Úterý, 23. července 2024

Situace lidí se zdravotním postižením by se měla zlepšit, návrh na změny jde do Senátu

Dotace na sociální služby by měly přejít na kraje až od roku 2015, situace lidí se zdravotním postižením, co se týče například průkazů TP, ZTP a ZTP/P, by se měla zlepšit už od příštího roku. Sněmovna dnes v závěrečném čtení totiž schválila vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách a související právní předpisy. Novinky budou platit v případě, že je schválí Senát a podepíše prezident.

„Jsem velmi rád, že se podařilo sněmovní tisk č. 1058 v podobě pozměňovacího návrhu Výboru pro sociální politiku dnes v Poslanecké sněmovně prosadit,“ říká ministr práce a sociálních věcí František Koníček a dodává: „Dokončení rozpracované legislativy považuji za jednu ze svých priorit, změny jsou nezbytné kvůli lidem. Nesmíme dopustit, aby jim současné politická situace prodloužila obtíže způsobené dřívějšími rozhodnutími.“

Pokud novelu podpoří Senát a podepíše prezident, měl by se zpřesnit okruh oprávněných pro příspěvek na péči a v souvislosti s poskytováním sociálních služeb. Rovněž by se upřesnila ustanovení týkající se registrace či vykazování dat o poskytovaných sociálních službách, standardy kvality či inspekce. Dále by se mimo jiné oddělil průkaz osoby se zdravotním postižením (OZP) od vazby na stupeň závislosti pro účely příspěvku na péči, zavedlo by se samostatné posuzování zdravotního stavu v kontextu s průkazem OZP, či do seznamu zdravotních postižení, která odůvodňují přiznání příspěvku na zvláštní pomůcku, by se doplnil další druh zdravotního postižení.

Zajímáte se o sociální služby? Pracujete v sociálních službách?
Staňte se fanouškem Místních sociálních služeb o.p.s. na Facebooku

[btn link=“https://www.facebook.com/mssluzby“ color=“red“ size=“size-m“]Místní sociální služby na Facebooku[/btn]

Změny MPSV navrhlo na základě zkušeností z více než jednoroční aplikace nového způsobu řešení průkazu osoby se zdravotním postižením. Po sociální reformě totiž někteří lidé přišli o dávky či průkazy TP, ZTP a ZTP/P, i když se jejich zdravotní stav nezlepšil. Podstatou změn je větší sociální citlivost vůči zdravotně postiženým lidem. Vše by mělo vést k tomu, aby handicapovaní nemuseli tolik chodit po úřadech a stát by se o ně tam, kde je to skutečně třeba, postaral.

Zdroj: MPSV

DALŠÍ ČLÁNKY

2 KOMENTÁŘE

  1. vážení , váš návrh sociálního zákona je v podstatě likvidační plán pro ty postižené kteří spadnou do stejné kategorie jako ti, kteří tento systém jen zneužívali. Modelový příklad : moje družka je už 10 let invalidní a pohybuje se velmi obtížně na berlích doma ale venku jí musím vozit v invalidním vozíku který jsme si mimochodem pořídili na své náklady. Podle novely zákona by musela dokazovat , že skutečně je invalidní a že potřebuje péči a že příspěvek který dostává potřebuje a přitom to je tak směšná částka , že to je spíše výsměch nežli pomoc. I když se doma pohybuje o berlích , bohužel se narodila jen se dvěma rukama , takže nemá už další aby si do nich vzala jídlo nebo co potřebuje . Takže potřebuje celodenní péči , ale nemá nárok. protože když si sama utře zadek , tak nepotřebuje zvýšenou péči. Dále , tento zákon také bude uplaťňovat sankce proti invalidům kteří by mohli pracovat ale nechtějí, oni NEMOHOU A NE ŽE NECHTĚJÍ. Moje družka je ročník 1953 a zajímalo by mě který zaměstnavatel by jí vzal do práce a dopravoval jí tam. Nehledě k tomu že její zdravotní stav je na plný invalidní důchod. Příspěvky které dostávala jsou jen výsměchem člověku který celý život dřel na šachtě. Jak chcete aby někdo vzal do práce ženu , která je po mrtvici a infarktu a její zdravotní stav je takový , že stačí málo a následky by byly fatální. Dále , co se týká mě , já ještě v důchodu nejsem , jsem ročník 1955 ale vlastně už jen čekám na důchod , protože mne nikdo do práce nechce , JSEM PRO NĚ UŽ MOC STAREJ , COŽ MI BYLO DÁNO UŽ NĚKOLIKRÁT TAKTNĚ NAJEVO , NEBO SE SE MNOU NEBAVILI VŮBEC. Takže vlastně taky spadám do kategorie povalečů kterým se nechce dělat. A to na tom nejsem sám takhle , v podstatě to zasahuje všechny starší ročníky. A to ministerstvo práce prohlašuje že u nás , tedy v republice klesá nezaměstnanost. Ona neklesá , ona stoupá , protože není uplatnění ani pro mladý lidi. Jak tedy chcete řešit tuto situaci ? Zákon který hodláte navrhnout a který vlasně už prošel je v podstatě LIKVIDAČNÍ. Kdyby jste těm lidem dali do ruky zbraň aby spáchali sebevraždu , tak by to vyšlo nastejno. Nehledě k tomu že vám stoupne kriminalita a další negativní důsledky. No ono je moc invalidních lidí , tak je třeba se jich zbavit aby ti zdraví se na ně nemuseli koukat , že.

    • Vážený Roberte, Vaše situace asi není lehká, ale obávám se, že Ti, kdo navrhují zákony, tuto stránku nečtou. Váš příspěvek směřujte k poslanecké sněmovně nebo k Ministerstvu práce a sociálních věcí. administrátor

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: