Úterý, 23. července 2024

Bariéra prolomena – za léčbu závislostí se u nás už platí

Jsme na počátku psychiatrické reformy. Sestry a terapeuti už tuší, že systém, který těžiště péče posune do terénu, je donutí k novým přístupům ke klientům v oboru psychogie, adiktologie, psychiatrie a také managementu. Dá se čekat vznik nových typů zařízení a nových metodik.

Prozatímní výsledky změn jsou optimistické. Dům Moniky Plocové je  první soukromé centrum nabízející adiktologické služby. Dnes vykazuje 32,6procentní úspěšnost poskytovaných služeb. Takový je podíl abstinujících klientů od doby jeho vzniku v roce 2012.  Klienti tam přicházejí nejčastěji se závislostí na alkoholu, návykových lécích (zejména hypnotika a benzodiazepiny),  s workholismem, závislostí na vztazích, sociálních sítích a internetu. Častými rezidenty jsou také patologičtí hráči.

Terapeuti rozbíjejí stará schémata a vítězí nad závislostmi
Dům Moniky Plocové vedle ambulantních služeb poskytuje rezidenční terapii trvající 33 dní (klasická ústavní léčba většinou trvá od tří měsíců). „Délka terapie našeho klienta nevyřadí z běžného života, nemá takový dopad na jeho zaměstnání nebo rodinu. Příznivě ji ovlivňuje i tím, že umožňuje plné soustředění klienta na výsledek léčby, zbavuje ho mnohých starostí běžného života, které se objevují v souvislosti s klasickou léčbou,“ říká M. Plocová.

Vedle intenzivní pobytové terapie  nabízí Dům Moniky Plocové ještě 28denní stacionární program. Zásadním rozdílem od programu 33 dní je ten, že klient odchází večer na noc domů. Samozřejmostí jsou ambulantní služby a doléčovací program.

Za úspěchem je silná motivace klienta, který terapii hradí z vlastní kapsy, domácké, anonymní prostředí ve vile v Praze Malešicích, na jednoho rezidenta jeden terapeut, léčba podle nejnovějších poznatků, lidský a individuální přístup.  Důležité je také to, že se na terapii nečeká. Zapojuje se do ní i rodina, kterou terapeuti  v programu v Podpora učí, jak reagovat na vzniklé situace.

Existenciální a kognitivně-behaviorální psychoterapie
Terapie vychází z moderního a úspěšného 28denního modelu soukromého zařízení Betty Ford Center v kalifornském Rancho Mirage, jehož pilířem je  pobytová terapie, při které odborný personál využívá přístupů existenciální a kognitivně-behaviorální psychoterapie. V Domě Moniky Plocové  je rozšířen o počáteční fázi trvající pět dní, která slouží jako ochranná a stabilizující fáze – příprava do terapií. „Celý program je zaměřen na osobnostní rozvoj. To znamená, že během terapií, skupinových i individuálních, klient ve spolupráci terapeuta rozklíčuje základní pochybení v systému vývoje dosavadního života, a tak dojde nenásilně ke změně vlastního vnímání sebe sama,“ vysvětluje základní filozofii Monika Plocová.

DALŠÍ ČLÁNKY

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky