Sobota, 27. července 2024

Chceme spojit zdravotnické asistenty a domluvit se, co nás většinově trápí!

V českém zdravotnictví pracuje kolem 2 000 zdravotnických asistentů. Jejich postavení je obtížné, jejich práce je stále komplikovaná „odborným dohledem“. Pomoci se jim snaží nově vznikající Sdružení zdravotnických asistentů České republiky. Ošetřovatelství.info přináší rozhovor se zakládajícím členem Davidem Svobodou.

Jak vznikl nápad sdružit zdravotnické asistenty?
Ten nápad nosím v hlavě dlouho, ale až na zářijové konferenci věnované pozici zdravotnických asistentů, kterou pořádala agentura MEDNET, jsem se rozhodl do toho jít. Společně se mnou se založení sdružení věnují kolegyně, také zdravotnické asistentky, Kateřina Poulová a Barbora Supová. Já sám jsem zdravotnický asistent, pracuji na JIP v jedné z pražských nemocnic.

Kolik zdravotnických asistentů je v praxi?
V současnosti v nemocnicích působí kolem 2 000 zdravotnických asistentů, což je asi třetina ze všech vystudovaných. Někteří z nich studují, stejně jako já, dále na VOŠ nebo VŠ obor všeobecná sestra či zdravotnický záchranář.

To není zas tak velká skupina, navíc nevíme, co udělá s oborem zdravotnický asistent nově vznikající zákon o nelékařských povoláních, který nahradí zákon 96/2004 Sb. Proč zakládáte sdružení právě teď?
Protože nechceme, aby se jednalo o nás bez nás. Zdravotničtí asistenti nejsou nikde slyšet, přitom je to také jedno ze zdravotnických povolání.Chceme se regulérně účastnit schůzek na nejvyšší úrovni, kde je rozhodováno o budoucnosti našeho oboru.

V jakém stadiu je nyní sdružení?
Dalo by se říct, že máme vyřešeny téměř všechny formální náležitosti. Momentálně probíhá tvorba stanov, aby se každý z nás mohl stát členem. Je na místě poděkovat společnosti VAMED MEDITERRA a.s., která nám s formalitami moc pomohla. Pak bude třeba uspořádat ustavující sjezd, kde budou zvoleni oficiální zástupci našeho sdružení. Zatím jsme založili facebookové stránky, kde s námi můžou všichni komunikovat.

Máte představu o výši členského příspěvku?
To je zatím předčasné, nějaká suma už padla, ale není definitivní a toto budeme ještě řešit. Ale už teď  víme, že členem sdružení se bude moci stát pouze zdravotnický asistent – ten, kdo obor vystudoval.

Na vašem Facebooku se píše, že cílem sdružení bude upozorňovat na problémy systému vzdělávání zdravotnických asistentů a jeho použití v praxi. Kde ty problémy vidíte?
První problémem je neznalost veřejnosti. Fakt, že na SZŠ už nestudují sestry, ale zdravotničtí asistenti není stále dostatečně známý, a studenti i v současnosti nastupují na SZŠ s mylnými představami.
Další potíž spočívá v tom, že v praxi asistenti suplují sestry. Dokud bylo sester dostatek, zdravotničtí asistenti hůře sháněli práci, nyní jsou vzati na milost, ale za tu cenu, že pracují jako sestry za nižší plat.

Domníváte se, že tento problém je řešitelný?  Budete nějak usilovat o to, aby se překračování kompetencí nedělo?
Je potřeba na to upozorňovat, protože ono se to děje, ale oficiálně se každý tváří, že je všechno v pořádku. Je potřeba, abychom se my zdravotničtí asistenti spojili a domluvili se, co nás většinově trápí, a pak žádali řešení.  Myslím, že většina zdravotnických asistentů v praxi je schopná samostatně pracovat na standardním oddělení jako např. praktická sestra.

Jinými slovy říkáte, že by bylo dobré zlegalizovat ty činnosti, které asistenti už teď dělají. Nebude ale potom hrozit, že zdravotnický asistent bude po SZŠ mít legální roli sestry a co na to řeknou ty sestry, které vystudovaly VOŠ/VŠ? 
Dnes se tak děje naprosto běžně ve většině provozů, tak si nemyslím, že se jedná o hrozbu, ba naopak o šanci vrátit systém aspoň trochu tam kde se pokazil. K otázce sester s VOŠ/VŠ.  Nemyslím si, že většina sester z provozu a mluvil jsem z hodně z nich,  by byla proti zvýšení kompetencí ZA.

Když už jsme u těch kompetencí, podle stanoviska MZ nemůže zdravotnický asistent odebírat krev. Co byste poradil pacientovi, kterému přijde odebrat krev zdravotnický asistent?
Slyšel jsem i právní stanovisko, že odběr krve zdravotnickým asistentem je v pořádku. Jak je možné, že máme dva rozdílné výklady?

Co byste vzkázal zdravotnickým asistentům?
Že nyní máme jedinečnou příležitost se spojit a být slyšet.

Spojit se se Sdružením zdravotnických asistentů můžete na facebooku nebo na e-mailu szacr@seznam.cz

 

 

DALŠÍ ČLÁNKY

1 komentář

  1. Pročítám různé články a diskuze na toto téma, protože jsem uvažovala o změně profese na zdravotnického asistenta. Myslím si, že by nás bylo více kdyby zdravotnický asistent po maturitě nevykonával (dle zákona)
    jen jakousi funkci vyššího sanitáře. Podle zákona musí ZA dělat skoro všechno pod dohledem. To působí jako by se ve škole nic nenaučil a byl tedy nesvéprávný svoje povolání vykonávat. Jako kdyby ekonomický maturant vykonával pod dohledem třeba účtování nebo jiné práce. Je to absolutně demotivující pro nové studenty. Navíc třeba maturant
    jakéhokoli jiného oboru po vystudování VOŠ zdravotní bude po třech letech studia více než student SZŠ po čtyřech letech. Přitom od studentů VOŠ vím, že se zde v prvním ročníku učí to samé jako v prvním ročníku SZŠ. Je to z toho důvodu, že studenti bez zdravotního vzdělání to neumí.
    Vypadá to, že systémem 4+1 vzdělání ve zdravotnictví ještě zkomplikuje. Máme tady VOŠ a VŠ a teď ještě poloviční VOŠ, ale na druhé straně si myslím, že to může pomoci v degradaci ZA. U ZA bylo už špatné to, že studují čtyři roky, mají maturitu a jsou degradovány na zdravotníka, který bez dohledu, není schopný skoro nic. Možná by jenom stačilo odbourat dohled aby to ZA nedegradovalo na neschopné pracovníky. A co je dohled? Pokud na ZA má dohlížet sestra tak to si to rovnou může jít udělat sama, ne? Nějak jsem tento systém nepochopila. Navíc dříve vystudované sestry (myslím poslední rok 2003/2004) jsou brány jako plnohodnotné sestry s registrací. To je vůči ZA kteří studují totéž něco nemyslitelného….Četla jsem tady, že se ZA učí něco jiného než sestry studující dříve. Podle informací studentů se učí to samé. Takže dle mého 4+1 by mohlo alespoň nějak kompenzovat tuto nespravedlnost vůči ZA. Za podmínek, které jsou dnes nastaveny, nebude nikdo studovat čtyři roky a potom bude placený a braný jako pomocná síla, která musí vše dělat pod dohledem. A vlastně ani za deset let praxe z dohledu nevyjde. Pokud si raději nedodělá VOŠ. Tím už zase nebude ZA.
    Vím, že v praxi to chodí asi jinak. ZA dělají vše, ale jsou placeny méně, a jsou jakási děvečka pro všechno za malé peníze. Myslíte, že toto povolání je motivující??? Já osobně bych chtěla pomáhat lidem a něco se o tom naučit, ale
    nejsem přesvědčena, že bych to chtěla vykonávat v pozici ZA jak je to nastavené dnes…… Tak to vidím já, člověk který přemýšlí o studiu možná praktické sestry a 4+1……. nebo VOŠ, protože maturitu už mám v jiném oboru.

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: