Česká asociace sester vydala 4. ledna tiskovou zprávu k názorům a krokům nového ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka. Jako správný šťoural mám pár poznámek. Pár rovná se 2.
Poznámka 1.
ČAS deklaruje, že „dlouhodobě usiluje o to, aby současný systém povinného vzdělání všeobecných sester 4+3 (jakákoliv střední škola a 3 roky na vysoké nebo vyšší odborné škole) byl zachován a nebyl nahrazen modelem 4+1 (střední zdravotnická škola a 1 rok na vyšší odborné zdravotnické škole), který v rámci novely zákona navrhl bývalý ministr Svatopluk Němeček.“
ČAS tedy může být naprosto v klidu! Dovolím si upozornit, že žádné „nahrazení“ modelem 4+1 se nechystá. Slovo nahradit znamená vyměnit – tedy jedno se zruší a bude nahrazeno – vyměněno za jiné. Nic takového v novele zákona není, ve skutečnosti studium 4+3 (jakákoliv střední škola vč. zdravotnické a 3 roky na vysoké nebo vyšší odborné škole) je zachováno, a model 4+1 (střední zdravotnická škola a 1 rok na vyšší odborné zdravotnické škole) je tam navíc. K novele přišla stížnost EFN, a kvůli tomu ministr Ludvík novelu přeložil z plánovaného prosincového druhého čtení ve sněmovně o měsíc, ale číst se bude, legislativní proces pokračuje, takže uvidíme.
V každém případě přečtěte si tu novelu a zapište si všichni, že se NIC nenahrazuje (pokud nedojde ještě při lednovém čtení ve sněmovně k nějakým změnám), ale zavádí se další možnost získání kvalifikace všeobecné sestry – už třetí. Když si připočteme sestry vzdělané na starém typu SZŠ, tak tu budeme mít sestry vzdělané 4 různými způsoby, které budou dělat tu samou práci + praktické sestry, které budou nakonec možná dělat taky tu samou práci, akorát za menší peníze. Jak to prospěje našemu zdravotnictví a školství netuším.
Poznámka 2.
ČAS uvádí, že „vítá návrh nového ministra na zvýšení příplatku za směny nemocničním sestrám až na 5 000 korun. To představuje navýšení o 4 000 korun. Dosud totiž nemocnice připlácely sestrám měsíčně za směny částku od 400 do 1 000 korun.“
Ano, to zní hezky. Problém je v tom, že příplatek za směnnost se přiznává podle nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě v aktuálním znění. Rozpětí je skutečně od 400 do 1000 Kč měsíčně, a jakou výši zaměstnanec dostane, to stanoví zaměstnavatel (po dohodě s odbory). Takže zaměstnavatel může dát pouze minimální částku 400 Kč. Aby byl příplatek skutečně zvýšen, musela by se posunout nahoru právě ta minimální hranice. Ovšem ministr Ludvík chce posunout tu maximální. To znamená, že rozpětí by bylo od 400 do 5 000 Kč měsíčně. Takže stejně jako předtím zaměstnanec může dostat pouze minimální částku 400 Kč. Nejsem si jistá, zda nařízení vlády dává nějakou možnost příspěvek v určité výši zdravotnickým zařízením prostě nařídit. Další problém spočívá v tom, že příplatek za směnnost je pouze pro pracovníky příspěvkových a přímo řízených organizací, zaměstnanci a.s. a dalších privátních zařízení, kteří už tak berou méně, ho nedostávají.
Takže kolik zdravotníků ve skutečnosti dostane zvýšený příplatek za směnnost o 4000 Kč? I kdyby jen polovina, je to lepší než nic, ale škoda, že se stále nepodařilo naše vládní činitele přimět ke sjednoceným tabulkám zdravotníků, když i soukromá zařízení čerpají peníze ze zdravotního pojištění. To bych vítala daleko více!
Pro ilustraci ještě komentáře z Facebooku k příplatku za směnnost:
- Taky mam spodni hranici a vic se nedostaneme
- Hranici si může zvednout na kolik chce ale pokud je to od 400 výše, tak nám to stejně nikdo nezvedne. My máme ve statni 600 a to už je pěknou řadu let a nikdy se to nezvedlo
- Pracuji v příspěvkové organizaci patříme pod kraj a máme to co mít musíme tj 400,-
- Viděla bych to na krásných 400,- Kč. Jako dosud
- Pracuji víc jak 30 let a nikdy jsem nedostala za směnnost víc jak 400,- A to nikdo i z mých kolegyň.
Lenka Šnajdrová pro Ošetřovatelství.info
DOPLNĚNÍ 6.1.2017
Dnes vyšel článek ve Zdravotnickém deníku, podle kterého od 1. července dostane „každá směnná sestra“ dva tisíce korun měsíčně k platu navíc. Opatření se týká pouze sester, které jsou odměňovány podle zákona o platu, čili pracují ve státních zdravotnických zařízeních. Sestrám, které jsou odměňovány podle zákona o mzdě, se přidá od 1. ledna 2018.
DOPLNĚNÍ 26.1.2017
Dnes vyšel článek ve Zdravotnickém deníku, podle kterého od 1. července příplatky za směnnost dostanou celé nelékařské zdravotnické týmy, tedy nejen sestřičky. Opatření se týká zdravotníků, které jsou odměňovány podle zákona o platu, i těch z nestátních zdravotnických zařízeních. Zdravotníkům, které jsou odměňovány podle zákona o mzdě, bude možné přidat z dotace, o kterou si zařízení bude moci požádat.
Opravdu Kocourkov v ČR nezklamal, k tomu není co dodat, snad jen b… nad b…. Nejlépe co nejdříve řady zdravotníků opustit a tak se nezbláznit.
Je zvláštní, že v nemocnici, kt.pan ministr řídil není příplatek za směnných nijak vysoký.
Máte dobrý postřeh.
My máme veškeré povinné příplatky na nepodkročitelném minimu a nepovinné nemáme. O osobní ohodnocení ve výši 100 (slovy jednosto) korun jsme přišli asi před 15 lety, když se upravovaly platové tabulky
Dneska vyšlo tohle: http://www.zdravotnickydenik.cz/2017/01/ministr-ludvik-uspel-u-kolegy-babise-dostane-600-milionu-na-prilepseni-sestram/
Tak se necháme překvapit.
Helena napsal:
27.5.2017 (13:23)
Pracuji jako ošetřovatelka na lůžkovém oddělení v soukromé nemocnici a dostávám příplatek za směnnost 300,-Kč.Můj tarif je 13.100Kč. Samozřejmě bez osobního ohodnocení (vím,není to pevná složka platu),pouze další příplatek 200 Kč za práci u lůžka.Pracuji ve zdravotnictví již od roku 2002 a myslím,že tyto “ směšné platy “ jsou k zamyšlení.I ty prodavačky v supermarketech mají zdaleka více a nemají takovou zodpovědnost.Je tedy k zamyšlení,jak dlouho to bude trvat,že opravdu ve zdravotnictví zůstane jen hrstka zaměstnanců.