Čtvrtek, 23. května 2024

Kdo ne/popřál sestrám k Mezinárodnímu dni sester

12. května 1820 se anglické šlechtické rodině Nightingalových narodila v Itálii dcera Florence. O pár let později se Florence Nightingalová díky svému silnému sociálnímu cítění, píli a odhodlání stala nejvýznamnější sestrou v historii světového ošetřovatelství. Na počest jejího narození se slaví 12. květen jako Mezinárodní den sester. Zatímco po celém světě se tento den slaví již od 70. let 20. století, u nás se tato tradice výrazněji ujala teprve ve druhé polovině 90. let.

Mezinárodní rada sester (ICN) vyzývá k zapojení se do kampaně, letošním téma je „Sestry jako vedoucí hlas: Zdraví je lidské právo.“

Podíváme se na to, jak tento svátek připomínají české instituce a organizace ve zdravotnictví a ošetřovatelství.

Ministerstvo zdravotnictví
Facebook MZ (nejen) včera informoval o cestách pana ministra. Na webu MZ se informace o Mezinárodním dnu sester rovněž nenachází. Sice je zveřejněn balíček ICN k Mezinárodnímu dni sester, ovšem k jeho nalezení si budete asi muset objednat Sherlocka Holmese kříženého se slečnou Marplovou. Mně to zabralo 4 kliknutí, než jsem to našla. Schválně, dáte to dřív?
Vzhledem k tomu, že MZ deklaruje význam sester, očekávala jsem, že jim bude věnovat více pozornosti.
Abych byla spravedlivá, mrkla jsem i na Twitter, i když to není zrovna bašta sester – tam taky nic…

Ministr zdravotnictví
Pan ministr Vojtěch má velmi akční, ba přímo informacemi nabitý Facebook, ovšem k Mezinárodnímu dni sester se tam nachází odborně řečeno velký exkrement. Totéž na webu i na TwitteruŠkoda, no…

Česká asociace sester
Gratulace se objevila na facebooku profesní organizace až večer skoro v 19 hod a zhruba ve stejnou dobu i na webových stránkách ČAS. Připomnělo mi to úsloví: „Lepší pozdě, nežli nikdy.“ (Příspěvek z facebooku ČAS sem nejde nasdílet, stránka nemá povolené zveřejňování.)

Spolek vysokoškolsky vzdělaných sester
SVVS zveřejnil gratulaci jak na webu tak na facebooku kolem poledne. Taky žádný blesk.

Profesní a odborová unie zdravotnických pracovníků
POUZP má na facebooku poněkud informačně zastydlou skupinu, kde se žádné přání nezjevilo. Na webových stránkách je k dnešnímu dni poslední informací PF 2018. To jako vážně?

Bohužel od oficiálních organizací jsme se velkého překvapení nedočkali… Naopak popřál třeba výrobce zdravotnických oděvů Cadenza, který zároveň poskytl kód na slevu do e-shopu i do kamenné prodejny. Pěkně sestrám popřály i některé nemocnice – ať již zveřejněním gratulace nebo malým dárkem (káva, květina). Krásné gesto čekalo třeba na sestřičky z nemocnic na Vysočině – Katedra zdravotnických studií VŠPJ jim darovala růži.

Nezbývá, než si přát, aby svátek sester a další ošetřovatelských profesí byl příští rok více viditelný. A ještě naše přání…

Lenka Šnajdrová pro Ošetřovatelství.info

DALŠÍ ČLÁNKY

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky