Co se dnes učí na SZŠ?

2
2457

Nedávno se opět rozhořely diskuse o tom, co se učí v oboru zdravotnický asistent (praktická sestra) na SZŠ. Stále se ozývají hlasy, že to samé, co se učily na “starých zdrávkách” všeobecné sestry. Kolegyně Kateřina R. si dala práci a přehledně srovnala jednotlivé předměty a počty vyučovacích hodin z volně dostupných plánů jedné zdravotnické školy, takže se sami můžete přesvědčit, nakolik je vzdělávací program stejný.
Praktické sestry (ZA) mají oproti dřívějším všeobecným sestrám např. více češtiny, cizího jazyka, matematiky, IT a navíc ekonomiku a první pomoc, mají i o něco více psychologie, somatologie a teorie ošetřovatelství. Méně je naopak fyziky a chemie, ošetřovatelské praxe a čistě odborných předmětů. Doplňuji, že současná všeobecná sestra (VOŠ/VOŠ) má 2300 hodin praxe a 1 533 –  2300 hodin odborné teorie.

Srovnání učebních plánů, vypracovala Kateřina R.,12. 11. 2018

Tabulka ke stažení

Lenka Šnajdrová pro Ošetřovatelství.info

2 KOMENTÁŘE

  1. Možná nejde o to kolik čeho se dnes oproti době dřívější učí, ale hlavně jak se učí a zejména kdo se učí. Dříve to byly studentky s velmi dobrým prospěchem a zájmem o práci, dnes to jsou většinou Ti co se nikam nedostali nebo neví kam jít a je jim to jedno. To vidíme často na praxi těchto studentů, jak je jim vše jedno a mají k práci laxní přístup. Čest vyjímkám!!!

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.