Sobota, 27. července 2024

70% ředitelů nemocnic pociťuje nedostatek sester!

V letošním roce velmi výrazně narostl podíl ředitelů, kteří pociťují nedostatek zdravotních sester – z loňských 31% na letošních 70% ředitelů.

Organizace HealthCare Institute ve spolupráci s výzkumnou agenturou Ipsos realizovala v květnu tohoto roku již sedmý ročník speciálního výzkumu mezi řediteli 156 řediteli nemocnic v České republice. Odpovídalo 64 ředitelů nemocnic. Zatímco nedostatek lékařů vnímají nejvíce ředitelé městských (100%) a soukromých nemocnic (téměř 100%) oproti nemocnicím fakultním (jen 43%), nedostatek zdravotních sester je naopak vnímán ve všech typech nemocnic. S tím, že je to problém, rozhodně souhlasí 57% ředitelů fakultních nemocnic, 41% ředitelů nemocnic řízených krajem, 50% ředitelů nemocnic řízených městem a 50% ředitelů soukromých nemocnic.

Níže je graficky znázorněn pocit nedostatku personálu v letošním roce v porovnání s lety minulými.

průzkum

„V poslední době se s fyzickým nedostatkem zaměstnanců ve všech zdravotnických profesích setkávám velmi často. Přestože se zbývající zaměstnanci snaží udržet maximální kvalitu péče, je podle mého názoru v horizontu 3 – 5 let ohrožení nedostatkem pracovníků velmi akutní. Tento problém je samozřejmě i výrazně regionální, nejpostiženější jsou menší nemocnice. Touto hrozbou je nutno se zabývat na všech úrovních a hledat všechny cesty k jejímu řešení,“ říká k situaci MUDr. Jiří Běhounek – hejtman Kraje Vysočina.

Auditor desítek zdravotnických zařízení Ing. Jakub Kovář – partner NEXIA AP, a.s. k tomuto dodává: „Zdravotnická zařízení budou muset výhledově zásadním způsobem zvýšit odměňování vysokoškolsky vzdělaného personálu. Tento proces ale bude mít určitou dynamiku, stejně jako povědomí adeptů o finanční pozici této profese, tudíž obnovení zájmu o studium lze očekávat se značným zpožděním.“

Zdroj:HealthCare Institute

DALŠÍ ČLÁNKY

9 KOMENTÁŘE

  1. Téměř 40 let jsem pracovala jako zdravotní sestra v třísměnném provozu.Mohu říci,že dnes je zdravotnictví pouze velký chaos.Ve zdravotnictví jsou zdravotní sestry ze čtyřletých zdravotních škol, diplomované sestry,sestry bakalářky všechny mají stejnou kvalifikaci,přesto sestry ze „zdravotek“ a VOŠ studují dále bakalářské studium,aniž by měly nějakou vyšší kvalifikaci a kompetence,pak jsou sestry se specializacemi a dále pak záchranáři,kteří pracují na oddělení zřejmě jako asistenti,ošetřovatelky , „sanitárky“ .Není divu,že sestry chybí a ty co dělají jsou na pokraji zhroucení.Dnes je již většina nemocnic akreditovaná,ale není to k ničemu,když chybí personál.podle mne,pokud se nemocnice akredituje,měla by mít nastavený na každé oddělení povinný počet personálu,tak aby šlo vše zvládnout podle standardů nebo si myslíte,že jedna sestra na oddělení je superman a zvládne všechno sama?Kde je pomocný personál,který by ji ulevil při ošetřovatelské péči? nevím nad čím stále bádáme,když stačí selský rozum.Počet sester na různá oddělení propočítala již bývalá ředitelka z NCONZO V Brně paní Pochylá,proběhly i semináře,tak v čem je prosím problém? Co se týká platů,myslím si,že by za současný plat sestry nikdo jiný asi nedělal,protože to nejsou jen ty zaplacené hodiny,ale spoustu hodin nezaplacených,kdy sestra místo v 18 hodin / prosím po dvanácti hodinové službě/ končí také o hodinu i více déle,než je její pracovní doba a to,že práci dodělá sestra která přijde do služby,to může říci jen ten kdo provoz vůbec nezná.
    Prosím,přestaňte už vymýšlet nesmysly a vezměte selský rozum do hrsti jinak se naše zdravotnictví zhroutí úplně.
    Marie

  2. No, paní Pochylá (asi ne sama) sice vypracovala jakési vzorečky a tabulky na počty sester, ale to jsou minimální počty, která si zařízení vzala jako maximální. Ovšem problém je, že počítáno je pouze se sestrami. Podle tohoto klíče slouží jedna sesta na operačním oddělení, ale NEMUSÍ ( a mnohdy a mnohde nemá) k sobě ani ošetřovatelku, sanitářku a nedejbože ZA. K čemu pak dojde?- u sestry k vyčerpání, znechucení, vyhoření a odchodu, na pracovišti k poklesu kvality, protože při nejlepší dobré vůli se to všechno prostě nedá stihnout. Už loni se měla připomínkovat nová personální vyhláška- docela by mne zajímalo, kde je těm připomínkám konec? A dokonce jsem slyšela (ovšem upozorňuji, že je to neověřená informace), že Mgr Šmídová se snažila tento problém řešit, ale byly jí házeny klacky pod nohy, takže raději sama odstoupila.
    Pokud se zaměstnavatelé nebudou chovat ke svým podřízeným jako k lidem a není to jen ten plat, který může urážet, nemohou se divit. A musíme si uvědomit, že ve vteřině se může i z velkých šéfů stát pacient- ono by jim to možná prospělo, kdyby se na to podívali i z druhé stánky.

    • to je pravda,že se jedná o minimální počty,ale jako bývalá staniční jsem si to propočítávala na naše oddělení a bylo by to docela v pohodě.samozřejmě,že je potřeba pomocný personál,ale teď nemá sestra ve službě nejen ošetřovatelku,ale ani kolegyni.Většinou slouží sama.Někde se musí začít a ne o tom jenom mluvit a mluvit.Jsme zdravotnická rodina ,ale mám pocit,že buď někdo skončí na psychiatrii /jestli se o něho bude mít kdo postarat/ a nebo v kriminále.Uvědomuje si to vůbec někdo?!

      • Jen tak pro pobavení. Minulý týden noční směna na operačním oddělení- 4 čerstvé pacientky po velkých operacích (všude jinde by byly na JIP, ale u nás nemají nárok), 4 pacientky chystat na další den k operacím, 2 špatné pacientky ante finem + 7 samostatných pacientek. Do toho přišly 3 pacientky, kterým se dělaly akutní zákroky v krátkodobé anestézii- na tohle všechno jediná síla. Kde je kvalita? …A takhle podobně je to stále, někdy lépe, někdy hůře, ale pořád v jedné.

        • Jiřko,přesně vím o čem mluvíte.Minulý týden mi volala dcera úplně vyřízená.Práce chirurgie traumatologie – pacienti po operaci,dementní pacienti do toho příjmy opilců i s více promilemi a do toho kolaps a zástava u pacienta po operaci a na tohle všechno jedna jediná sestřička.jiný případ z téhož oddělení.Jedna sestra – pacientka kolaps a zástava na WC.Sestra musí nějak dostat pacientku z WC a přivolat si pomoc/posílá schopnější pacientku na druhé oddělení pro kolegyni.Kdo ale potom hlídá to druhé oddělení?

    • Jiřko, výpočty doktorky Pochylé se lišily v tom, že zohledňovaly náročnost oddělení, délku oš. intervencí, a jací pacienti tam nejčastěji jsou. Zatímco personální vyhláška stanoví počet sester na počet lůžek, aniž by se řešilo, kdo v nich leží.

      • Lenko, teď se ale určují (návrh) počty personálu na oddělení. Tedy na chirurgii, internu apod. Podle toho minulého propočtu jsme limit ani nesplňovali, ale nikomu to nevadilo.

        • Kdy už proboha přestaneme řešit minimální počty personálu a začnem řešit optimální počty, za které budou odpovídat manažeři zařízení. Personální vyhláška udělala víc škody než užitku. A personálu bude stále málo, nevím, že by byla nějaká profese tak podhodnocena jako ta naše

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: