Čtvrtek, 23. května 2024

Zvýšení zaručené mzdy v roce 2016

V minulém týdnu jsme informovali, že od ledna 2016 se zvyšují platové tarify. Plat ale náleží jen zaměstnancům zákonem určených institucí, především státním zaměstnancům. Zaměstnanci v soukromém sektoru pobírají mzdu. Rozdíl mezi platem a mzdou ke stažení

I mzdy se ale od 1.1. 2016 zvyšují. Zvýšení pocítí zdravotníci, kteří mají sjednanou skutečně minimální zaručenou mzdu. U sester pracujících bez odborného dohledu to je momentálně 81,70 Kč/hod nebo 13 700 Kč/měsíc, nyní to bude 87,20 Kč/hod nebo 14 700 Kč/měsíc. Pro porovnání – zdravotnický asistent má minimální zaručenou mzdu 74 Kč/hod nebo 12 400 Kč/měsíc, nově bude mít 79 Kč/hod nebo 13 300 Kč/měsíc.

Nicméně i když pobíráte vyšší než minimální zaručenou mzdu, může u vás dojít ke zvýšení. Ministerstvo zdravotnictví avizovalo, že příští rok pošle nemocnicím prostřednictvím úhradové vyhlášky o tři procenta více peněz než letos, aby mohly být zvýšeny také mzdy. Některá zdravotnická zařízení už zvyšování mezd deklarují ( např. českolipská nemocnice), některá ještě vyčkávají.

Co je minimální mzda a zaručená mzda?
Minimální mzda se dá definovat jako absolutně nejnižší cena práce stanovená s přihlédnutím k sociálním hlediskům, bez ohledu na druh, složitost, namáhavost, množství a kvalitu vykonávané práce. Od roku 2007 se vedle institutu minimální mzdy zavedla tzv. ZARUČENÁ MZDA, což je mzda, na niž zaměstnanci vznikl nárok. Nejnižší úrovní zaručené mzdy je pak nejnižší cena práce stanovená ve vztahu ke složitosti, odpovědnosti a namáhavosti vykonávané práce.

Ke stažení

DALŠÍ ČLÁNKY

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky