Neděle, 21. dubna 2024

Návrat Sanitky

V letošním roce se dočkáme uvedení třináctidílného novodobého pokračování populárního seriálu Sanitka. Během 171 natáčecích dní natočili tvůrci mnoho náročných záchranářských scén v exteriérech včetně produkčně nejnáročnějšího zachycení výbuchu rockového klubu.

Pokračování Sanitky se začalo připravovat po téměř třiceti letech od premiéry legendárního seriálu. „Jednoduché to nebylo,“ prozrazuje scenárista Ivan Hubač, syn Jiřího Hubače, autora původního seriálu Sanitka: „Otec mě od psaní Sanitky 2 odrazoval. Sám pokračovaní už psát nechtěl, byť byl několikrát osloven. Mně se zase zdálo škoda nechat tuhle legendu ležet. Tak jsme se dohodli, že pokračovat budu já a otec si to při postupu autorských práv dal jako podmínku.“ Ivan Hubač napsal Sanitku 2 jako zcela nový, sevřený příběh, který však v mnohém navazuje na první řadu. Stejně jako jedenáctidílná Sanitka i třináctidílná Sanitka 2 má tvar a rozměr velkého televizního románu, posouvá ho však do současnosti.

Z původní Sanitky se v nových dílech objeví Doktor Vojtěch Jandera (Jaromír Hanzlík), Janderova první manželka Eliška (Zlata Adamovská), Janderův bratr Jarda (Tomáš Juřička), Jardova manželka Alžběta (Ivana Andrlová), Doktor Mádr (Petr Kostka), Doktor Karlík (Svatopluk Skopal), Fanda Beznoska (Pavel Zedníček) a Korejs (Jiří Srstka).

Novodobé pokračování legendárního seriálu se vyznačuje řadou akčních scén, které ukazují práci záchranářů a lékařů v největším nasazení. „Bylo to hodně akční natáčení, pro produkci náročné. Za třicet let, co tuhle práci dělám, si nepamatuji, že by se někdy v televizi natáčelo tolik bouraček in natura jako právě do Sanitky 2. Díky tomu, že se sešel výborný štáb, ve kterém lidé drželi při sobě, natáčení proběhlo bez komplikací,“ bilancuje vedoucí produkce Ilona Jirásková. Na realizaci dramatické třináctidílné série se podílejí také dramaturg Jan Otčenášek, hlavní kameraman Petr Hojda, mistr zvuku Roman Čapek, architekt Zdeněk Fleming, kostýmní výtvarnice Jitka Matiášková, střihač Jan Mattlach a další tvůrci.Jako první z řady velmi náročných scén realizoval režisér Filip Renč se svým štábem záchranu paraglidisty, uvízlého na stožáru vysokého vedení. Na záchranné akci se v Liblicích podílel i vrtulník Rychlé
záchranné služby.

Vzhledem k tomu, že skutečný dispečink pražské Záchranné služby v Korunní ulici je tak vytížen, že jej nešlo pro natáčení seriálu využívat, vznikl po dobu natáčení speciálně postavený seriálový dispečink na poliklinice v Lovosické ulici na Proseku. Shodou okolností tam, kde těsně před natáčením bylo jedno ze stanovišť Záchranné služby. Podobně vznikl i záchranářský bar, kde se osádky sanitek setkávaly po práci. Produkce si vybudovala tzv. Bar 155 na základě vzpomínek skutečných saniťáků v restauraci na Letné ve Veletržní ulici.
Veškeré nemocniční scény se točily ve Fakultní nemocnici v Na Homolce a v Motole. Žluté záchranářské vrtulníky jsou v seriálu povolány na pomoc ve třech kritických situacích a pro potřeby natáčení startovaly v Hradci Králové.

DALŠÍ ČLÁNKY

1 komentář

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: