Čtvrtek, 23. května 2024

Prevence poranění ostrými předměty v nemocničním a zdravotnickém sektoru

Byla pro poskytování nemocničních a zdravotnických služeb přijata specifická preventivní opatření k prevenci poranění a přenosu infekce, včetně používání nejbezpečnějších potřebných pomůcek? Je Vaše praxe založená na hodnocení rizik a bezpečných metodách likvidace zdravotnických ostrých předmětů?

Směrnice 2010/32/EU byla přijata 10.5. 2010 institucemi EU, aby se zabránilo poranění a infekcím přenášeným krví u zdravotníků. Tato směrnice o poranění ostrými předměty zastřešuje všechny zásadní aspekty poranění ostrými předměty, včetně hodnocení rizik, prevenci rizik, vzdělání a informace o tomto tématu, zvyšování a monitorování povědomí zdravotníků o poraněních ostrými předměty, i postupy reakce na poranění a následné kontroly. 11.5. 2012 pak uplynul termín pro zakomponování Směrnice Rady o Biologické bezpečnosti 2010/32/EU aplikací Rámcové smlouvy o prevenci poranění ostrými předměty v nemocničním a zdravotnickém sektoru, uzavřené HOSPEEM a EPSU, do legislativy každého členského státu EU.

EFN ( European Federation of Nurses Associations – Evropská federace sesterských asociací ) kontaktuje zdravotníky v přímé péči, aby zhodnotila situaci po zakomponování a implementaci Směrnice do Vaší praxe na pracovišti. 25 otázek (uvedených níže ve Vašem jazyce) a Vaše odpovědi na ně umožní sestrám ve vedoucích pozicích, tvůrcům předpisů a politikům jasně porozumět situaci v EU ohledně implementace Směrnice o poranění ostrými předměty. V dotazníku je několik otázek týkajících se dostupnosti bezpečnostních pomůcek, které mají zabudovanou ochranu proti poranění jehlou. Jde o zdravotnické pomůcky (injekční jehly, pomůcky k odběru krve, pomůcky k infuzní terapii, atd.), kde je jehla po použití zakryta například speciálním krytem, nebo zasunutím do těla pomůcky. To vede k prevenci poranění pracovníků a ostatních, kteří přijdou do kontaktu s použitou pomůckou.

Výsledky šetření budou prezentovány 2.12. 2013 na Evropském Biosafety Summit v polském parlamentu ve Varšavě.

Dotazník v češtině vyplňujte zde: https://www.surveymonkey.com/s/EFNsurveyCZECH

DALŠÍ ČLÁNKY

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky