Sobota, 18. května 2024

Jak si v práci zařídit…

Milí čtenáři Ošetřovatelství.info, především sestry, poslední dobou se na nás velmi často obracíte s dotazy, jak si v práci zařídit např. studijní volno, dostatek čistého prádla, proplácení přestávek, pokud sloužíte sami nebo vyplácení nějakého příplatku či proplácení přesčasů apod.

Odpověď je pořád stejná a trapně jednoduchá.
Pokud v práci něco chcete, tak si o to prostě musíte říci! Nejlépe písemně, protože papír nelze jen tak zamést pod koberec, jako nějaké řeči na sesterně.

Postup je následující:

  1. Zjistěte si, jaká máte práva. Např. právo na volno ke studiu není automatické, jestliže ho nemáte sjednané vnitřním předpisem nebo dohodou. Ale i v tomto případě o něj požádat můžete a třeba ho i dostanete (a nebo taky ne). Drtivou většinu svých práv zjistíte v Zákoníku práce (platí ve všech pracovněprávních vztazích vč. práce v soukromých zařízeních).
  2. Zjistěte si, zda máte v práci upraven postup při podávání žádostí/stížností a tím se řiďte.
  3. Jestliže nemáte, pak napište žádost a požádejte o vyhovění nebo stížnost a požádejte o nápravu.
  4. Obvykle se podává přímému nadřízenému (přičemž stížnost na přímého nadřízeného budete patrně podávat zase jeho nadřízenému) a čekáte na odpověď, která by měla přijít cca do 6 týdnů. Při podání si nechte potvrdit kopii.
  5. Nejste-li s odpovědí spokojeni, další instance je zřizovatel, inspektorát práce a soud.
  6. Významně vám na pracovišti může pomoci odborová organizace.

Poslední dobou se taky často stává, že někteří z vás píšete, že stěžovat si nebudete, nechcete si v práci dělat zle apod. To chápu, ale pak zase vy musíte pochopit, že se nic nevyřeší, resp. nikdo jiný to za vás nevyřeší. No a to je celé.

Lenka Šnajdrová pro Ošetřovatelství.info

DALŠÍ ČLÁNKY

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky