Na našich facebookových stránkách se strhla poměrně dlouhá diskuse k dotazu sestry ohledně i.v. zajištění pacienta transportovaného posádkou záchranné služby na urgentní příjem. S pomocí Medical Tribune jsme zajistili odpověď odborníka MUDr. Ondřeje Fraňka ze ZZSHMP.
Dotaz:
Má záchranná služba povinnost zajistit pacientovi během převozu nebo před převozem na urgentní příjem i.v. vstup?
Odpověď
Samozřejmě, že záchranka žádnou takovou povinnost nemá, stejně jako nemá povinnost dávat pacientům paušálně třeba sádru nebo píchat hrudník. Jako každý jiný výkon, notabene invazivní – a iv. vstup JE invazivní výkon – musí být i zajištění iv. vstupu indikované nějakým důvodem, a s ohledem na de-facto improvizované podmínky takového aktu v terrainu (hygiena, osvětlení atd.) by ty důvody měly být celkem pádné. Takovým důvodem by rozhodně nemělo být to, že si to „někdo“ přeje, nebo třeba snaha ulehčit práci příjmové ambulanci/UP.
Bohužel neznám znění těch nařízení konkrétně a nevím, co to je za nařízení, ale pokud kanylují mimo ústav, musí se kanyla nejpozději po 6 hodinách přepíchnout Probírali jsme to v certifikovaném kurzu periferní žilní kanylace. Já mám zase jiný problém- na konferenci nám lékař říkal, že v ambulantní složce (téže nemocnice) se kanylovat nesmí. Nikde se mi to nepodařilo dohledat. Pochopila bych, že pokud někdo zakanyluje žílu někde v ambulanci mimo a pošle pacienta sanitkou do nemocnice, pak je to totéž, jako kdyby pacient dostal kanylu až v sanitě, ale když pacienta přijímám, mohu nebo nemohu zakanylovat? Pak ho třeba vezu jen o 3 patra a 2 chodby jinam, ale je to stejná budova. A jak se řeší ambulantní aplikace infuzí? Je toho k řešení docela dost.
Mě by zajímalo, jak se třeba dívá záchranka, pokud přijede a pacient má už kanylu zavedenou (třeba od nějaké kolemjdoucí /jedoucí sestry, atp.)?
Běžně s sebou 2-3 nosím…
To nejste sama :). Naostro jsem to ale ještě nepoužil. A proto mě zajímá, co na to rychlá řekne?