Čtvrtek, 23. května 2024

1. Společenský večer pro nelékařské zdravotnické pracovníky

19. 11. 2018 pořádalo Ošetřovatelství.info 1. Společenský večer pro nelékařské zdravotnické pracovníky v Divadle Na Prádle. Na programu byla beseda s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem 19. 11. 2018, které se účastnila i hlavní sestra MZ Alice Strnadová, a muzikál Tick Tick Boom. Akce se zúčastnilo cca 60 nelékařů z celé České republiky.

Ministra Adama Vojtěcha vyzpovídala Lenka Šnajdrová a následovaly dotazy „z publika“,  které se pak přesunuly do kavárny, zatímco v sále probíhala zvuková zkouška muzikálu. Adam Vojtěch vydržel celou dobu, živě debatoval v kavárně, a podíval se i na představení.

Co prozradil pan ministr?

O pozici ministra zdravotnictví
Otec Adama Vojtěcha je právník, tedy si také vybral právnickou fakultu. Během studia se seznámil s Andrejem Babišem. Po ukončení studia nakonec zakotvil na ministerstvu financí, které právě tehdy Andrej Babiš vedl. Zabýval se především financováním zdravotnictví a své zkušenosti může nyní uplatit na pozici ministra zdravotnictví. Pozice pro něj byla výzva, ale nijak na ní nelpí. Počítá s tím, že mortalita ministrů zdravotnictví je vysoká a ani jemu se nemusí vyhnout.
Není lékař, což je v některých případech možná nevýhoda, ale už má dobrý přehled o tom, co lékaři i sestry dělají. Na svých cestách o nemocnicích často hovoří s personálem.
Adama Vojtěch nepovažuje za příliš šťastné, že ministerská pozice je jen na 4 roky, protože řada kroků, které se na ministerstvu započnou,  má dlouhodobé dopady, které se projeví dokonce déle než za 4 roky. (pozn. autora: třeba vydrží AV i další volební období)
Ministerstvo zdravotnictví je stále personálně poddimenzované, lidi nejsou nikde, a navíc bylo asi 50 míst zrušeno.

O aktuální politické situaci
V pátek 23. 11. se bude hlasovat o důvěře vládě, důvodem je nahrávka syna Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo. Adam Vojtěch si myslí, že skrytou kamerou natočená výpověď syna Andreje Babiše není prosta pochybností. Bude hlasovat pro důvěru, protože podle něj vláda pracuje dobře.

O zvýšení platů a příplatcích za směnnost
Adam Vojtěch je přesvědčen, že jsou to ředitelé nemocnic, kdo by měli odměňovat své zaměstnance, ale přesto do platů vláda přidala nelékařům 7 %. Odbory požadovaly 10 %, nicméně podle AV je 7 % dostačujících, protože zároveň rostou příplatky. Adam Vojtěch vyjádřil zklamání nad tím, že  v nařízení vlády není příplatek pevný, ale v rozmezí od-do. Očekával, že pevně daný nebude problém, ale MPSV, coby tvůrce nařízení, trvalo na rozmezí. Věří ředitelům, že dodrží dohodu a dají příplatky v maximální výši, pokud ne, bude to řešit. Páky má ovšem jen na přímo řízená zařízení. Adam Vojtěch si je vědom, že v nestátních zařízeních není příplatek nárokový, ale v úhradách je peněz dostatek tak, aby navýšení mohlo bez problémů proběhnout. Přidáno na úhradách dostal i segment domácí péče.

O dalším výhledu na odměňování
Ekonomika roste, a pokud nenastane nějaký negativní obrat, i v roce 2020 by mohli dostat zdravotníci přidáno v podobném objemu jako příští rok. To ovšem není slib, jen informace, že se o tom bude jednat.

O kompetencích nelékařů
Adam Vojtěch, stejně jako hlavní sestra, je ochoten jednat o zvýšení kompetencí sester a ostatních nelékařů, ale musí být na tom široká shoda od vzdělavatelů až po lékaře. Oba shodně zmínili pozici sester v domácí péči, kde by sestry mohly dělat více činností. Hlavní sestra připomněla, že na MZ funguje pracovní  skupina a v jejím rámci dala Česká asociace sester návrh na předání některých kompetencí nelékařům. Byť se proti tomu návrhu zvedla vlna nevole, jednalo se o činnosti, které už nelékaři vlastně dělají, např. předepisování inkontinenčních pomůcek, a mohli by je dělat oficiálně. Hlavní sestra zároveň upozornila na to, že není problém přidat činnosti do vyhlášky, ale např. v záležitostech preskripce pomůcek či chronické medikace by bylo třeba změnit zákon a to trvá minimálně dva roky.

O přetěžování pracovníků pohotovostních ambulancí
Adam Vojtěch řekl, že je uzavřena dohoda s praktickými lékaři, kteří by měli začít povinně sloužit na urgentních příjmech a zamezit tak tomu, aby pacienti s neakutními či dlouhodobými potížemi zatěžovali v nočních hodinách pohotovostní ambulance. Obecně by role praktiků měla posilovat.

O výsluhách
O výsluhách se intenzivně debatuje, stejně jako o jiných benefitech pro sestry. Hlavní sestra Strnadová prozradila účastníkům první návrh výsluh, ale protože se jedná o zatím velmi hrubý a předběžný plán, nebudeme ho tu prozrazovat. Ministr sdělil, že návrh na výsluhy se nelíbí ministerstvu financí. Hlavní sestra vzala na vědomí připomínky přítomných, že výsluhy by si zasloužili všichni.

O možnostech, jak dostat do zdravotnictví více peněz
Ministr Vojtěch se na otázku z publika ohledně zavedení „VIP programů“ v nemocnicích vyjádřil pozitivně, zakázáno to není, je to způsob, jak si může nemocnice legálně vydělat, a v některých nemocnicích programy fungují, např. v Thomayerově nemocnici. Ohledně poplatků za hospitalizaci se neshodli ani sami zdravotníci v sále.  – podle některých by poplatky vyřešily zneužívání zdravotních služeb. Argumenty proti poplatkům se týkaly zejména toho, že by mohlo dojít ke zhoršení přístupu k péči pro některé pacienty.

——————————————————————————————-

Na konci besedy Ošetřovatelství.info ocenilo sestru Mgr. Jitku Srpovou za skvělou organizaci srazů a setkání ohrožených druhů. Z ocenění bude určitě tradice, na kterou navážeme příští rok. A pak hurá na pokec do kavárny a nu kulturní vyžití. Panu ministrovi i hlavní sestře děkujeme za účast. Také děkujeme všem, co přišli diskutovat a bavit se, a samozřejmě i Tick Tick Boom muzikál.

Lenka Šnajdrová pro Ošetřovatelství.info

Předchozí článekMzda v roce 2019
Další článek„Já jsem sestra, kdo je víc?“

DALŠÍ ČLÁNKY

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky