Úterý, 23. července 2024

Benefity pro sestry a další zdravotníky

Kolegyně Markéta Košinová se zabývala tématem, který vznikl z malé nenápadné diskuze na klinice.  Rozhodla se zeptat se sester a dalších profesí ve zdravotnictví, jak moc je zajímají benefity, podle čeho si vybírají nové zaměstnání, případně jaké benefity by je přesvědčily k změně zaměstnání.

A protože jsem v kontaktu se studenty, píše Markéta, sestavila jsem i pro ně malý dotazník a poprosila pár z nich o vyplnění. Celkově se nasbíralo 71 odpovědí od studentů ( VS, PA, ZZ) a 57 diskutujících sester. Na prvním místě je plat / mzda. Protože to vlastně není benefit,  v tabulce není uveden,  nicméně to jediný aspekt s plným počtem bodů.

Studenti myslí na budoucnost

Hodně mě překvapilo, že na prvních místech u studentů není, jak se mnohde tvrdí, náborový příspěvek. Studenti velmi vnímají situaci v kolektivech na odděleních, kam docházejí na praxi. A tak na prvním místě se objevil benefit, který jsem tam vlastně původně ani neuvedla a dopsala ho rukou. Slušné zacházení a kolektiv. Na druhé místo se dostala možnost dalšího vzdělávání, třetí místo obsadila dostupnost. Dostupnost pro studující nepředstavuje pouze MHD. K dostupnosti řadí možnost pronájmu bytu v okolí zaměstnavatele, kulturní a sportovní využití. Dalším benefitem je firemní školka.
Termín supervize studenti znají ze školy, supervizi berou jako výhodu, jako klíč k řešení situací, kdy si nejsou úplně jistí.

Pracující

U pracujících sester se objevily na prvním místě stravenky. Ovšem u některých s dodatkem, že stravenky by měly mít alespoň hodnotu 70 kč  (s doplatkem 32 kč ). Stravenky s hodnotou pod 50 kč  nejsou považovány za benefit! Druhé místo obsadil benefit příspěvky na dovolenou.

Třetí místem je firemní školka.  Na firemní školku jsou ovšem kladeny jisté nároky. Provozní doba by měla být uzpůsobena pracujícím matkám. Tedy konec pracovní doby školky před koncem pracovní doby matek, zejména samoživitelek je minimálně nevhodný. Taktéž cena. Aby firemní školka byla chápána jako benefit, nemůže být stejně drahá či ještě dražší než školky soukromé. Zajištění nonstop provozu. Ač se to může zdát zvláštní, mnoho matek preferuje možnost nočního hlídání dětí. Takto fungující školku a jesle má například Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze. Případně by pracující matky uvítaly příspěvek na hlídání dětí, který je benefitem trutnovské nemocnice.
Slušné zacházení a kolektiv je na čtvrtém místě. Šikana ve zdravotnictví je tak silná, že mnoho sester s ní má osobní zkušenost. A další sestry byly alespoň jednou svědky šikany na pracovišti. Situace je vážná.
Supervize sestry by na jednu stranu ocenily zpětnou vazbu v rámci supervize, na druhou stranu se bojí přiznat své pochybení či nejistotu v určitých situacích. Mají strach, že to bude vedením či kolektivem použito proti nim samotným.
Poslední dobou se hodně hovoří o Sick days, mnohá zdravotnická zařízení již tento benefit mají, a je tedy využíván.
Dvacet sester by si přálo mít možnost výsluh – renty, tedybenefit, na který sestry a ostatní zdravotníci nemají dle zákona právo.

Studenti /71  odpovědí

Slušné zacházení, kolektiv 66
Další vzdělávání 64
Dostupnost 62
Firemní školka 61
Příspěvky na bydlení 61
Sick day 60
Stravenky 59
Supervize 57
Ubytování 56
Vstupenky kultura, sport 54
Penzijní připojištění 52
Náborový příspěvek 52
Bezúročné půjčky 50
 Příspěvky na dovolenou 50
Parkování zdarma v areálu 49
Wellness 45
Možnost výhodné rekreace 43
Vlastní fitness 40
Jazykový kurz 28
Slevy lékárna / zdravotnické potřeby 25
13. plat 22
Jesle 7
Příspěvek na dopravu 3

Sestry / 57 odpovědí

Stravenky 49
Příspěvky na dovolenou 46
Firemní školka 44
Slušné zacházení a kolektiv 43
Podpora vzdělávání 43
Penzijní připojištění 41
Sick day 40
Vstupenky kultura, sport 39
Příspěvek na hlídání dětí 36
Rekreace ve vlastních zařízeních zaměstnavatele 33
Slevy v lékárně / zdravotnických potřebách 33
Parkování zdarma v areálu zaměstnavatele 32
Příspěvky na bydlení 30
Wellness / ozdravné pobyty 29
Ubytování 27
Příspěvek na tábory 23
Půjčovna sportovních potřeb 19
Supervize 18
Příspěvek na dopravu 15
13. plat 15
Bezúročné půjčky 12
Dostupnost 12
Vlastní fitness 11
Náborový příspěvek 10
Jazykové kurzy 8
Jesle 8
Výsluhy 20

Markéta Košinová

DALŠÍ ČLÁNKY

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky