Sobota, 27. července 2024

Postavení a odměňování zaměstnanců v sociálních službách + video

Seminář O lidech, kteří se starají o druhé, aneb Postavení a odměňování zaměstnanců v sociálních službách, se konal ve čtvrtek 29. května v Poslanecké sněmovně. Pořádala ho poslankyně Jana Hnyková pod záštitou předsedy Výboru pro sociální politiku Jaroslava Zavadila a Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče České republiky.

Impuls ke konání semináře dal právě odborový svaz s cílem podpořit na parlamentní půdě zlepšení platových a dalších pracovních podmínek zaměstnanců, kteří se v zařízeních sociální péče starají o postižené, staré a často velmi nemocné klienty.

Cílem semináře bylo zároveň upozornit na společensky nedoceněné postavení těchto zaměstnanců a na léta se vlekoucí problémy s poskytováním zdravotní péče klientům sociálních služeb.

Jde o jeden z největších paradoxů naší společnosti. V České republice se prodlužuje se věk dožití, ale stejným tempem se neprodlužuje věk dožití ve zdraví, například jen pacientů s Alzheimerovou chorobou ročně přibývá kolem 20 tisíc. Proto narůstá počet starých a velmi nemocných lidí, kteří jsou odkázáni na sociální péči, a to na péči stále rozsáhlejší a náročnější. Přitom zařízení sociální péče se rok co rok potýkají s nedostatkem peněz i na svůj základní provoz, což vedlo k propouštění zaměstnanců, většinou těch nejkvalifikovanějších, čili „nejdražších“.

Zároveň zaměstnanci sociálních služeb, jejichž práce je mimořádně psychicky i fyzicky vyčerpávající, stále patří mezi nejhůře odměňované zaměstnance v České republice (jejich plat je v současné době o 7121 Kč pod průměrným platem v České republice, jehož výše činí 25.940 Kč.) a přes všechna jednání odborového svazu s minulými vládami a ministry a přes všechny jejich sliby se na tom nic nezměnilo.
.
„Každý se totiž o sociální služby zajímá, až když je potřebuje. V tu chvíli ho zajímá kvalita a dostupnost, ale už se nikdo neptá, jak jsou ohodnocení pracovníci, kteří se starají o staré a nemocné lidi a zdravotně postižené. Věřte, nevíme, kdy budeme sociální služby potřebovat, protože zůstaneme závislí na druhé osobě. Může se vám to stát hned, například po dopravní nehodě, kdy do vás narazí opilý, nebo zdrogovaný řidič a vy budete těžce zraněni a možná i upoutáni na invalidní vozík, nebo vás může postihnout těžká nemoc. Chápeme, že čísla a informace o platech zaměstnanců v sociálních službách nebudou zajímat širokou veřejnost, o to víc bychom se měli této problematice věnovat my, jelikož tento segment služeb je v našem životě významný a nezastupitelný,“ řekla Jana Hnyková

Na semináři se spolu se zaměstnanci z cca padesáti zařízení sociálních služeb z celé ČR sešli i zástupci
zaměstnavatelů a krajů. Také oni vnímají špatné finanční ohodnocení zaměstnanců stejně intenzivně
jako odbory a chtějí platy stejně jako odbory zvýšit.

Zdroj:Protext

DALŠÍ ČLÁNKY

3 KOMENTÁŘE

  1. pracuji jako pečovatelka 7.rokem,a platy se nám nezvýšily ani o koruu,na rozdíl od plateb za jídlo a nájem.myslím,že nejsme o nic „horší“ než policisté,učitelé,soudci.TAK PROČ POŘÁD SOCIÁLNÍ SLUŽBY JSOU NEJHŮŘ oceněné snad v celé Evropě??? 🙁

  2. Protože v minulém režimu staří a nemocní,postižení a jinak nevyhovující byli tzv schovávání v ústavech..byli neviditelní..a i s těmi co o ně pečovali…dnes je moderní o tomto všem mluvit a hlavně vše slovně a morálně ohodnotit..to že se za morální podporu nedá uživit,že pomyslné poklepání po rameni nezaplatí nájem…to už nikdo nevidí…a proto jsem moc ráda že se něco začíná…snad….hýbat.Tuhle práci nemůže vykonávat každý a dnes pokud se nepopereme a nebudeme slyšet a vidět budeme nadále neviditelní…ovšem určitě morálně vysoce hodnocení…

  3. Jo,hlavně že musíme vypisovat časové snímky.Asi se všichni pracovníci flákají.Prostě nám ze základu 10% sebrali,ale v průměru se vykazuje,že mzda se zvyšuje.Školitelé a podobní paraziti si účtují hodinové odměny o kterých se nám jen zdá.Ryba vždy smrděla od hlavy.A ve státních službách obzvláště.Vymyslí se pseudoprogram,který nemá smysl,seženou se dotace-na hovno.Vykáže se nějáká čínnost,jde to z jiné hromádky,vyhoděj se peníze oknem, udělá se sebehodnocení.Asistenti musí vykázat činnost i mimopracovní dobu-zadarmo.Ale ve státních službách nás musí hřát pocit z dobře vykonané práce.Ale hovno si za to koupíme.

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: