Čtvrtek, 23. května 2024

Komora sester: Nepromyšlenost, duplicita a diskriminace

Nepromyšlený, nekoncepční a nespravedlivý. Takto zatím hodnotí návrh zákona na vznik České komory všeobecných a dětských sester oficiální instituce.

Nejrozsáhlejší připomínky přinesla Českomoravská konfederace odborových svazů spolu s Odborovým svazem zdravotnictví a sociální péče ČR, která odmítá návrh zákona jako celek. Proti návrhu vznesla 6 zásadních připomínek. Jejich shrnutí přinášíme níže.

Podobné připomínky uplatnila Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR. Ta připomíná, že sestry budou nucené znovu platit registraci v komoře, což bere smysl zrušení předchozí registrace. Také upozorňuje na Národní registr zdravotnických pracovníků na ÚZIS, který je zcela funkční a přehledný, a není nutno vytvářet jeho duplikát v komoře.

Pro Ministerstvo financí je podstatné, aby ze zákona neplynulo navýšení rozpočtu pro Ministerstvo zdravotnictví. Zákon totiž předpokládá, že Ministerstvo zdravotnictví uhradí až 1 mil. Kč na uspořádání ustavujícího sjezdu komory.

Ministerstvo spravedlnosti ve svých připomínkách akcentovalo zejména spravedlnost. Mimo jiné vytýká komoře právo uplatňovat pravomoc i na nečleny. Ty sestry, které zaplatí členský poplatek, se mohou stát funkcionářkami komory a svrchovaně působit na své kolegyně nečlenky. Dále ministerstvo konstatuje, že příjmy sester jsou spíše nízké a v té souvislosti klade otázku, zda je přínosné zatěžovat sestry povinnými poplatky za zápis do komory a na činnost komory. Ustanovení o podmínkách zápisu do seznamu by mohlo být shledáno jako diskriminační. Ministerstvo spravedlnosti doporučuje, aby vláda zaujala k poslaneckému návrhu zákona nesouhlasné stanovisko nebo alespoň doporučila předkladatelům odstranit vytýkané nedostatky.

Velmi pečlivě zpracovalo připomínky Ministerstvo práce a sociálních věcí. Doporučuje přijmout k návrhu nesouhlasné stanovisko. Za všechny připomínky lze vypíchnout jednu: S ohledem na nedostatek sester, a to zejména v nemocnicích, je otázkou, zda navrhovaná právní úprava nepovede k dalšímu odlivu sester ze zdravotnictví. V řadě jiných zaměstnání nemusejí zaměstnanci hradit poplatek za zapsání do seznamu ani platit příspěvek nějakému orgánu (komoře) a vedle toho navíc platit další členské příspěvky, ani jim nemůže být ukládáno kárné opatření. MPSV návrhu rovněž vytýká, že práva a povinnosti se týkají i nečlenů komory a nikde není stanovena maximální výše příspěvků, resp. poplatků.

Jediný pozitivní postoj ke komoře zaujalo (nepřekvapivě) Ministerstvo zdravotnictví. Připomíná, že „podle vyjádření předkladatelů bude Komora především dbát na to, aby členové komory vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a s praxí založenou na důkazech, s důrazem na ochranu práv a oprávněných zájmů pacienta a způsobem stanoveným právními a stavovskými předpisy. Bude chránit a prosazovat jejich zájmy, práva a profesní čest.“  To je velmi vtipné. Vzhledem k tomu, že členství není povinné, znamená to, že nečlenové mohou pracovat zcela neodborně a do práce chodit jako do houslí?

Ikona

Návrh na komoru sester 601.08 KB 235 downloads

...

DALŠÍ ČLÁNKY

6 KOMENTÁŘE

 1. To už fakt nevíte, jak sestrám škodit?, na co je nám komora, aby jsme živili další úředníky a oni nám za to vymýšleli kárné opatření a pod. tresty, školka šuvix, to si fakt myslíte, že jsme úplně blbé?, taky se Vám může stát, že se na tuto bohulibou práci vykašleme a dáme společnou výpověď

 2. Dobrý den,
  předem děkuji za informování o nejnovějším dění. /o kterém většina sester nemá ani potuchy/
  S obsahem článku souhlasím. Kritika je na místě.
  Věra P.

 3. To je zajímavé, lékařskou komoru si všichni lékaři považují. Komora sester vadí odborářům – skutečně by totiž hájila zájmy sester, a to dostatečně kvalifikovaně. A odborářům hrozí ztráta prebend.

 4. Lékařská komora lékařům dobře slouží. Zrovna tak by sloužila sestrám jejich komora. Proč to tak vadí odborářům? Že by šlo o prebendy?

 5. Dobrý den, děkuji za aktuální informace. Jak je uvedeno výše, Komora lékařů funguje adekvátně a je potřeba, aby Komora sester fungovala též. Proto povinné členství, jinak by to bylo jako s Českou asociací sester, která měla problém něco prosadit, protože v ní bylo jenom cca 5% celkového počtu sester v republice. Takže jestli chceme něco prosadit, musíme být v Komoře, to je můj názor:) Myslím, že je na čase, aby někdo konečně řešil kompetence, vzdělávání apod.

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: