Sobota, 27. července 2024

Čím víc chaos, tím víc česká sestra!

Zákon 96/2004 o nelékařských zdravotnických povoláních byl schválen před 12 lety, v době, kdy se ještě pořádně nevědělo, jak budou vypadat školní osnovy pro nový obor zdravotnický asistent, co bude zdravotnický asistent dělat, jestli bude žádaný a jaký bude rozdíl mezi sestrou a asistentem. Změna vzdělávání přišla navíc v době, kdy nastal demografický pokles a v době, kdy se stalo trendem studovat dál po maturitě na VOŠ či VŠ. Změna vzdělávání se také kryje s rozvojem podnikatelského prostředí, kdy se lze rekvalifikovat na masérku či kosmetičku a pracovat víceméně podle svých představ a nikoli v noci a o víkendech podle rozpisu služeb, který se během měsíce 3x změní.

Výsledkem všech uvedených okolností a špatného finančního ohodnocení zdravotníků  je nedostatek pomocného ošetřovatelského personálu i zdravotnických asistentů. V systému pracuje jen asi čtvrtina zdravotnických asistentů z těch, co v tomto oboru odmaturovali.  A konečně především nedostatek sester na lůžkových odděleních, protože za jeden plat čím dál tím víc suplují ošetřovatelky, sanitáře, telefonistky, pokojské, uklízečky a opraváře, a ještě si na ně kdekdo slušně řečeno otvírá ústa. Sestry se navíc dnes rekrutují ze 3 typů škol – sestry se „starou“ SZŠ, sestry z VOŠ a sestry vysokoškolačky. Kompetence sester a zdravotnických asistentů jsou chaotické, překrývají se, výkon práce komplikuje nesmyslný odborný dohled, přesčasy, někde špatné řízení ošetřovatelské péče a absence podpory od nadřízených. Tohle všechno se vaří  v obrovském kotli rozdílných zkušeností, názorů, přání a možností. Těžko očekávat, že sestry se dohodnou na tom, co vlastně chtějí.

Poučení z předchozích nezdarů

Jeden by řekl, že se vývojem poučíme.  Zatímco z logiky věci vyplývá, že kompetence sester a zdravotnických asistentů by se měly místo překrývání diferencovat a vzdělávání by se mělo ujednotit a utlumit dvojkolejnost  VŠ  a VOŠ,  ministerstvo zdravotnictví přichází s úplně jiným řešením. Nadšeně oznamuje třetí možnost vzdělání sestry formou SZŠ a nejméně ročního studia na VOŠ ukončeného absolutoriem (tzv. 4+1). Ze zdravotnických asistentů budou praktické sestry pracující bez odborného dohledu a kompetencemi patrně ještě blíže ke všeobecné sestře. Novelu zákona v tomto duchu poslala vláda poslední červnový týden do sněmovny.

Stejně jako v roce 2004 schvalujeme novelu v době, kdy vůbec nevíme, co se bude dít dál. Jak budou vypadat školní osnovy oboru praktická sestra, co budou praktické sestry dělat, jaký bude rozdíl mezi praktickou sestrou a všeobecnou sestru, zda bude mít praxe o praktické sestry zájem, zda vůbec potřebujeme třetí úroveň sestry, jestli budou chtít maturanti nastoupit jako praktická sestra, když jako všeobecná budou mít vyšší kompetence a plat.

Vůbec se neví, kolik studentů bude mít zájem a schopnosti  absolvovat zkrácené studium VOŠ, ale hlavně už se ví, že tento systém přivede více sester do nemocnic.  Skutečně?

Dá se předpokládat, že o studium budou mít zájem ZA již v praxi (a osobně jim ho přeju, protože jejich postavení je tristní). Jenže tihle lidé v systému už jsou, často pracují nelegálně jako sestry.  Sester tedy přibude jen na papíře, další ruce k práci to nebudou. Zájem o roční studium přijde patrně od ZA, kteří ze zdravotnictví odešli, ale těžko soudit, jestli budou po výpadku praxe schopni složit zkoušku k prokázání úrovně znalostí do vyššího ročníku. Posledními zájemci jsou čerství maturanti ze SZŠ. Úspěšné vykonání absolutoria během pouze jednoho roku na VOŠ a  možná i při zaměstnání, bude patrně extrémně náročné, takže tento způsob studia si mohou zvolit jen extrémně dobří studenti (a tím nemyslím jen znalosti, ale i další předpoklady jako třeba houževnatost a schopnost jakési sebeorganizace). A kolik takových extrémně dobrých studentů se hlásí na SZŠ? Může samozřejmě dojít k opačnému extrému –  studium se přizpůsobí úrovni studentů –  bude jednodušší. Pak je je místě otázka, zda takové sestry chceme.

A nakonec, kdo zaručí, že sestra po ročním studiu na VOŠ jako DiS. zamíří na lůžkové oddělení interny a ne třeba na hotelovou recepci nebo do šroubárny? Mohu posloužit osobním příkladem:  Z pěti uchazeček, které se hlásily na místo asistentky šéfa výroby, byly hned 2 všeobecné sestry.

Můžete mi někdo říci, kde vidí MZ nějaké větší počty sester, které by se mohly vrhnout po ročním studiu VOŠ do zdravotnictví?

Přináší 4+1 očekávané benefity?

No ale když  4+1 ničemu neškodí, tak proč se mu bránit, že? Ono to nějak dopadne. Bohužel systém 4+1 nám může i zavařit.

Především vytváří nebezpečný precedens pro jiné obory. Proč nemůže absolvent sociálně správní střední školy absolvovat jen jeden rok VOŠ a být sociálním pracovníkem? A můžeme jít i do zdravotnictví. Proč nemůže laboratorní asistent absolvovat jen jeden rok VOŠ a stát se zdravotním laborantem? Proč nemůže maturant SZŠ absolvovat pouze 1 rok Bc. studia v oboru všeobecná sestra, když na VOŠ i VŠ se studuje téměř totožný vzdělávací program a po obou typech studia mají sestry stejné kompetence?

Systém 4+1 budou absolventi klasického tříletého studia vnímat jako nespravedlnost. Jako nespravedlnost ho mohou vnímat i absolventky „staré SZŠ“, které by možná také rády po roce získaly titul DiS. Bylo by to sice studium jen pro titul, ale když jim na oddělení nastupují Bc. a DiS., tak se nelze divit, že se s nimi poměřují. Oblíbeným protiargumentem je, že systém byl už dříve nespravedlivý ke zdravotnickým asistentům.  To je sice zčásti pravda, ale řešit jednu neférovost jinou neférovostí je přinejmenším nefér :-).

A pomysleli ZA, nově praktické sestry, na to, že i když vystudují obor všeobecná sestra, nemusí se jako všeobecné  sestry vůbec uplatnit? Budou mít kvalifikace dvě  – praktická sestra a všeobecná sestra.  Když si dnešní ZA změní kvalifikaci na všeobecnou sestru,  nemocnice ho jako všeobecnou sestru zaměstná, protože je pro ni cennější jakožto sestra pracující bez dohledu. V budoucnosti, bude-li praktická sestra pracovat bez dohledu, co bude bránit nemocnici ponechat si i kvalifikovanou všeobecnou sestru oficiálně na pozici praktické sestry, která tu práci zvládne a za menší plat? Uznávám, že je to trochu hororový scénář, ale zdravotnická zařízení šetřící na platech asi známe všichni.

Takže otázka na závěr:  Víme, co děláme?  Není čas začít táhnout za jeden provaz a podporovat jednotné vzdělávání sester, které je v souladu se současnými zvyšujícími se nároky na naši profesi?

Lenka Šnajdrová pro Tempus Medicorum 7-8/2016

 

DALŠÍ ČLÁNKY

8 KOMENTÁŘE

  1. K tomu není co dodat, mluví mi to z duše. Ode zdi ke zdi, bez toho, že by se někdo zajímal, zda to bude fungovat. No však když nebude, tak to změníme. Ti dole (chápej zdravotníci) se přizpůsobí. Ale aby byl někdo, kdo se ještě bude chtít přizpůsobit.
    Moc děkuji za tento článek.

  2. Nepochopila jsem,proč se vůbec měnila stará zdravotní škola?Proč něco měnili,co bylo dobré a vycházely z ní kvalitní diplomované sestry!!! Nechápu to a je to podle mě jen to,že na takových nápadech se zase někdo dobře „přiživil“.Prostě je to hnus-kdy se zjišťuje po 12 letech,že si někdo vymyslel paskvil…

  3. System vzdelavani je treba napr ve Svycarsku takovy ,ze po 3 letem ucebnim oboru bez maturity Pflegeassistentin a je moznost pokracovat bez maturity na vyssi odborne skole jako Pflegefachfrau – zdravotni sestra.Na Bc jsou uz jine pozadavky.

  4. pardon myslela jsem FaGe Fachfrau Gesundheits a ne zminovanou Pflegeassistentin-3lety ucebni obor=cca lepsi osetrovatelka potom bez maturity jit na sestru Pflegefachfrau HF-vyssi odborna skola -normalne 3 roky pro Fage -2 roky.Takze po zakladni skole mame po 5 letech studia sestru s titulem Pflegefachfrau HF-vyssi odborna skola,ale bez maturity. Moznost maturitu dodelat ,ale nepotrebuje ji ma totiz vyssi odbornou skolu 🙂

    Svycarsky model 3 roky uciliste bez maturity- Fachfrau Gesundheits + 2 roky vyssi odborna skola = 5 let Fachfrau
    Gesundheits ( sestra s vyssi odbornou skolou )

    https://www.berufsberatung.ch/dyn/show/1900?lang=de&id=3270#

    http://www.berufskunde.com/chd/ausbildungsberufe-a-bis-z/fachmann-gesundheit#tabanforderung

    http://www.zag.zh.ch/hoehere-berufsbildung/pflege-hf#pflege-hf-fuer-fage

    • neni to uplne nejblbejsi napad, jednoduse by mohl fungovat system 3lety ucebni obor osetrovatel, 4lety maturitni vseobecna sestra a 3lety bakalarsky detska sestra nebo porodni asistentka, pripadne jine specializace.. a VOS zrusit

  5. 5 let studia da
    samozdrejme Pflegefachfrau s vyssi odbornou skolou 5 let po zakladni skole slusny vykon 🙂

  6. „V budoucnosti, bude-li praktická sestra pracovat bez dohledu, co bude bránit nemocnici ponechat si i kvalifikovanou všeobecnou sestru oficiálně na pozici praktické sestry, která tu práci zvládne a za menší plat?“ A přesně o tohle jde. Způsob studia nepřinese do praxe absolutně nic, kromě možnosti přesunout sestry do nižší platové skupiny.

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: