
VOŠZ pomalu začínají nabízet studium všeobecné sestry zkrácenou formou – 4+1. Dnem 1. září 2017 nabývá účinnosti zákon č. 201/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 96/2004 Sb., o nelékařských zdravotnických povoláních, který tento způsob studia umožňuje. Co vás nejvíce zajímá?
- Kdo se může ke zkrácenému studiu přihlásit?
Praktická sestra (nyní zdravotnický asistent), zdravotnický záchranář, porodní asistentka, později i dětská sestra Bc. nebo DiS. (studium pro dětské sestry na VOŠ a VŠ se teprve připravuje, pravděpodobně od šk. roku 2018/2019) - Kde je možné se přihlásit?
Sledujte webové stránky VOŠZ – některé už mají info o přijímacím řízení, např.
Karlovy Vary
Ostrava
Mladá Boleslav
Trutnov - Bude studium jen prezenční nebo kombinované?
Zákon formu studia nestanoví, nic nebrání škole, aby přijala uchazeče i do kombinovaného studia, pokud se tak rozhodne. Nezbytným předpokladem ale je, že škola má kombinované studium akreditované. Jestliže nabízí pouze prezenční studium, do kombinovaného nemůže nikoho přijmout. - Přijímací zkoušky
Chce-li být uchazeč přijat do vyššího ročníku než prvního, musí zvládnout učivo prvního, případně druhého ročníku. Jestliže tyto předměty v předchozím studiu neabsolvoval, dělá rozdílové zkoušky. Např. VOZŠ Karlovy Vary požaduje od zdravotnických asistentů (praktické sestry) zkoušku z modulů Biofyzika, Hematologie, Výživa člověka a dietetika a z modulu Anatomie, fyziologie a genetika (o uznání modulu Anatomie, fyziologie a genetika lze požádat v případě, že průměr z hodnocení předmětu Somatologie nebyl horší než 1,5). Dále škola porovnává počty hodin již absolvované praxe a dalších předmětů, a podle toho je uchazeč přijat buď do ročníku druhého, nebo třetího. Takže může studovat i 4+2. - Mám jako pracující zdravotnický asistent nárok na studijní volno v zaměstnání, když chci studovat VOŠ?
Záleží na zaměstnavateli. Jestliže vás na studium přímo vyšle nebo studujete po dohodě s ním, pak ano. Pokud ale zaměstnavateli bude stačit vaše stávající kvalifikace praktické sestry, pak vás uvolňovat nemusí a po ukončení studia vám ani nemusí nabídnout pozici všeobecné sestry a vyšší finanční ohodnocení.
Lenka Šnajdrová pro Ošetřovatelství.info