( a nebudu), tak se spíš snažím hledat si sama a přemlouvat kolegyně (ani o vzdělávacích akcích nás totiž vedení neinformuje)- na druhou starnu, když vidí tu situaci, ani se jim nedivím, že nemají zájem. A peníze bohužel také netiskneme…Je to velmi smutné.

  20. Milé Silver a Lucko,
    moc vám oběma děkuji,je to skvělý pocit,když lidi drží spolu a pomáhají si.Při troše štěstí vám to jednou oplatím :o))Děkuji

  21. Milá Jiřino, PSS si můžete hradit jako samoplátce a studovat ve volnu, či dovolené(ani mně kdysi tehdejší zaměstnavatek nepodpořil, spíš mi ještě házel klacky pod nohy a shazoval mě…)Nevím, jaké jsou Vaše možnosti plánovat si dovolenou či vybrat si náhradní volno plánovaně….mně se to dařilo v cca třetím zaměstnání…
    Myslím, že je tam podmínka pracovat rok ve zvoleném oboru…Mohu Vám říct jen poznatek ohledně Intenzívní péče, za tři roky cca 30-35 tis, cca 1 modul 5500 Kč , začíná se většinou na podzim a přihlášky se směřují a koordinují v NCONZU Brno..dále se hradí kolem 350 Kč za každý den odborné praxe , to je většinou 2-3 týdenní na jaře, + samostudium.Specializace většinou nabízí větší nemocnice.Kdysi jsem měla velký zájem o rezidenční místo, vzhledem ke stavu ve zdravotnictví jsem ráda, že mne to přešlo…VŠ kombinované studium je dané-přihláška, přijímačky,projít sítem…Jak to mají porodní asistentky, bohužel opravdu nevím…:-(záleží určitě na lokalitě, kde pracujete,vím, že z okresek holky nejraději jezdily do Brna, pražandy mají dost širokou nabídku v místě.

  22. Lucko, já osobně PSS mám před 17 lety udělané (zaměstnavatel mi to tenkrát zaplatil s tím, že jsem musela podepat, že po ukončení nebudu požadovat zvýšení platu a měla jsem se upsat na nějaké roky), jen vím, že teď kolegyně chtěly a neměly šanci. Ta, co to zjišťovala, měla trochu jiné finanční výsledky- za moduly to bylo více, ty praxe těch 350 denně- to sedí, pak ještě platit nějak zkoušky a pak se tam dostat a ubytovat… Fakt si nepamatuju, kolik to dělalo, vím jen, že velmi rychle upustila od nápadu za svoje, obzvláště, když jí sdělili, že jí to Brno nemusí uznat. Ale je to už pár let.
    Plánovat si dovolenou můžeme, ale poslední slovo má stejně zaměstnavatel a ruku na rdce- holky s dětmi si nechtějí vyplýtvat dovolenou na to, aby jely do Brna, kde za 350 Kč denně budou pracovat celý týden… NV je celkem bez komentáře….
    VŠ jsme si v práci dodělaly celkem 3 Bc (já dělala nejdřív ošetřovatelství, protože porodky nebyly dálkově a tedˇto PA) a jedna holka Mgr- záleželo jen na kolegyních, jak to v práci vyjde ( před minulými státnicemi jsem jela DN- 5 neděl v kuse, teď se mi povedly i 4 dny volna- je nás prostě málo). U nás je to vzdělávání prostě zabité ze strany vedení a já se ani kolegyním nedivím, že se jim nechce- přesně, jak píšeš, klacky pod nohy. (Třeba i proto jsem ráda, že jsem to skoro v 50 letech dala napoprvé)

  23. Milá Jiřino, připomíná mi to moje začátky v okresce..:-/ je neuvěřitelné, jaký je možný v ČR středověk…..tenkrát studovat mohly jen vybraní jedinci… s dětmi chápu, že mají holky jiné priority! Já jsme ráda, že jsem utekla z malého města a jsem tam, kde jsem…

  24. Pro Jiřinu: částky ohledně PSS jsem čerpala z veřejně dostupných portálů nemocnic a od kolegyň, co aktuálně studují..
    http://www.uvn.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=2385%3Aspecializani-vzdlavani-v-oboru-intenzivni-pee-teorie-a-praxe&catid=124%3Aspecializani-vzdlavani&Itemid=1076&lang=cs

    http://www.vfn.cz/priloha/4d00c289b37a0/tematicky-plan-2013-ii-pol.pdf

    samozřejmě, že pokud studujete pro zaměstnavatele , je v případě rozvázání pr. poměru částka několinásobně vyšší o náhrady mzdy po dobu studia…..

  25. Lucko, díky moc, já si to fakt nepamatuju, před pár lety to jedna kolegyně nějak zjišťovala přímo v tom Brně, ale došla k strašné částce a navíc jí řekli, že jí uznat mohou a nemusí a tak to zabalila. Loni chtěly kolegyně po zaměstnavateli, ať jim to umožní, ale měly smůlu. Tím, že já to Brno mám, se o to až tak podrobně nestarám, jen mě štve, že hlavní mluví o tom, jak potřebuje lidi vzdělané a když máš zájem, hází ti klacky pod nohy. Vrchní ti řekne, že kdyby věděla, že se někdo přihlásí na vzdělávací akci, kterou nám náhodou dala na jedno oddělení, tak že ji ani nevyvěsí ( nedostali jsme ani cesťák ani hodiny, akorát držkovku). Pak řekne, že jsme ignorantky, že nemáme o nic zájem a když někdo zájem má, má smůlu…. u nás je prostě chyba ve vedení, měli by si ujasnit, co vlastně chtějí.

  26. To mne moc mrzí, naprosto vás chápu:-( v tom bych viděla jako řešení pro začátek asi písemnou cestu , poslat prostě Vaše písemné vyjádření k vašemu vedení a výš s tím, že nejste nepřátelé , ale že tohle byste rády změnily a máte pocit, že ve vedení , na které se s důvěrou jako k vyšší inštanci obracíte, nemáte dostatečnou oporu a zázemí s podporou… jinak se reaguje(bohužel), když chodí na pokec jednotlivci, a jinak na písemnou formu podepsanou několika lidmi…čím více by se lidí připojilo a bylo ochotno se na řešení podílet, tím lépe…silou se toho moc nevyřeší a zklamaný člověk většinou jinou cestu než silou nevidí( tím nemyslím, abyste na vedení vlítly s vajíčkama a rajčatama 😉 )

  27. Jinak můj názor na uznání/neuznání je ten, že studuji pro sebe…využít to mohu a nemusím… na bývalém pracovišti jsem zažila situaci X sester s aripem, ale jako aripkové byly finančně ohodnoceny jen nejdele pracující sestry(služebně nejstarší) s tím, že pokud se tato pozice uvolní, dostane vyšší plat následující v pořadí…. viz platby od pojištovny dle katalogu prací a vykázané péče…

  28. Lucko, nějak jsme se od ZA dostaly někam jinam. Souhlasím, že vzdělávám s epro sebe a co mám v hlavě, mi nikdo nevezme (kromě toho Němce, který schovává kde co), ale pokud už vynaložím nemalé prostředky, chci, aby s emi aspoň částěečně vrátily.

    • Někdy je to ale těžko realizovatelné… bud najít místo, kde to bude oceněno, nebo bohužel,vzdělání mít, ale dělat práci, která kompletní kvalifikaci zcela neodpovídá….Na finanční ocenění musí být bohužel dva..Pokud ne, je třeba dát vedení jasně najevo, že na straně zaměstnance chyba není, a pokud to tvrdí, dopouští se šikany….ale to už je dost obsáhlý problém…je třeba znát svá práva, povinnosti, možnosti… a myslet na to, co do budoucna.

  29. ZA fandím… a většina ZA, co si udělá Vš, pak bude zřejmě víc než obyč sestra ;)Bude mít titul a kvalifikaci sestry, která je opravňuje k ucházení se o vedoucí místa… což my jen s maturitou těžko .

  30. já musím říct, že ZA mají dnes mnohem jednodušší situaci na trhu práce. podíváte li se nabídky práce pro zdrav. sestry, všichni hledají zdrav asistenty nebo neregistrované sestry…protože jsou levnější. Tudíž já mám zkušenost bohužel spíše s tím, že degradované jsme my starší sestry s praxí(která dnes již nic neznamená….praxe a zkušenosti….k čemu? pouze levná prac. síla….Mladé šikovné holky po škole nutí nízkými platy dostudovat a pak je nido jako bc.nevezme, protože jsou drahé??a zkušené sestry s letitou praxí se propouštějí pro nadbytečnost!!!dříve mělo naše povolání nějakou prestiž, dnes jsme jen lepší posluhovačky,at už jsme sestry nebo zdrav. asistenti. myslím si, s přístupem k našemu povolání kterí zvlášt nám starším bylo i je troufám si říct i posláním,tuto práci nebude mít za pár let kdo dělat….je mi z toho po 20 letech u lůžka opravdu hodně smutno…..a mladým holkám fandím at to vydrží a pro mne jsou naprosto na stejné urovni jako my…bohužel za nižší plat….vždy budu pro ně ta starší kolegyně, co ráda poradí:)

    • Moc dky za tento komentar, jsem ZA, svoji praci mam moc rada a mela jsem to stesti, ze na odd, kam jsem nastoupila se potkavam s timto pristupem. Kolegynky jsou na me moc hodne, jsou trpelive a ja jsem za to moc vdecna 🙂 Takze vazene sestry, ktere nas ZA podcenujete, sahnete si do kapsy a vzpomente,jak jste zacinaly…..On by se Vam totiz laskavy pristup k novym mladym silam ve zdrav. jiste vratil zpet….Z vlastni zkusenosti…cim vic je clovek v kreci, at uz je podcenovany, nebo jen zktratka natrefil na vyhorelou sestru, na praci se to odrazi…A to,ze jsme maturovali z niceho? Rok a pul jsem na VOS a nic noveho jsem se nedozvedela….

  31. Když to tak vidím, tak už asi jako sanitárka si ani po MD neškrknu, protože ze ZA udělali vlastně takové lepší sanitárky.
    Mám maturitu, ale ne na ZŠ, tak to mi asi nic jiného nezbude, než jít ještě studovat, ve zdravotnictví chci zůstat a místa sanitárek asi brzy zruší.

  32. Zdravím.
    Ako čítam všetky príspevky, tak na Slovensku je to to isté. Asitenti sú ako poskokovia, musia všetko vedieť ale kompetencie nemajú! Nemajú autonómiu, ako keby nemali práva samí rozhodnúť čo spraviť pre pacienta a musi dávať niekto na nich pozor… nechápem trošku tento systém!!! Ešte by som sa opýtal, asistenti u Vás môžu aplikovať i.m. injekcie? A vykonávať odber krvi?
    ďakujem.

  33. Nevím, jeslti mohou, to bych se musela podívat (myslím, že i.m. ano, ale odběry ne, ale fakt si nejsem jistá), ale v mnoha případech musí!!!

  34. No,ja jsem od roku 2010 zdravotnickym asistentem. A tento obor mi je k nicemu!!!!!!!!!! Se sehnanim prace je to sakramentsky tezke!!!! Sakramentsky tezke a pani by opravdu mela jit do praxe!!!!!!! Nezlobte se na me, ale kolik zdravotnickych asistentu pracuje lepe nez vseobecne registrovane sestry, ktere delaji imrvere nekolik chyb a jsou na pacienty sproste!!!!! Empatie nulova!!!!!!! Je to hnus, kdybych vedela, ze to tak dopadne, tak na tento obor ani nejdu!!!!!!!!!! Az se mi z toho zvednul tlak!!!! Fuj! EU nema co de.at!!!!

  35. Abych taky přispěla. Maturovala jsem v roce 2008 jsem první z pokusných králíků zdravotnický asistent. Na mém pracovišti mě bylo zděleno jako ZA nemůžu pracovat bez odborného dohledu, takže jsem jim vlastně k ničemu a když sem si chtěla udělat BC jsem jim opět k ničemu, ptotože titul mě nezaplatí…. Práci miluji mohu i říct snad sem v ní i dobrá, ale tohle je zklamání já jsem děalal přijmačky na všeobecnou sestru a udělali z toho asistenta. Ve škole nám říkaly, že je to pouze změna názvu oboru, ale ejhle nebylo to tak… nevěděli nás co učit, proto nás učily vše!!!!!! Vše co umí všeobecné sestry plus ještě něco navíc… jako je matematika 3roky a ekonomika ve 4táku a k čemu mi to je..???? jsem v nižší platové třídě jak vššeobecná sestra bez vysoké školy se nemohu dále dovzdělávat. jsem v naprostém rauši zuřivosti a zoufalosti. Nesnáším lidi, kteří tenhle obor vymysleli a nesnáším to, že s námi takto zametli!!!!!!! jediný rozdíl mezi všeo. sestrami a námi asistenty je to, že jsme měli o hodinu praxe méně za týden než sestry a to, že nás neučily lékaři! Narozdíl od sester jsme měli 3 roky matiku a ve 4táku ekonomiku. Jiný rozdíl v tom není! Takjže nechápu proč mám být v nižší platové třídě a proč nemám takové možnosti jako středoškolská sestra!

  36. Martino, pokud si vystuduješ VŠ, tak nejsi k ničemu, ale jsi sestra. Jiná věc je, že si tu školu budeš muset vystudovat ve svém volnu a za svoje a pak tě mohou propustit, protože pro tebe nebudou mít práci jako pro sestru. je to smutné, ale je to tak.

  37. zdravím,souhlasím s Martinou na 100% to že z nás udělali v době studia zd. asistenti je pro člověka ubíjející,nikdy se s tím nesmířím a taktéž nesnášim lidi co to vymysleli.s výběrem střední školy bych si to teď hodně rozmyslela.chtěla bych vědět kolik ty chytré hlavy dostali za to co z nás udělali.ale že my máme kvůli jejich výmyslu celoživotní trápení to je každému jedno.

  38. Tak já taky něco přidám… Je mně 36let/pracuji jako ošetř./
    Studuji dálkově ZA. Je to na 5let. teď jsem ve 3.ročníku. Je to dost náročné, hlavně časově, když musíte dát dohromady práci, rodinu,děti,školu..Ale moc mě to baví a myslím, že jsem i šikovná. ZA má kompetence poměrně široké, i když s dohledem všeobecné sestry nebo lékaře.(vyjímka je, že ZA nemůže pracovat jako sestra na JIP, ARO a děti do 1roku)Na praxi nás učí všechno, kromě i.v. aplikací. Odběry, aplikace injekcí, zavedení kanyly. Není pravda, že se ZA řadí mezi ošetřovatelky nebo dokonce sanitáře. Ti nemůžou kromě hygieny nic.
    Určitě neschvaluju změnu zákona , to je DEGRADACE stř.zdrav. škol. S tím souhlasím, ale štve mě, jak si někdo myslí, že ZA je nějaký poskok. Já už teď mám nabídky k práci sestry, hned jak odmaturuju. Budu sice pod dohledem, za menší plat. Ale budu dělat práci sestry a organizace na mně ještě ušetří. Vše je o lidech a snaze si sehnat práci…

    • Milá Hanko, nevím, jak to přesně myslíte, ale ZA nemůže pracovat jako sestra nikde. Protože prostě není sestra, je zdravotnický asistent. Neříkám, že to je dobře, ale je to tak.

    • Jsem ZA a nas ucili ve skole kompletne vsechno, na praxi bezna vec, zavadet kanyly, aplikace do centralu a podobne. V praci s tim ted nemam problem, delam vse…je to o pristupu a lidech, doufam, ze se dostanete na stejne uzasne pracoviste jako ja.

  39. Zdravím všechny účastníky diskuse
    a nedá mi to, abych se nepřidala. Mám pocit, že se diskuse výrazně odchýlila od tématu užitečnosti a uplatnitelnosti oboru zdravotnický asistent v praxi k tématu prospěšnosti vzdělání pro každého jednotlivce.
    Zdravotnický asistent je uzavřený a specifický obor. Má kompetence k přesně definovaným výkonům a nesmí!!! být zařazen na pozici všeobecné sestry.
    Když tento obor vznikal, zaměstnavatelé okamžitě vycítily příležitost „k šetření“ A to dvěma způsoby:
    1)Tím, že nechají zdravotnického asistenta vykonávat všechnu práci sestry a budou předstírat „odborný dohled“, protože „odborný dohled není přesněji specifikován…“viz článek. A budeme doufat, že se nestane něco, co poškodí paienta a povede k soudnímu sporu, který stejně „vyšumí doztracena“.
    1)tím, že na pozice zdravotnických asistentů bude přijímat všeobecné sestry s registrací,ovšem za plat zdravotnického asistenta. Čímž si zajistí odbornou péči bez omezení a ještě ušetří.
    A protože „švejkování“ a obcházení vlastních zákonů je český národní sport, vychází tahle „personální strategie“ poskytovatelům zdravotní péče už deset let.
    A teď k užitečnosti vzdělávání.
    Asi nikdo nerozporuje potřebnost celoživotního vzdělávání. Ale ten chaos, který nastal po zavedení kreditního systému a registrace nejdříve ne 6 a dnes na 10 let, je opět prostorem pro „podnikavé“ vzdělávací insituce k tomu, aby tahaly peníze z kapes jednotlivců ( za akreditovaná školení a semináře), ale také z kapes státních zdravotnických zařízení vzájemně ( specializace ARIP, a jim podobné, které si zdravotnická zařízení vzájemně neuznávají, přesto, že tyto obory mají státní akreditaci), stejně jako ze státní kasy ( VOŠ, Fakulty zdravotnických věd a pod.), které poskytují všechny myslitelné obory a specializace. Nehodlám se pouštět do debaty o jejich úrovni a kvalitě.
    To, co mě zajímá ze všeho nejvíc je jejich reálná !!!! potřebnost pro praxi!!!! A pokud absolventi/ky těchto oborů nejsou schopni/y najít práci proto, že jsou pro zaměstnavatele právě díky dosaženému vzdělání, „příliš drazí/hé“, tak je něco špatně.
    A špatně je to, že:
    1) vágní znění zákonů a vyhlášek umožňuje jejich obcházení a změkčování.
    2) akreditace podle SAK (Státní akreditační komise)dává téměř neomezený prostor pro různé „úpravy a modifikace “ podle nálady managementu a okamžité situace zdravotnického zařízení. A ta je okamžitě i dlouhodobě neradostná.
    3) naprostá nespolupráce ministerstva školství a ministerstva zdravotnictví při kalkulaci počtu a specializací potřebných v našich zdravotnických zařízeních nejméně!! v následujících 15 letech, aby bylo jasné, kdo?, kam?, a za kolik?
    Základní informace o počtu lidí v určitém věku, o populačním vývoji, o nárůstu nebo poklesu výskytu růrných skupin onemocnění a pod. jsou snadno dostupné. Statiské výzkumy za nemalé peníze už proběhly, jen je potřeba jejich výsledky využít.
    4)politikaření, lobbing a snaha hlavně nikoho z vlivných“ nenaštvat, nepřijít o pohodlnou židli, doklepat to do politického nebo fyzického důchodu“, vede k přístupu “ po mě potopa“ a “ však ono to nějak dopadne“. A dává prostor, pod záminkou udržení klidu a stability v občansky vemi citlivé oblasti zdravotní péče, nedělat nic. Odkazování na nic neříkající zákony, vyhlášky a nařízení, které sice v praxi nikdo až tak moc nendodržuje, umožňuje získat čas a unavit a otrávit ty nespokojené.Tahle strategie v Česku vždycky fungovala a je stále používaná. Odpověd paní Dvořákové z odboru vzdělávání a vědy je toho důkazem.
    Přesto doufám, že nadšenci, mě nevyjímaje, se nenechají ani otrávit ani zastrašit a budou dál milovat svou profesi a investovat do svého vzdělávání, protože vědí, že je to krásná a potřebná práce, kterou musí dělat inteligentní a vzdělaní lidé. Aspoň pro svůj dobrý pocit a čisté svědomí.
    Ale nebudou sklánět hlavy, bát se a mlčet. Hezký den přeje Zlata

  40. Delaz zdravotnickeho asistenta za 12 500 je opravdu zalostne a pritom delame to same co sestry,toho kdo to vymyslel bych kopla do p*dele,furt breci ze nemaji sestry a koho by bavilo studovat 7 let na sestru,mela by se sepsat elektornicka petice!!!!!

  41. Po přečtení všech komentářů záčínám litovat že studuju asistenta a příští rok maturuju už teď vím že chci jít dál ale jak to tu čtu tak to semnou nevypadá zrovna růžově 🙂

  42. Dobry den, tuhle praci mam moc rada a baví me ale vadi mi, ze mame velmi nízké platy. Myslim si, ze umime to same co vseobecne sestry. Spousta lidi nema na VS hlavu a nebo musi jit hned po stredni pracovat. Nekdy jsou lepsi sestry ze stredni nez z VS. Napriklad u nas v nemocnici radsi zamestnavaj DiS nez Bc. Doufam, ze se ti co zdravotni asistenty vymysleli se nad tim zamysli a zrusej je nebo v nemocnicich bude nedostatek personálu.

  43. Dobrý den,
    pracuji téměř 4 roky jako zdr.asistent,dělám práci sestry a vše co k tomu patří(infuze,odběry,převazy….atd) Na službě jsem kolikrát sama…a to vše za podřadně menší plat než mají u nas všeobecné sestry….Zkoušela jsem indiv.studium na vošz ale nezvládla jsem plnit docházku,s prací to nešlo sloučit….Letos jdu na přijímačky na všeobecnou sestru v Praze, kde je umožněno i dálkové studium…tak snad:)
    Práci ve zdravotnictví mám ráda,naplňuje mě,ovšem kdybych to mohla vrátit nevím zda bych šla na zdrávku.Tenkrát jsem si neuvědomila jaké s tím jsou starosti:(

  44. Tak jsem si přečetla komentáře a musím přiznat,že s některými souhlasim.Když jsem studovala zdravou,měly jsme již učebnice pro zdravotnické asistenty.Ve škole nás naučily leda tak kulový. Neměly jsme téměř žádné teoretické znalosti natož ty praktické.K ničemu kromě stlani nás nepustily.Stejně to moc nebudeme potřebovat. Ve škole nám do hlavy tloukly dějepis, občanku a další nesmysly.Když jsem nastoupila do práce, byl to horor.Do teď si připadám tupá. A to už mám za sebou skoro šest let praxe.A stejně dělám to samý jako všeobecné sestry.Jen si neobjednávám krev v krevní bance.Dala bych naší vládě do zubů a k tomu náš smrkmutej plat.Už je těžký se dostat i na tu vejsku.Protože si nějaký mamlas vymyslel k přijímač kam matiku,fyziku a chemii.Fakt velké díky.

  45. Na střední škole v oboru ZA jsem měl výbornou přípravu. Do praxe jsem šel nabitý hlavně v praktické stránce dostatečně…Dálkově jsem začal dělat VOŠZ, protože jak říkate, platy menší a to za stejnou práci jako všeob.sestry…Taky stále citím lehkou diskriminaci, protože jsem „jen“ ZA… Za rok budu snad patřit už do registru sester a budu mít klid. Další věc je ta, že ať jste všeobecná sestra po 4 letém oborou, DiS., Bc. Mgr….Je to úplně jedno, protože se budete ve státním podniku potýkat s platovou třídou 9.,10… Z Brna vím, že po specializaci, možná dostanete 11. U ZA je nástupní 7. platová třída a však v katalogu prací, můžete dosáhnout jako ZA na 9. platovou třídu, což už je srovnatelné s všeob. sestrou… Záleží na vedení a podniku, jak Vás ohodnotí 🙂

  46. Ahojky, jmenuji se Jiří, letos jsem úspěšně složil maturitní zkoušky na jihlavské Zdravotní škole po pěti letech (v roce 13 jsem nedal matematiku a proto jsem opakoval po roce práce jako sanitař v psychiatrické nemocnici 4 ročník) a nyní se potykam s hledáním práce. Rok práce jako sanitař mi otevřelo oči, protože jak se personál k sanitařům občas chová je nepochopitelné. Nyní jako zdravotnickemu asistentovi mi je snad ještě hůř, než předtím. Státní organizace hold nechtějí platit, radši neberou hromadu neodborne vzdělaných pracovníků s kurzem, než zapalených budoucích odborníků kvůli penězům… Kam ten svět spěje

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: