Pátek, 24. května 2024

Praktická zkouška k registraci na vlastní kůži

Naše kolegyně shrnula svoji zkušenost z praktické zkoušky k vydání osvědčení o výkonu povolání bez odborného dohledu. Nestačila se zaregistrovat do 18 měsíců po získané odborné způsobilosti, kredity sice měla, ale chyběl jí rok praxe. Jak to probíhalo? 

Naivně jsem si myslela, že stačí, když si o registraci zažádám po dokončení navazujícího magisterského studia. No bohužel…promeškala jsem 18-ti měsíční lhůtu po studiu bakalářském a tak jsem se musela vydat do Brna k praktické zkoušce. Žádost jsem poslala v květnu a za necelý měsíc mi volali, že se jim uvolnil termín a jestli mám zájem. Na e-mail mi přišla pozvánka se všemi potřebnými údaji, včetně těch o zaplacení 500 Kč.

Neměla jsem nejmenší tušení, jak se na tu zkoušku připravit. Půjčila jsem si v lékařské knihovně tři knihy o ošetřovatelském procesu, prolistovala NANDA domény a to bylo vše.

Zkouška byla od 8:30, sešlo se nás tam zhruba 10. Na dveřích visel pořadník, ale moc se to nedodržovalo. Když jsem přišla na řadu, vybírala jsem si z několika A4 papírů. Vytáhla jsem si kazuistiku o muži s abúzem alkoholu a zvracením natrávené krve a melénou. Měla jsem nastínit následující vyšetření a léčbu. Pak následoval ošetřovatelský proces – ošetřovatelské diagnózy, cíle a intervence. Na potítku jsou 4 lidé najednou a komise je čtyřčlenná. Buď budete mluvit přímo před komisí (pokud máte praktickou a teoretickou zkoušku, tak určitě) anebo si k vám přisedne jedna zkoušející a probere s vámi kazuistiku přímo na potítku, aby to rychleji odsýpalo. Tak tomu bylo v mém případě – paní byla velice milá, vyslechla mě, měla jen jednu doplňující otázku a ani ne po pěti minutách jsem odcházela s osvědčením o způsobilosti. Nechtěli po mě nic těžkého, troufnu si tvrdit, že to bylo jednoduché.

Odjížděla jsem z Brna se smíšenými pocity – když jsem totiž slyšela ty zkoušené přede mnou, které měly neskutečné nedostatky v ZÁKLADNÍCH věcech (absolutní neznalost nozokomiálních nákaz apod.) a přesto jim bylo osvědčení vydáno, hlava mi to nebrala. Když už jsem kvůli tomu vážila cestu až do Brna, čekala bych, že ta zkouška bude mít větší úroveň. Ale to je jen můj osobní názor. Přeji hodně štěstí jak u případné zkoušky, tak v pracovním životě!

DALŠÍ ČLÁNKY

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky