Čtvrtek, 23. května 2024

Kdy se zruší registrace? A kde je 4+1?

Snad všechny zdravotníky zajímá, jestli se zruší registrace a jak to vypadá se zkráceným ročním studiem na VOŠ pro zdravotnické asistenty, tzv. 4+1. Psalo se o tom už před rokem a kde nic, tu nic. Změnit zákon není otázka dnů, ale měsíců až let.

V tabulce níže vidíte přehlednou časovou osu postupu schvalování zákona. Novela je dnes (29.1.2017) před druhým čtením ve sněmovně, následovat musí 3. čtení, schválení senátem a podpis prezidenta. Plánovaná platnost je od září 2017.

Tabulka aktualizována k 14.2.2017.

Zdroj: Poslanecká sněmovna a MZČR

Všechny články o novele si můžete přečíst pod štítkem 

DALŠÍ ČLÁNKY

40 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den, osobně si myslím, že registrace je k ničemu, jedná se pouze o peníz. Co zdravotní sestru zajímá, si nastuduje i bez registrace, tak proč ??

  • Registrovaná sestra se musela k registraci nějak dopracovat – oproti neregistrované – či ne? Od volného času počínaje, nemalou finanční částkou konče.
   Zrušením registrace si určitě sestry nebudou rovny, skřípe to už teď..
   A budoucí kolektivy v nemocnicích taky nevidím úplně růžově. Doktorů chlapů ubývá a ženské kolektivy, …..Sestra vysokoškolačka a lékařka vysokoškolačka…..No ještě ,že nemusím být u všeho

   hezký večer všem

 2. ja teda dost pochybuju, ze pri tom snecim tempu nasich zakonodarcu se stihne ten zarijovy termin.. a ja bych to velmi ocenil, protoze pristi rok mi vyprsi registrace a sbirat kredity, abych uzivil par darmoslapu a parazitu navic, to se mi fakt nechce

 3. Dobrý den,jsem zaměstnanec v Krajské zdravotní,a.s.radiologický asistent s atestací.2006 jsem se zaregistrovala a nastala honba za kredity.Potřebný počet jsem získala.Stále se vzdělávám v oboru a od roku až dosud pracuji na plný úvazek. Z důvodu svého věku jsem již nepožádala o prodloužení registrace.Honbu za kredity jsem pokládala za zbytečnou a nechtěla jsem stát v cestě mladším.V současné době je nedostatek laborantů i na našem oddělení se počet dost snížil :Nastal problém obsadit směny v nepřetržitém provozu a k tomu jezdit a lovit kredity. Laboranti odcházejí za vyššími platy ,na místa časově méně náročná(bez pohotovostních služeb,volné soboty a neděle).Proč o tom píšu? V mém případě “ za odměnu“mě byla snížena platová třída z 10 na 9 za celoživotní práci(43 roků).Ptám se co je tak důležité , dosažené vzdělání (RA asistent s atestací a letitou praxí) nebo být zaregistrován i v důchodovém věku.Ponížit profesně i morálně člověka za jeho celoživotní práci.Snad se dočkám zrušení registrace ,která se minula účinkem.JARMILA

  • Jarmilo, je mi líto se se vám stalo, ale 40 kreditů za 10 let – to je jedno školení ročně. To je takový problém obsadit směny, když pracovník chybí 1 den ročně?

   • Registrace na začátku byla o tom sehnat 40 kreditů během 4 let. Poté se prodloužila na 10 let což je rozumné a moje chyba byla ,že jsem to neprodloužila. Jarmila

    • Paní kolegyně, to není vaše chyba. Píšete, že „V současné době je nedostatek laborantů i na našem oddělení se počet dost snížil :Nastal problém obsadit směny v nepřetržitém provozu a k tomu jezdit a lovit kredity.“ Mě zajímá, proč je v současné době nutné „lovit“ kredity, když každému stačí 1 školení ročně – už od roku 2010.

       • 40 kreditů za jedno školení ročně? Kdo a kde to pořádá? U nás za jedno školení dostanete max 3 kredity a zaplatíte 400 kč.

  • Za největší svinstvo považuji to, že když sestra přinesla papír o dalším vzdělání, tak mu na osobním sebrali odpracované roky a spadl o třídu níž. Jsem debil, že jsem se kdy vzdělávala, připravila jsem se několikrát o platovou třídu. Kolegyně stejně stará a nevzdělaná postupovala s odpracovanými lety , tak jak pracovala.

   Nikde jinde jsem se nesetkala s tím, že po vzdělání byl pracovník vlastně ponížen

  • U nás automaticky je důchodcům snížen plat. A mohou být rádi, že nedělají na dohodu- i tohle se tu totiž občas stává.

  • Jarmilko, přes Českou asociaci sester – ČAS, si můžete udělat semináře zdarma doma u PC.Seminář 3 kredity.Nasbírala jsem takto přes 30 kreditů, podmínkou je pouze 1 denně a vše se vám do registrace započítá.

   • můžete zde sdělit, kde přesně na stránkách ČAS lze takto kredity získat? nemohu to najít, děkuji

     • tak to je dost tristni, i vzhledem k tomu, ze ostatni nelekarske obory maji daleko min moznosti, jak sbirat kredity.. takova sestra muze 40 kreditu nasbirat klidne za rok, ale co treba radiologicky asistent? pro ty je to mnohdy dost bida a dela problem sehnat 4 kredity za rok..

      • Zkuste e-univerzita.eu a sestra.in. Tam také jsou e-learningové kurzy, ovšem netuším, jestli i pro radiologické asistenty, to chce dohledat.

 4. dobrý večer, chci se zeptat, když jsem nastoupila před 4 lety do nemocnice jako všeo. s. neměla jsem registraci, takže jsem zapadla do platové třídy 9 a práce pod dohledem (alespoň na papíře). dnes už registraci mám, ale platová třída zůstala. mám nárok na 10? a může se případně vrchní ohánět tím, že nedělám odbornou práci (jediné odborné jsou odběry krve ze žíly a portu – i 80 lidí denně, nevím, jestli měření TK je dost odborná práce)? děkuji za reakce

   • a ještě se chci zeptat, jestli odborný dohled znamená to, že je se mnou jiná sestra v místnosti a dělá si svoji práci (na mě se nedívá), nebo jestli musí u odborných činností stát nade mnou a kontrolovat mě?

    • Zákon 96/2004 Za výkon povolání pod odborným dohledem se považuje výkon činností, ke kterým je zdravotnický pracovník nebo jiný odborný pracovník způsobilý nebo ke kterým způsobilost získává, při dosažitelnosti rady a pomoci zdravotnického pracovníka způsobilého k výkonu těchto činností bez odborného dohledu a v rozsahu, který tento zdravotnický pracovník určí. Odborný dohled může vykonávat také lékař, zubní lékař nebo farmaceut v rozsahu své způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání; rozsah těchto činností stanoví prováděcí právní předpis

     Takže ne, nemusí vám stát za zadkem, ale musí být dosažitelný radou a pomocí

 5. Takový dotaz. Některé školy už maj v přijímacím řízení praktické sestry..nasla sem dalkové studium 2 let. Tak pokud to není schválené pak je v tom binec a nerozumim tomu. A zakončeno je to maturitou z ošetřovatelství a z praxe. takže jako dodělávací asistent s 9 ti letou praxí v nemocnici si budu dodělávat znova maturitu, aby ze mě bylo to samé co je ted. Odborný dohled zůstává. Nepochopitelné. Akorát aby to nevypadalo hloupě místo asistent praktická sestra ale uplně to samý co asistent. Sestry prostě žádný tímhle způsobem nikde nebudou dokud budeme dělat pod ,,odborným dohledem¨. Zrušit odborný dohled. Stejně se to nikde nedrží. Když není sestra, jde asistent.

 6. Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat, jak je možné, že sestra po ukončení bakalářského studia má platovou třídu 9 a radiologický asistent má třídu 8. Děkuji

  • V katalogu prací je RA v 8-11 platové třídě a sestra 9-12 platové třídě. Jak je to možné, se musíte tvůrců katalogu prací, ale důvod může být podle mě v tom, že sestra pracuje více samostatně, kdežto RA provádí rutinním způsobem indikovaná vyšetření.
   Každopádně RA bez odborného dohledu má nárok na 9. platovou třídu.

   • Musím se velmi důrazně ohradit oproti tvrzení že RA laborant provádí rutiním způsobem indikovaná vyšetření.Na základě vědomostí a odborných zkušeností provádíme velmi náročné zobrazovací a léčebné postupy na CT,MR aj.Klade se na nás velká zodpovědnost a samostatnost při rozhodování .
    Jarmila

 7. Dobrý den,ráda bych se zeptala na zařazení do platové třídy.Jsem všeobecná dipl.sestra ( registrovaná) pracuji bez odborného dohledu na dětském odd. druhým rokem. Jsem již přihlášená ke specializačnimu studiu. Podotýkám, že na směně jsem sama ( jedna sestra+ ošetřovatelka a na noční bez ošetřovatelky) Je vpořadku, že jsem v 8. plativé třídě? Mám nárok se ozvat? Děkuji Kača

 8. Pracovat bez odborného dohledu je podmíněno registrací.Nemáš registraci nemůžeš dosáhnout vyšší třídy a můžeš mít třeba i odborné vzdělání. Tak je to nastavené.Registrace je nadřazená nad vzdělání,praxi,celoživotní vzdělávání v oboru,Jarmila

  • To sice ano, ale i když má člověk registraci, neznamená to, že musí pracovat bez odborného dohledu – náplň práce určuje zaměstnavatel.

 9. Tak jsem si to tu pročetla a shrnula bych to následovně. CELÁ SLAVNÁ REGISTRACE JE K NIČEMU. Už aby byla zrušena!!!

  Ve všem souhlasím s jyřkou a Jarmilou.

 10. Pro Sašetku na příspěvek výše, není tam tlačítko odpovědět.
  Jedno školení ročně znamená 4 (slovy čtyři) kredity ročně. Krát 10 let je 40. Kde je problém?

 11. Dobrý den, dcera vystudovala střední zdravotnickou školu, a protože se chtěla stát zdravotní sestrou, šla na vysokou. Když už bude mít za sebou 1.ročník vysokoškolského studia změní se zákon. Zajímalo by mě, jak to bude pro ty, kteří například mají 1 rok vysoké školy. Jinak na vysoké škole se nic nového nenaučila. Na střední škole měla 2 roky praxe (1 na chirurgii a 1 na interně). Když nastoupila na vysokou zhrozila se. Ona vše uměla, spolužačky (z gymplu) neuměly nic. Jak takového studenta pak může bavit studium? Nejhorší je na tom to, že musí mít i praxi o letní prázdniny na rozdíl od jiných vysokých škol a to ještě zadarmo. Proč nemohou studentky dostávat alespoň 1000 Kč měsíčně, když v nemocnicích pracují jako otroci. I blbý kuchař dostává zaplaceno za praxi.

  • ad platby za praxi. já na zdrávku nastoupila v roce 1989. tehdy byla praxe ve zdravotnických zařízeních od druhého ročníku (v prváku jsme ji měli jenom ve školní učebně + exkurze), ve třetím ročníku pak byl měsíc souvislé praxe, kdy jsme denně chodili do práce. ještě ročník, co studoval před námi, měl tuhle souvislou praxi placenou, my byli první, kdo pracoval zadarmo. a naše třídní nám tehdy „vzkazovala“ názor z ministerstva, že máme být rádi, že můžeme na praxi chodit zadarmo a nemusíme za možnost praktického vzdělání nemocnicím platit… takže konečně, ono může být i hůř.

   • Jo, to my měli taky, že nám za souvislou praxi -celý červen po prvním ročníku na nástavbě zaplatili celých 400 kč. (v roce 1986). A jak jsme remcaly, že nám je dali až v polovině září (chtěly jsme je na prázdniny)!! Nyní není výjimka, že studentky!! (kde na to asi tak vezmou) si za souvislou praxi musí zaplatit. některé nemocnice si účtují docela dost na můj vkus.

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: