Počet českých lékařů, kteří odcházejí za prací do Německa každoročně roste. Zatímco v roce 2010 jich v Německu pracovalo 422, v roce 2017 je tento počet téměř trojnásobný. Co láká české lékaře do Německa a opravdu se to vyplatí?
Petr Dvořák, který pracoval na traumatologickém oddělení v krajské nemocnici, se rozhodl po letech změnit místo svého působiště: “Byl jsem demotivovaný, v nemocnici jsem trávil většinu svého času, neměl jsem čas na rodinu a tomu všemu vůbec neodpovídal můj plat. Po 13 letech jsem se konečně rozhoupal a odešel jsem pracovat do Německa,” konstatuje.
A není jediným lékařem, který se rozhodl odejít za prací do ciziny. Každoročně se k němu přidají až skoro další dvě stovky českých lékařů. Německé zdravotnictví jim nabízí více volného času, špičkové zázemí, a především mnohonásobně vyšší platy.
“Samotné rozhodnutí bylo jednoduché, ale první kroky byly těžké,” vzpomíná úspěšný lékař. “Zkoušel jsem si najít práci sám, ale německé nemocnice ke mně nebyly moc vstřícné. Našel jsem si nakonec agenturu Lékař v Německu, která všechno zařídila za mě. Nečekal jsem takový rozdíl, ale po půl roce marného zkoušení, jsem s nimi za měsíc získal šest pracovních nabídek. Tentokrát jsem byl já ten, kdo si vybíral.”
Petr působí v německé Kamenici už více než dva roky. “Vybral jsem si nakonec tuto kliniku, protože mi nejvíce vyšla vstříc v mých požadavcích na volný čas a vlastní vzdělávání. Také je velkou výhodou, že když chci, za dvě hodiny jsem v Praze,” chválí si Dvořák výběr svého působiště.
Nejvíce Čechů odchází do Saska a Bavorska, nejméně českých lékařů naopak volí Brémy nebo Hamburk. Snadná dostupnost zpět do Čech je značným měřítkem toho, jaké německé země lékaři volí. Velmi často s nimi odchází i jejich nejbližší rodina, přesto zde však zanechávají rodiče a přátele, které chtějí navštěvovat.
“Moje žena nemusí pracovat, plně se věnuje dětem. O finanční zajištění celé rodiny se dokážu postarat sám,” říká Libor Krajíček, další český lékař, který odešel za prací do Německa. Pracuje sice až 50 hodin týdně, víkendy má ale vždy volné a může se tak věnovat rodině.
Trend českých lékařů, kteří odcházejí za prací do Německa neklesá, ba naopak,” konstatuje HR specialista ze společnosti doktornemecko.cz. “Pozorujeme neustálý nárůst žádostí o zprostředkování práce. Velkou výhodou je, že v Německu vznikají stále nové kliniky a zdravotnická zařízení, takže v naprosté většině případů jsme schopni českým lékařům najít jejich vysněné zaměstnání.”
Více na: www.pflege24.cz
PR článek, foto: pixabay.com
Samozřejmě ,že motivací jsou platy!V 55 letech jsem byla v Čechách nepotřebná,nyní i když bohužel pobírám důchod neslavný v Čechách, po 6 letech praxe v Německu mohu říci děkuji!Nebylo to jednoduché si v tolika letech udělat diplom,samozřejmě jazyk,ale děkuji za to,že jsem si mohla vše poplatit a už žiju a stále budu pracovat,ikdyž už s větší pauzou!!!Je to o systému v naší republice!Stres ,soboty ,neděle a výsledek?????
Nemyslím to zle, ale zajímalo by mě kolik by si sestry představovaly, aby měly peněz a byly spokojené?