Neděle, 23. června 2024

Český den proti rakovině

Ve středu 15. května se koná již 17. ročník tradiční sbírky Český den proti rakovině. Účelem veřejné sbírky Ligy proti rakovině Praha není jen pouhé získávání prostředků na financování projektů, akce plní rovněž významnou preventivní úlohu. Každý dárce si za minimálně dvacetikorunový příspěvek odnese nejen kytičku měsíčku lékařského s letošní zelenou stužkou, obdrží také leták s podrobnými informacemi o možnostech prevence rakoviny.

Ústředním tématem letošního roku je nádorové onemocnění tlustého střeva a konečníku. Ve srovnání s evropskými zeměmi se Česká republika dlouhodobě drží na prvním místě ve výskytu tohoto onemocnění. Zhoubný novotvar kolorekta je diagnostikován u více než 8 000 osob ročně, téměř 5 000 jich zemře. Rakovina tlustého střeva je druhou nejčastější onkologickou diagnózou v ČR, hned po karcinomu prostaty u mužů a karcinomu prsu u žen. Je tedy třeba znovu a znovu upozorňovat na nutnost prevence, možnosti skríninku hrazeného pojišťovnami a znalost rizikových faktorů. Předsedkyně LPR Praha, onkoložka Nemocnice Na Bulovce, MUDr. Michaela Fridrichová apeluje: „Při obtížích je lépe navštívit lékaře a nevyčkávat! U rakoviny tlustého střeva a konečníku platí, že včasná diagnóza umožňuje brzké zahájení léčby, která ve svých důsledcích zachraňuje život!“

„Hlavní příčinou vysokého počtu úmrtí na rakovinu kolorekta je právě skutečnost, že mnoho našich spoluobčanů praktikuje pštrosí politiku a nabízená bezplatná vyšetření ignoruje. Polovina z těchto nádorů je v České republice diagnostikována v pokročilém stádiu, tedy s relativně nízkou šancí na dlouhodobý úspěch léčby,“ konstatuje ředitel Institutu biostatistiky a analýz Masarykovy univerzity v Brně doc. RNDr. Ladislav Dušek, PhD.

Liga proti rakovině Praha věří, že letáčky, které letos během sbírky dostane téměř 800 000 spoluobčanů, přesvědčí alespoň část veřejnosti, aby screeningový program využila.

SBÍRKA V ČÍSLECH:
– 800 000 ks žlutých kytiček se zelenou stužkou
– ve všech 14 krajích ČR
– ve všech 77 okresech ČR
– 1000 obcí a měst
– 11 700 dobrovolníků ve žlutých tričkách
– 870 přihlášených organizací:
56 pacientských klubů, kolektivních členů LPR Praha
171 středních škol
170 základních škol
65 skautských oddílů
57 pionýrských oddílů
65 místních organizací Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska
27 základních organizací Českého svazu žen
20 oblastních spolků Českého červeného kříže
21 místních knihoven
48 knihkupectví Kanzelsberger
a další (obce, firmy, mateřské školy, jednotlivci…)

DOPROVODNÉ AKCE:
Žlutý stan v dolní části Václavského náměstí – na Můstku
Žluté kytičky bude Liga nabízet již tradičně i ve stanu na Václavském náměstí, kde se role dobrovolných prodejců ujmou i známé osobnosti, pomoci přijdou Petra Janů, Adéla a Dalibor Gondíkovi, Martin Zounar, Aleš Háma, Petr Koukal a mnozí další. V odpoledním hudebním doprovodném programu vystoupí mj. zpěvák Vladimír Hron, dětský pěvecký sbor Jiskřička, Betty Lee se svou jazzovou skupinou, irskou hudbu představí skupina Marw, zazpívá pěvecký soubor VŠE Všelijak, ukázky stepu předvede taneční studio Andrea… Od 12 do 18 hodin budou zájemcům k dispozici lékaři onkologové a dermatologové k bezplatným konzultacím.

Restaurace Soup in the City, která je součástí Fusion hotelu, bude kromě kytiček v den sbírky nabízet také v týdnu od 13. do 19. května domácí cookies. Výtěžek z jejich prodeje poukáže na konto LPR Praha.

denprotirakovine

Předchozí článekBáseň pro sestry
Další článekDoktorfest 2013

DALŠÍ ČLÁNKY

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky