Pátek, 24. května 2024

Máte slovo s M. Jílkovou o nedostatku lékařů

Máte slovo s M. Jílkovou o nedostatku lékařů vysílala ČT 9.4.2015.

Přišel čas k tomu, aby některé lékařské výkony mohly dělat sestry. Vysokoškolsky vzdělaná sestra by mohla získat předběžnou anamnézu a podat informace lékaři, nebo vyhodnotit, zda krevní tlak pacienta je v normě, odpověděl Michaele Jílkové ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. (pozn. Ošetřovatelství.info: Ony to sestry zatím nedělají?)

V České republice působí kolem 38 tisíc lékařů. V průměru tedy na jednoho lékaře vychází zhruba 264 pacientů. V některých obcích a městech ale nemají žádného. Na mnoha místech musí lidé za svým lékařem dojíždět desítky kilometrů a taková návštěva pak mnohdy zabere i celý den. Největším problémem je sehnat zubaře, dětského lékaře nebo jiného specialistu.

S nedostatkem lékařů se potýkají také nemocnice a to především ty krajské nebo okresní. Během loňského roku odešlo pracovat do zahraničí kolem 300 českých lékařů. Je důvodem jen špatné finanční ohodnocení, na které si již několik let ztěžují, anebo mají především mladí lékaři ještě jiné důvody k tomu,aby získali praxi mimo naše území?

Na video se podívejte ZDE

Hosté: Svatopluk Němeček – ministr zdravotnictví ČSSD, Leoš Heger – poslanec TOP 09 a exministr zdravotnictví, prof. Pavel Haninec – přednosta Neurochirurgické kliniky FNKV, Milan Kubek – prezident ČLK, Dalibor Blažek – starosta města Aš, Ondřej Dostál – Platforma zdravotních pojištěnců a další.

DALŠÍ ČLÁNKY

2 KOMENTÁŘE

  1. Bylo by moc hezké,že sestry mohou konečně využít svou kvalifikaci,ale kdo pak bude poskytovat ošetřovatelskou péči,když již dnes nejsou sestry a ty co jsou stěží zvládají to co teď musí dělat.Je opravdu vidět,že o praxi nemá ministerstvo zdravotnictví ani potuchy.Prosím vás,vezměte si stopky a jděte na oddělení a zjistěte si,který výkon stojí jaký čas a zjistíte,že náplň práce sestry,kterou vykonává dnes je při současném stavu personálu nadlidské síly.Víte kolik času stojí jenom nakrmit pacienta,rozdat léky hygienická péče,příprava na různá vyšetření apod.?Toto vše by se dalo dělat,ale sestra by musela mít tak 5 pacientů a ne dvacet a někdy ještě více.Zamyslete se prosím nad tím.
    Marie

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: