Úterý, 23. července 2024

Kredity už nesbírejte!

1. 9. 2017 vstupuje v platnost novela zákona 96/2004 Sb. která zásadně mění kontrolu celoživotního vzdělávání nelékařských zdravotnických pracovníků a podmínky k výkonu povolání bez odborného dohledu. Zákon byl vyhlášen 12. 7. 2017 ve Sbírce zákonů v částce 72 pod číslem 201/2017 Sb. To znamená, že je schválený a od 1. září skutečně platí, takže kdyby vám někdo říkal, že novela není schválená, tak buď nic neví nebo kecá.

Kredity už nesbírejte!

Kreditní systém se ruší. Ruší se celý, takže se ruší pro všechny! Jak pro sestry, tak pro porodní asistentky, pro laboranty, pro fyzioterapeuty, prostě pro všechny, kdo je dosud sbírali, tak už nemusí. Resp. ani nebudou mít kde, jelikož za akce se nebudou kredity vůbec udělovat, a kdyby náhodou ano, pak jsou jen symbolické. Pro pořadatele vzdělávacích akcí to znamená, že nemusí své akce posílat ke schválení odborné společnosti.

Povinnost celoživotního vzdělávání zůstává v zákoně zachována v souladu se směrnicí EU 2005/36/ES. Čl. 22 písm. b) praví, že členský stát EU v souladu se specifickými postupy každého členského státu zajistí další vzdělávání a odbornou přípravu, aby osoby, které ukončily vzdělávání, byly s to držet krok s vývojem v daném povolání v rozsahu, který je nezbytný pro zachování bezpečného a účinného výkonu tohoto povolání. Vzdělávání by tedy mělo být zajištěno prostřednictvím státu, resp. zaměstnavatelů. Pořád platí, že jestliže po vás zaměstnavatel nějaké vzdělání vyžaduje, musí vám ho zaplatit.

Žádost o vydání nebo prodloužení registrace do Brna už neposílejte!

Registrace se také ruší – nebude podmínkou k výkonu povolání bez odborného dohledu. Abyste mohli pracovat bez odborného dohledu, musíte mít příslušnou kvalifikaci k povolání bez odborného dohledu a být zdravotně způsobilý a bezúhonný. Bezúhonnost dokládáte při vstupu do zaměstnání výpisem z rejstříku trestů, zdravotní způsobilost je rovněž zjišťována vstupní prohlídkou a kvalifikaci získáte příslušným studiem.

Kdo bude pracovat bez odborného dohledu?
Všeobecná sestra, dětská sestra, porodní asistentka, ergoterapeut, radiologický asistent, zdravotní laborant, zdravotně-sociální pracovník, optometrista, ortoptista (absolvent bakalářského studijního oboru po prokázání 1 roku praxe), asistent ochrany a podpory veřejného zdraví, ortotik-protetik, nutriční terapeut, zubní technik, dentální hygienistka, zdravotnický záchranář, farmaceutický asistent, biomedicínský technik, radiologický technik, adiktolog, praktická sestra (zdravotnický asistent), behaviorální analytik, terapeut tradiční čínské medicíny, specialista tradiční čínské medicíny, fyzioterapeut (absolvent Mgr., Bc. studia nebo VOŠ po prokázání 1 roku praxe a absolvent SZŠ po prokázání deseti let praxe)

Kdo bude pracovat bez odborného dohledu po získání specializované způsobilosti?
klinický psycholog, klinický logoped, zrakový terapeut, odborný fyzioterapeut, radiologický fyzik, odborný pracovník v laboratorních metodách a v přípravě léčivých přípravků, biomedicínský inženýr, odborný pracovník v ochraně a podpoře veřejného zdraví

Kdo bude pracovat pod odborným dohledem?
Psycholog ve zdravotnictví, logoped ve zdravotnictví, asistent behaviorálního analytika, behaviorální technik, laboratorní asistent, ortoticko-protetický technik, nutriční asistent, asistent zubního technika, řidič vozidla zdravotnické záchranné služby, ošetřovatel, masér ve zdravotnictví a nevidomý a slabozraký masér ve zdravotnictví, zubní instrumentářka, řidič zdravotnické dopravní služby, autoptický laborant, sanitář

Od příštího roku bude zavedena registrace v Národním registru, ale to bude prostý zápis a nijak neovlivní odborný dohled.

A na závěr odpověď na tři nejčastější dotazy:

1. Jaké činnosti bude moci dělat praktická sestra?
Neví se, vyhláška 55/2011 o činnostech nebyla novelizována. Až bude, tak se to zde dovíte. ( Existuje pravděpodobnost, že do 1.9.2017 ani novelizována nebude).

2. Jakou platovou třídu budu mít jako praktická sestra (zdravotnický asistent)?
Neví se, platová třída závisí na nejnáročnější vykonávané činnosti a vyhláška 55/2011 o činnostech nebyla novelizována. Až bude, tak se to zde dovíte. Čistě teoreticky by to mělabýt 9. platová třída.

3. Jakou platovou třídu budu mít jako všeobecná sestra, když jsem dosud nebyla registrovaná a pracovala pod odborným dohledem a nyní budu pracovat bez odborného dohledu?
Všeobecná sestra bez odborného dohledu je podle katalogu prací zařazena do 10. platové třídy

Lenka Šnajdrová pro Ošetřovatelství.info

DALŠÍ ČLÁNKY

10 KOMENTÁŘE

 1. Že je to správne keď ste konečne zrušili zbieranie nezmyselných kreditov, samotna práca a jej odvedená kvalita je ten najlepšie kredit .

 2. Dobrý den. Jsem vystudovala jsem VOŠ obor: všeobecná sestra. Vztahuje se na mě podmínka absolvovat min. 1 rok praxe, abych pracovala bez odborného dohledu? Případně do kdy musim splnit 1rok praxe?děkuji

  • Paní kolegyně stačí si ten text přečíst. Abyste mohli pracovat bez odborného dohledu, musíte mít příslušnou kvalifikaci k povolání bez odborného dohledu a být zdravotně způsobilý a bezúhonný. Píše se někde, že potřebujete absolvovat min. 1 rok praxe?

   • Paní kolegyně, děkujeme velice za vysvětlení.
    Ano, některé kolegyně by si mohlY text přečíst znovu.

 3. Dobrý den, doteď jsem pracovala jako všeobecná sestra pod odborným dohledem, musím mít od září novou pracovní smlouvu nebo se to mění automaticky. Děkuji

 4. Dobrý den,
  ráda bych se zeptala, zda je možné aby absolventka SZŠ- obor všeobecná sestra 2001, poté vystudovaná fyzioterapeutka- DiS a pracující jako fyzioterapeut bez odborného odhledu, nyní pracovala jako zdravotní sestra bez odborného dohledu?
  Za odpověď předem děkuji.

  • Paní kolegyně, máte to tam napsané. Abyste mohli pracovat bez odborného dohledu, musíte mít příslušnou kvalifikaci k povolání bez odborného dohledu a být zdravotně způsobilý a bezúhonný.
   Jako zdravotní, tedy všeobecná sestra bez odborného dohledu může pracovat kdokoli, kdo má kvalifikaci k výkonu povolání všeobecné sestry, je bezúhonný a zdravotně způsobilý.

 5. dobrý den, ja mám problém, mám 15 let praxe a tím, že jsem nepodala po druhýkrát o registraci, skončila jsem jako praktická sestra. bylo mi řečeno, že nepodala jsem si register, když ten první jsem měla, co mám dělat, jak se mám bránit, když si o ni budou mlít jen to svoje?

  • Zákonem 96/2004. předpokládám, že máte vzdělání všeobecné sestry, takže byste neměla skončit jako praktická sestra. Ani předtím, ani teď.

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: