Sobota, 27. července 2024

Vláda podpořila zvýšení mezd zaměstnanců v sociálních službách

Ministerstvo práce a sociálních věcí předložilo vládě k projednání materiál „Posílení prostředků na financování sociálních služeb v roce 2015.“ Navrhované posílení prostředků o 750 milionů Kč bude využito na zvýšení platů a mezd pracovníků v sociálních službách, kteří poskytují přímou péči klientům. Kabinet premiéra Sobotky na dnešním jednání návrh schválil.

Platové a mzdové poměry zaměstnanců v sociálních službách nejsou dlouhodobě řešeny a reálně dochází k poklesu mezd a platů. „To výrazně zvyšuje fluktuaci a činí sociální oblast neatraktivní pro současné i budoucí zaměstnance. Osobně si přitom jejich práce nesmírně vážím. Nikdo z nás neví, kdy může jejich pomoc potřebovat,“  uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Podle jejích slov se zvýšení mezd týká celkem zhruba stovky tisíc pracovníků, z toho 43 tisíc zaměstnanců některého ze sociálních zařízení.

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že výše průměrné mzdy/platu v ČR za 1. až 3. čtvrtletí 2013 činila 24 622 Kč, za sekci „zdravotní a sociální péče“ 24 728 Kč, z toho za sociální péči 18 565 Kč. Zde jsou zařazeny všechny profese, které v tomto segmentu pracují a to včetně managementu, vysokoškolsky vzdělaných sociálních pracovníků a pečovatelů v přímé péči.  Zejména pracovníci v přímé péči pobírají mzdu výrazně nižší, tedy pohybující se okolo 12 až 15 000 Kč hrubého, sociální pracovníci dostávají okolo 18 až 22 000 Kč hrubého. I v těchto případech se jedná pouze o průměrné mzdy, v praxi jsou ještě nižší. To má za následek vysokou fluktuaci pracovníků, nedostupnost odpovídající péče o seniory a zdravotně postižené a znemožňování rozvoje potřebných  sociálních služeb.

 

Zdroj: MPSV

DALŠÍ ČLÁNKY

16 KOMENTÁŘE

  1. No bylo by načase s platy ve zdravotnictví něco udělat.Ale nestačí zvednout platy pouze ve státních zařízeních,mělo by to platit i v soukromých sektorech.Pracuji jako sanitářka v nemocnici která patří pod Agel a řeknu vám,že plat je hodně mizerný.9 500 základ.Je to na dnešní dobu směšný plat.Kdyby mě má práce nebavila,odešla bych.Jako samoživitelka se mám co ohánět.Jen bydlení mě stojí 10 000.Takže celý měsíc dřu jen na to,abych s dětmi měla střechu nad hlavou.No,,,,,,,,,,,uvidíme,kdo se nad tím zamyslí.

    • Plat který zmiňujete paní Hegerová, není jen záležitost Agelu. Měla sem ten sám plat ve 2 zařízeních u Přerova.V jednom ústavu jsem měla noční,tak se plat lehce zvedl.V druhém mi noční nedali,tak sem měla jen ten základ.

      • ano, rozdíl mezi péči a trestně právní zodpovědností není, plat je v tabulkách a mzdy zaručuje minimální zaručená mzda – příplatek noc, soboty neděle 20 a 25% v platu, 10% ve mzdě – přitom lidi platí garantované částky, kdy jim musí zbývat 15% nejméně – je jenom jiný zřizovatel -o.s. a magistrát – kdyby bylo místo v magistrátním jdu hned……a to neřešíme hospice ve mzdách dělají andělskou práci s boží pomocí – přece zaplat pámbůh je nejtvrdší měna……sestra musí mít vzdělání, ale organizace si asi neumí o dotace požádat, jinak to nevidím, přece se na nás nevykašlali…

  2. Jestli se nepletu hihi,tak se jedná o platy v sociálních službách a ne ve zdravotnictví

    • A můžete mi Paní Zuzano říct, jakou péči také zastávají ve zdravotnictví sestřičky?

      • Paní Zuzana má pravdu, pokud pracujete v sociálních službách jako zdravotní sestra, jste zařazena do platových tabulek pro zdravotnické pracovníky, myslím příloha č.3 – tabulky, pokud ale jste zařazena jako pracovník v sociálních službách, máte tabulkový plat podle přílohy č.2. Sem nepatří zdravotní sestry, ale pracovníci přímé obslužné péče, sociální pracovníci atd. Takže logicky zvýšení mezd podle tohoto článku platí pro pečovatelky, pracovníky v sociálních službách, sociální pracovníky, nikoliv pro sestry. Já si troufám napsat, že oprávněně. Platy v sociálních službách jsou povšechně dost mizerné.

        • a rozdíl mezi mzdou a platem je také humus – asi 7 tisíc, a kde jinde dělat?????nevím, kdo ví odpoví a jeho stařenky a staříčci se přeci nemusí dožívat tak vysokoho věku……u nás je průměrný věk cca 86 roků, hnusné slovo ageismus nevyjadřuje náš postoj, jinak bychom to nedělali/najde se i pár chlapů, co pečují a to je přece ono -zaručená minimální mzda odvíjející se od platových tabulek

  3. Tak já doufám Zuzano, že vy pracujete třeba ve stavebnictví aby se vás to zvyšování taky netýkalo, když jste tak přející. HIHI 😉

  4. Musím souhlasit pracuji v přímé péči a plat je směšný.Zdravotní setry a vychvatelé co pracují s námi v Domově mají oproti nám platy o dost vyšší.

  5. slibují.ale zatím žádný výsledek, pracuji v přímé péči jako pečovatelka v organizaci,kterou spravuje magistrát a zatím nám jen vyhrožují snížením platů, jo v Liberci je blaze, kdybych tu práci a ty staré lidičky neměla ráda, tak jsem už někde jinde, je to fakt fyzická a psychická dřina, své dceři bych takovou práci hned rozmluvila

  6. dnes jsme dostali novy platovy vyměr.pridano áme,ale zarazeno do osobniho priplatku.ktery kdykoli mohou odebrat

  7. A máme rok 2017 a tento článek je bohužel i tak stále aktuální… Stále je spíše méně sociálních pracovníků, kteří pobírají 18 000- 22 000 hrubého. Běžný nástup je okolo 16 000,- (převážně se jedná o vysokoškolsky vzdělané lidi). Situace u pracovníků v sociálních službách je ještě horší.
    Sociální pracovnice

  8. Pracuji jako PSS. Mizerně zaplaceno!! Soukromý sektor. Čtyři lidi na 70 lidí. Většina ani v DD nemá být. Ležáci, co se sami ani nenapijí, neřeknou ani slovo, neotočí se. Domů chodím vyplivnutá a za takovou práci po zaplacení bydlení nemám ani prachy zajít si do blbého kadeřníka, nebo do kina! A to nemám děti.Co to jako má být ? Celé dny otáčím sto kilové lidi, obskakuju je, oblékám, převlékám, přebaluju,pečuju o ranky,krmím, sprchuju a v noci zase žehlím prádlo, přebaluju, převlékám, apod. a platově mizérie! Co chvíli někdo umře, a nevytvořit si citový kontakt málokdo umí, a přetvařovat se pak zbytek dne na směně, aby ostatní neměli trauma ještě ze mě, není jednoduché. Jste v dlouhodobém kontaktu s člověkem, který Vám umře pod rukama, a Vy ho musíte umýt, a nachystat a narovnat, než přijede koronér. Práce s nemocnými rakovinou, hepatitidou apod. Napruzelé babky, že kávu dostanou o pět minut později, jelikož se Vám jiná babka posrala hned jak jste jí umyli. Psychika a fyzička ! Za pár tisíc. Jen za poslední měsíc tři čtyři výpovědi! V okolí to samé! Konečně! Peníze horší jako baby za pokladnou, tam jsem taky pracovala, mohu porovnat! Argument, nelíbí,odejdi odmítám! Je to job ve kterém jsem se našla, ale budu dělat vše pro to, aby byla řádně zaplacená!

    • Nemáte supervizi? Nevím to jistě, ale snad v sociálních službách je daná ze zákona. Vřele doporučuju.

        • Supervize v současnosti (platí pro rok 2017) není dána ze z.č.108/2006Sb., o sociálních službách. Nicméně je to mnohdy vhodný prostředek i v rámci dalšího vzdělávání sociálních pracovníků a pracovníků v sociálních službách – kurzy (netvrdím, že je to hlavní smysl supervize, ale rozhodně vedlejší).
          Sociální pracovník

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: