Sobota, 27. července 2024

Blíží se konec barevných uniforem? Ty bílé jsou levnější.

Modrobílá sesterská uniforma měla v Česku dlouhou tradici a řada sester na ni vzpomíná s nostalgií. Pamatujete? Ošetřovatelky nosily pod bílou zástěrou šaty žluté, vrchní sestry nosily bílé šaty. V současné době se nosí v každé nemocnici uniforma jiná, barvy se různí – od bílé až třeba po tmavě vínovou, sestry nosí kalhoty stejného střihu jako lékaři… Jak poukázal předseda Svazu chronických pacientů Pavel Feřtek, pro pacienty je obtížné rozeznat sestru od lékařky nebo sanitářky.

Svaz chronických pacientů právě z tohoto důvodu usiluje o změnu. „Ke starým uniformám se vracet nechceme, přece jenom doba je dnes někde jinde, ale nějaké jednoznačné barevné rozlišení by velmi usnadnilo nemocným pobyt v nemocnici. Rychle by rozpoznali, na koho se s čím mají obracet, “ říká Feřtek a zároveň dodává, že se zdravotnictvím si lidé neodmyslitelně spojují bílou barvu. „Je to barva čistoty a například jen na kapsách a na límci by mohl mít zdravotnický pracovník barevný lem, který by určoval jeho profesi – sanitářka růžový, ošetřovatelka žlutý, praktické sestry zelený a zdravotní sestry modrý. Už máme dokonce návrhy od firmy Kryštof, která by uniformy šila,“ pochlubil se.

Nápad velmi zaujal odborníky na ministerstvu. „Testy na textiliích ukazují, že současné barevné nemocniční oděvy se nemohou při praní vzájemně barevně míchat, praní bílých uniforem by bylo tedy daleko jednodušší a tím pádem méně nákladné,“ prozrazuje ekonomický náměstek. V příštím roce se plánuje pilotní projekt, kde by byly bílé uniformy vyzkoušeny asi ve 4 nemocnicích. Projekt by se pak postupně rozšířil po celém Česku. Velké nemocnice platí za praní prádla okolo 30 mil. korun ročně, takto by mohli ušetřit zhruba pětinu nákladů.

Redakce Zdravotních novin zjistila, že firma při návrhu nových uniforem nijak nespolupracovala se samotnými zdravotníky. Oslovila proto několik zaměstnanců fakultní nemocnice. „Uniformu s růžovým límcem bych rozhodně nenosil,“ odmítl striktně sanitář, který nechtěl uvést své jméno. Tvůrci návrhů si s tím ovšem nijak hlavu nelámou. „Je běžné, že zaměstnanci jednoho sektoru nosí stejné uniformy, proč by mělo být zdravotnictví výjimkou?“ podivuje se předseda Svazu.

Zdroj: TZ Svazu chronických pacientů

Doplnění 1.4.2019 17:28

Tato zpráva je samozřejmě aprílová, což nebylo těžké poznat.

  1. Svaz chronických pacientů neexistuje, ani předseda Feřtek neexistuje
  2. Firma Kryštof coby výrobce zdrav. prádla také neexistuje
  3. V textu chybí informace, které ministerstvo to řeší
  4. Kdo si klikne na zdroj, hned se doví…
  5. Je to nesmysl, především soukromým nemocnicím by nešlo nařizovat, jaké prádlo a od koho mají nakupovat

Gratulujeme všem, kdo si všimli nesrovnalostí a jestli jste se nechali napálit, tak doufáme že se tomu zasmějete. Doporučujeme všem, abyste se nejen 1. dubna dívali na zprávy a různé posty na sociálních sítích kritickým okem. Není pravda všechno, co se píše…

 

DALŠÍ ČLÁNKY

7 KOMENTÁŘE

  1. Hlavne at material v lete dycha..a nepoti se v tom cely clovek tak,ze to po smene nejde sundat…a taky by slusivejsi strih neuskodil.prave limecek,rozhalenku bych rada.

  2. Na barvě mi až tak nezáleží, ovšem prodyšný a „nekousavý“ lehce pružný materiál bych rozhodně uvítala. Stejně tak by bylo skvělé se malinko zaměřit nad střihem. Každý nejsme 100% konfekční postava a při pevném materiálu jsme potom nuceni volit kvůli určitým partiím větší velikost a pak jsme v uniformě jako v pytli a celou směnu se musíme upravovat, aby nebylo vidět kam nemá. Lichotivý, lehce projmutý střih by určitě slušel každé ženě ve zdravotnictví.

  3. No jen aby se v tom dalo hýbat pracovat a dýchalo pod tím tělo a nebylo to jak ve skafandru a proč sanitáři mají met růžovou ať ji mají ošetřovatelky a sanitární zůstane žlutá většina lidí si v nemocnici spojí žlutou ze sanitarem a chlapců ošetřovatelů je mnohem méně než centrálních sanitáři a tak podobně

  4. jsem zdravotní sestra,jezdím s pacienty na různá vyšetření a rozpoznat jednotlivé zdravotnické kategorie od sebe je tragické/ z vlastní praxe : „sestři prosím vás potřebovala bych … „nejsem zdravotní sestra…, „, překlad na akutní oddělení – pacientku jsem přivezla a na recepci určili pokoj kam máme paní uložit,s námi šel nějaký chlapec,když jsme přišli na pokoj ptám se ho“ prosím vás vy jste zdravotní bratr nebo sanitář?“, odpověděl ,že sanitář,ptám se,kde je sestra,která si pacientku převezme ,mávl rukou někam k recepci,šla jsem tam tedy hledat někoho,kdo bude tedy zdravotní sestrou/ najít tu kompetentní osobu je dosti složité.Nějaké jmenovky nemají vůbec význam,to bych musela příslušnou osobu zadržet,abych si mohla jmenovku přečíst, prostě tragédie.Pokud jdete s pacientem na nějaké vyšetření ,nevíte kdo je sestra,lékař sanitář,laborant.A není to jenom moje zkušenost.Pacienti neví s kým mluvili,i když by se měl každý představit,osobně vím,že na straně pacienta máte úplně jiné starosti,spíše rozlišujete vizuelně. Marie

  5. Uniformy od firmy Kryštof máme asi 3 roky a s materiálem a střihem spokojené nejsme. Oblečení je neprodyšné a neslušivé. Kryštof zajišťuje i servis prádla .Prádlo je bohužel nekvalitně vyprané a zaprané. Hodně kolegyň si stěžuje na kožní rekce na prací prostředky. Nevím , jestli to je správný výběr. Preferovala bych klasické bavlněné oblečení a jinou firmu. Zuzana

  6. sice jsem hned na druhém řádku poznala, že jde o aprílový žertík, ale dobře se to četlo

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: