Úterý, 23. července 2024

Zvyšování a úpravy platů a mezd v zdravotnictví a soc. službách

Kolegyně a kolegové,
vzhledem k nepřehledné situaci uvádím stručný popis vývoje s navyšováním a úpravami platů a mezd. Jak ve zdravotnictví, tak v sociálních službách:

 1. Od 1.11. 2014 se i v těchto resortech v příspěvkových organizacích RUŠÍ tzv. pásmové odměňování! A to zdravotnictví i sociální služby.  V praxi to znamená, že ta část zaměstnanců (a že jich bylo hodně), kde se přestala uznávat léta praxe, by měla dostat vše přepočteno a vráceno podle praxe.
 2. V sociálních službách se zároveň zvyšují tabulky o 3.5% (od 1.11.2014)
 3. Ve zdravotnictví se tabulky nezvyšují a budou se zvyšovat až od ledna rovnou o 5% pro všechny zaměstnance, včetně nezdravotníků.Ministr a Odborový svaz se snaží najít cestu jak zaměstnancům ve zdravotnictví za ten listopad a prosinec vyplatit alespoň nějaké odměny jako kompenzaci chybějících 3.5% za dva měsíce. Toto je v jednání.
 4. Bod 3 by se měl vztahovat i na některé a.s. – alespoň ty zřizované krajem. Jedná se i s hejtmany.
 5. Akciovky (nemocnice) budou mít lednové přidání (5%) jinou formou (jednotné tabulky nemají, jedou podle zákona o mzdě), stále se řeší jak. To bude na pořadu dne teprve při formulování znění nové úhradové vyhlášky na rok 2015. Snahou je dosáhnout toho, aby zvýšení platby od pojišťoven nemohl zaměstnavatel použít na jiné účely než na mzdy zaměstnanců. Ale tím, že jde víceméně o soukromý podnikatelský sektor, není to právně úplně jednoduché.

Iva Řezníčková, řídící sekce nemocnic, Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR

DALŠÍ ČLÁNKY

6 KOMENTÁŘE

  • Myslím, že to ani neuvidíte,v Liberci pečovatelé v organizaci sociální péče, kterou spravuje magistrát mají také smůlu, nikde ani koruna navíc, naopak spíš to vypadá na snižování platů, takže jenom lži a kecy

 1. Dobrý den. Chápu tedy,že přidáno mají dostat i technické profese v Motole,což je příspěvková organizace?Dekuji

 2. Kecy, prdy, beďary……..KZ Děčín taky nic, páč jsme akciovka :-(. Od doby, co pod KZ spadáme, rok 2007, se platy nehly 🙁

 3. Jednání probíhají, snaha odborů je, aby se také řešilo to, že domovy důchodců jsou více méně pobočky nemocnic – chtějí vymyslet něco, aby starý nemocný člověk nebyl pro někoho zdravotně pro jiného sociálně závislý. V nemocnici vysokoškolačky a v domovech pro seniory 150 hodinový kurz – rychlejší než práva v Plzni. Holky co pečují ale nepečují pro peníze, ale 98% velice profesionálně – samozřejmě praxí školu nenahradíš, ale občas milé slovo udělá více než 20 tabletek.
  mzda od 2015 zaručená minimální a platové tabulky – opět se velice otevírají rozdíly. O klienty je pečováno podle 108/2006Sb., státní mají za ztížené podmínky 20 a 25% příplatky a za stejnou práci a náročnost mzda 10% – asi pro nás jezdí taxi a nejsme ve směně zatížené prací v noci.
  podívejte se na aktuality odborů – pokud se neozveme zezdola tak mocipáni v pupku světa neřeší. Po vzpouře najednou uznali, že přidat si více než 3% by nebylo fér – ozývejme se nejen v hospodě.
  Zdravím a spokojené opatrované lidi přeji všem.

 4. Dobrý den,pracuji jako všeobecná sestra v domácí péči diecezní charita a u nás se platy nezvyšovaly a máme všechny platovou třídu 8.Může si to zaměstnavatel dovolit,dát nám platovou třídu 8

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: