Čtvrtek, 23. května 2024

Prohlídka osobních věcí

Dotaz
Dobrý den, kolega v práci, bez mého vědomí a svolení, ofotil obsah mé kabelky. Měla jsem tam věci osobní potřeby, a svačinu, jejíž část se shodovala se svačinou podávanou na pracovišti. Obsah mé kabelky se následně projednával u vedení pro podezření k krádeže. Záležitost byla velmi nepříjemná. Mohu se nějak bránit? Děkuji.

Odpovídá Kancelář Ombudsmana pro zdraví
Vážená paní,
podle zákoníku práce je zaměstnavatel oprávněn z důvodu ochrany majetku provádět kontrolu věcí, které zaměstnanci vnášejí nebo odnášejí z pracoviště. Za tímto účelem může provádět i osobní prohlídky zaměstnanců. Musí však přitom zachovat pravidla o ochraně osobnosti, včetně práva na ochranu soukromí zaměstnance. (Osobní prohlídku může navíc provést pouze osoba stejného pohlaví jako zaměstnanec.) Bližší podmínky pro kontrolu věcí a osobní prohlídky (např. kdo je oprávněn kontrolu příp. osobní prohlídku provádět, podmínky této kontroly, způsob oznámení pozitivního výsledku kontroly atd.) stanoví zaměstnavatel v pracovním řádu. Platí však, že zejména k osobním prohlídkám by mělo docházet jen v případech důvodného podezření z odcizování věcí zaměstnancem.
Zda ve Vašem případě došlo ze strany zaměstnavatele ke zneužití práva na provádění kontroly, nelze pro nedostatek údajů jednoznačně posoudit. Pokud však Vámi zmíněný kolega nejednal z pověření zaměstnavatele, je pravděpodobné, že k porušení práva došlo. Zavazadlo je považováno za součást soukromé sféry člověka, proto do něj může být nahlíženo pouze se souhlasem dotčené osoby. Pořízením fotografie obsahu kabelky bez Vašeho vědomí byla tedy narušena Vaše soukromá sféra. Podle zákona proto máte právo domáhat se, aby od zásahu do Vašeho soukromí bylo upuštěno a aby byl odstraněn jeho následek. Máte tedy možnost kolegu upozornit, že jeho jednání bylo v rozporu se zákonem, a požádat ho, aby fotografii smazal.

S pozdravem kolektiv Kanceláře Ombudsmana pro zdraví

Dotazy můžete pokládat ZDE

DALŠÍ ČLÁNKY

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky