Neděle, 23. června 2024

Jak dál po mrtvici

MUDr. Václav LUKÁŠ se narodil v roce 1953 ve znamení Vodnáře. Jako lékař s mnohaletou neurologickou praxí (nemocniční 14 let, poté i soukromou) se roce 2009 náhle po iktu sám ocitl mezi pacienty. Má tedy osobní zkušenost s poškozením mozku a se zápasem o život. Následky zažívá bohužel stále. Zažil jako nemocný několik neurologií a rehabilitačních pracovišť (ta „zubatá“ se pokoušela vícekrát – celkem 6x).

MUDr. Lukas

„Během rehabilitace, opakovaných atak a vnitřního boje se zubatou, za nesmírně trpělivého tolerování mých doprovodných výstřelků a kolísání nálad, včetně nepříjemných depresí, jsem se potkával s mnoha spolupacienty s různými poruchami, nemocemi (mrtvicemi i dalšími poškozeními mozku), ale také pochopitelně se zdravotníky. Kvalitních i horších přístupů. Ledacos jsem vnímal z trochu jiného pohledu. Jako lékař si tedy mohu povědět i „svoje“ z přechodu na „druhou stranu“. Jsou to z velké části soukromé, osobní postřehy a pocity, korigované obecnými pohledy. Je to opravdu i pohled z „druhého- pacientského břehu“. Je minimálně hodně inspirující,“ říká dnes MUDr. Lukáš

Veden chutí pomoci těm, kteří o to stojí, založil webové stránky www.pomrtvici.cz – „CO DÁL“,“naděje umírá poslední“, . . . i slovo pomáhá…   a v prosinci 2012 začal psát ještě blog, který je také směřován na zdravé. Podle doktora  Lukáše nemají zdraví lidé většinou o hrozbě cévní mozkové příhody ani tuchy, nebo ji ignorují.
Na webu a blogu doktora Lukáše se dočtete kromě všech příhod, spojených s poraněním mozku (úraz, nádor, nebo jiný důvod), o iktu, mrtvici, neboli „pepce“ – (vše je cévní mozková příhoda ).

U nás v ČR máme špičkovou prvotní, akutní péči. Ta mnohdy zachrání život i v případech, kdy to bylo dříve nepravděpodobné. Hodně je ale nutné pracovat na kvalitě péče následné. Tzn. té, která je velmi také rozhodující pro úroveň života nejen nemocných, ale i jejich rodin – blízkých. Problematika této oblasti je velice pestrá a je doposud zajišťována, spíše živelně, různými, především občanskými, sdruženími, než organizována k tomu příslušnými odborníky a institucemi.

Doktor Lukáš pro nás připravil e-learnigový kurz o Cévní mozkové příhodě, který budete moci studovat po jeho schválení profesní společností ve Virtuální mozkocvičně. 

DALŠÍ ČLÁNKY

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky