Neděle, 23. června 2024

O 4 + 1 se uvažuje i na Slovensku

Na Slovensku vyšel článek s titulem Inšpiruje nás Česko? Opět se ukazuje, že český systém vzdělávání sester je buď nesrozumitelný a nečitelný a nebo si autoři textů nedávají ani minimální práci zjistit si fakta. Výsledkem je v obou případech guláš polopravd a nepravd matoucí laickou i odbornou veřejnost.

Můžeme si ten text rozebrat:

Vďaka schválenej novele zdravotným sestrám v Českej republike bude stačiť nižšie vzdelanie ako doteraz. Po novom im bude stačiť stredná zdravotnícka škola a rok vyššej odbornej školy.
Sestrám rozhodně nebude stačit nižší vzdělání, ale časově kratší vzdělání. Ten rok vyšší odborné školy nemusí být rok, ale klidně i dva (ředitel školy rozhoduje na základě předchozího vzdělání a rozdílové zkoušky přijmout uchazeče do vyššího než prvního ročníku vzdělávání, takže ho nemusí přijmout do třetího ročníku, ale do druhého), a studium musí být řádně dokončené absolutoriem. Čili student musí splnit VŠECHNY náležitosti studia nikoli za 3, ale za 2 nebo 1 rok. Jak moc to bude náročné a kolik zdravotnických asistentů to zvládne, nikdo neví. Také je zajímavé, že se zkrácené studium nabízí pouze budoucím všeobecným/dětským sestrám a nikoli už např. budoucím zdravotním laborantům z laboratorního asistenta nebo budoucí praktické sestře z ošetřovatelky.

Navrhovaná zmena vo vzdelávaní sestier bude aktuálna od septembra. Bude sa týkať záujemcov o profesiu, ktorí začnú štúdium, aj tých, ktorí už študujú. Model, ktorý sa označuje ako 4 + 1, má nahradiť doterajší systém, keď sestra musí po strednej škole nastúpiť ešte na trojročné bakalárske štúdium.
Sestra zcela jistě nemusí po střední škole nastoupit na tříleté bakalářské studium. Sestra, která získala vzdělání na střední škole (započaté nejpozději ve šk. roce 2003/2004), sestrou už je a nastupovat nikam nemusí. Na bakalářské studium musí nastoupit zájemci o pozici sestry, tedy ti, kdo ještě sestrou nejsou, a ti rovněž mohou získat kvalifikaci tříletým studiem na VOŠ.
A dále, model 4 + 1 zásadně NIC NENAHRAZUJE. Milí redaktoři, novináři, veřejní činitelé, zapište si to za uši a už takovou kravinu nikde nepište. Nahradit znamená vyměnit, vystřídat, ale dosavadní systém vzdělání se nemění ani nestřídá. VŠ vzdělání sester i klasická tříletá VOŠ nadále pokračují a model 4 + 1  ho jen doplňuje nebo můžeme říci rozšiřuje.

Nastavenie systému by malo podľa dôvodovej správy stabilizovať a skvalitniť systém kvalifikačného vzdelávania najmä ošetrovateľských profesií všeobecnej, detskej a praktickej sestry.
Tak jestli kvalita  a stabilizace znamená, že budeme mít 6 typů různě vzdělaných sester, které budou dělat víceméně totéž, tož to ano. 😀

Mohol by sa vďaka nej podľa vtedajšieho vyjadrenia českého ministra zdravotníctva Miloslava Ludvíka zabezpečiť rast počtu všeobecných a detských sestier, ktorých je nedostatok.
Jistě, jen si dovolím připomenout, že „mohl“ znamená totéž co „nemusel“.

Vládna norma tiež zruší povinnosť doplniť si vysokoškolské vzdelanie pre tých, ktorí už desiatky rokov v zdravotníctve pracujú. Zanikne tiež kreditový systém, ktorý slúžil na kontrolu celoživotného vzdelávania a podľa ministerstva zdravotníctva neplnil dostatočne motivačnú rolu ani nebol dostatočne efektívny.
Žádná povinnost doplnit si VŠ vzdělání pro ty, kteří desítky roků ve zdravotnictví pracovali, nikdy neexistovala, takže celkem nerozumím tomu, co vládní norma ruší. Kreditní systém zanikne, bohužel s ním zanikne i kontrola celoživotního vzdělávání, a teprve čas ukáže, zda to byl dobrý krok.

Na závěr doporučuji slovenským kolegům českým chaosem se raději neinspirovat.

Lenka Šnajdrová pro Ošetřovatelství.info

DALŠÍ ČLÁNKY

4 KOMENTÁŘE

  1. a takovým dementům, kteří vlastní Mf Dnes chcete něco vyprávět … Třeba Vás pozvou na Čapí hnízdo

  2. vidno, ze clanok pisal novinar, a nie zdravotnik. 4+1 sa osvedci a po case kritici stichnu..slovaci sa inspiruju a o nejaky cas to presadia..kritici hlavne z komory sestier sa unavia a casom sa s tymto 4+1 zmieria. vsetci budu spokojni, komora sestier viacej vyberie na clenskom a zvysi sa polarita medzi celnmi a sutazivost…zdravotnictvo ako celok bude z tohto profitovat

  3. Nechapu, co je na zaniku „kontroly celozivotniho vzdelavani“ k politovani. Vetsina kurzu, prednasek, seminaru, konferenci a buhviceho jeste stala vetsinou za ho*no a profitovali z ni jen poradatele, kteri si nevahali mnohdy uctovat absurdni castky. Kvalita takovychto akci byvala pochybna a casto stacilo poslat jednoho ucastnika, aby prevzal potvrzeni o ucasti pro dalsich 10 lidi a kredity byly vydelany. Ja jsem za zruseni vdecny, ale nevim, co bude delat to mnozstvi parazitu, kteri se na techto akcich prizivovali. Mozna si konecne najdou praci..

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: