Pátek, 29. března 2024

Druhé čtení novely zákona o nelékařských zdravotnických povoláních

Dnes (24. 2. 2017) proběhlo ve sněmovně druhé čtení vládního návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních), ve znění pozdějších předpisů. Níže si můžete přečíst vystoupení jednotlivých poslanců.

Připomínáme, že novela zahrnuje např.  návrh 4+1 nebo zrušení registrace.

Ministr zdravotnictví ČR Miloslav Ludvík
Poslankyně Jana Pastuchová

Zajímavá poznámka od paní poslankyně: „Dalším důvodem pro to, aby vás někdo ovlivnil, bude to, že vám bude předkládáno, že tato sestra nebude moci jít pracovat do zahraničí. Prosím a znovu všem opakuji, žádné vysokoškolské vzdělání se neruší. Kdo bude chtít pracovat v zahraničí, může tak jako dosud studovat na vysoké škole.“ Znamená to tedy, že vzdělání 4+1 nebude v zahraničí uznáno?

Poslanec Rostislav Vyzula
Předseda PSP Jan Hamáček
Poslanec Leoš Heger
Poslanec Bohuslav Svoboda
Ministr zdravotnictví ČR Miloslav Ludvík
Poslankyně Jitka Chalánková
Poslankyně Jana Pastuchová
Poslanec David Kasal
Poslanec Rostislav Vyzula
Poslanec Leoš Heger
Poslanec Vít Kaňkovský
Poslanec Leoš Heger
Poslanec Vít Kaňkovský
Poslankyně Jitka Chalánková
Poslanec Marek Benda

Zdroj: Poslanecká sněmovna

DALŠÍ ČLÁNKY

56 KOMENTÁŘE

        • Teoreticky ano. Některé VŠ to umožňují absolventům VOŠ a absolvent zkráceného studia VOŠ je také absolvent VOŠ. Záleží na tom, jak se k tomu VŠ postaví a to já vám nepovím.

        • Prý to jde už dávno. Když si sestřička s DiS chtěla dodělat Bc., tak stačí jeden rok. Jsou asi jen dvě školy v republice, kde to umožňují,ale zaplatíš za to spoustu peněz. Já studovala Bc. klasický tři roky a se mnou chodily holky, které měly DiS a oni mi to právě říkaly, že mohly studovat Bc. jen jeden rok, ale ty peníze, co za to chtěly… hruza. Tak si toho Bc. dodelaly s námi 3 roky a zadarmo.

          • Ano, jde to. Píšu to výše. Na druhou stranu sestry studovaly na VOŠ téměř ten samý program jako na VŠ (duplicita), ale na rozdíl od VŠ studia nejsou bakalářky, takže nemohou pokračovat v magisterském. Kdyby se duplicitní studium na VOŠ zrušilo, ty holky by šly hned na VŠ a nestudovaly by podruhé to samé.

            • nevím, nestudovala jsem na VOŠ, ale když jsem studovala ošetřovatelství v Olomouci, chodily tam kolegyně, co VOŠ měly (sestry) a ty tvrdily, že to zdaleka není to stejné.

  1. Jak dlouho tedy ještě může trvat než ta novela zákona projde? kolik mohou mít ještě těch čtení? Děkuji

  2. No a pokud projde, tak nechci být pacientem v péči těch rychlokvašných sester, které díky tomu, že na střední zdravce prošli, protože se platí za studenta, tak jsou pologramotné,bez znalostí, naprosto hloupé, za ten rok se jim do hlavy nic nenaleje…

    • Než se systém vzdělávání takhle překopal, tak sestry studovaly 4 roky na SZŠ a uměly všechno. Mnoho z nich stále pracuje ve zdravotnictví a umí makat víc než převzdělané sestry.

    • Zajímavé je,že dříve stačilo vystudovat SZŠ a holky byly připravené. Proč to dnes najednou nestačí,když jejich činnost je téměř stejná ?

  3. Já myslím, že rychlovlaky nebudou. Budou se jim měnit ve škole i osnovy. Čtyři roky zdravky a k tomu ještě jeden rok na VOŠ. I dnešní zdr.asistent zastane práci sestry, tak proč by ne holky se systémem 4+1? Já bych je nepodcenovala.

      • Ja jsem vystudovaný zdravotnický asistent a v lednu budu kombinovaně končit VOŠ všeobecná sestra. Ja bych vůbec neřekl že to jsou rychlokvašky a že jsou hloupé. To je vidět že paní tento obor ani nestudovala. Je to kvůli penězům. Určitě ještě budu studovat bakaláře. A doufám že budu mít velký ego jako další modelky ve zdravotnictví.

        • Jinak jestli lidé umějí počítat 4+1 rok je dohromady 5 let. Tak mi prosím řekněte logickou úvahou kdo je rychlokvaška. Když kdokoli po maturitě může jít na 3 roky studia Bc.- rychlokvaška !!! málo praxe . A už vůbec nechápu proč je 6. kategorií na jednu profesi. A neříkejte mi že za 3 roky může být lepší sestra jak ta sestra vystudovaná za pět let !!. Opravdu to asi málo kdo chápe .

          • On spíš málokdo chápe, že ty 3 roky na VOŠ/VŠ se studují VÝHRADNĚ odborné předměty v rozsahu 4600 hodin. Bc. má 2300 hodin jen praxe – to je málo? Na SZŠ se sice studuje 4 roky, ale když z rozvrhu odpočítáte všeobecně vzdělávací předměty, zbyde vám na ty odborné a praxi s bídou 2 roky – konkrétně je to cca 2 380 hodin (praxe i teorie, zatímco Bc, má tento hodinový počet celý věnovaný praxi a ještě dalších 2300 hodin teorie). Takže ano, za 3 roky roky může být lepší sestra jak ta sestra vystudovaná za pět let. Tím neříkám, že každá je, ale rozhodně být může!

            • 😀 výhradně odborné předměty a 4600 hodin praxe 😀 Studovala jste někdy Bc všeobecná sestra? Tyto informace se sice všude uvádí, ale ve skutečnosti je vše trošku jinak. Na Bc všeobecná sestra se může přihlásit i holka z obchodky. První rok se chodí dívat do domovů seniorů a diakonií, kde si s lidma povídají a tím to končí. Pak se chodí rok dívat do nemocnic, kde smí pouze sledovat chod oddělení nebo umýt pacienta. No a pak se honem honem dožene nějaká ta odbornost, aby mohl studen u obhajoby říct, že to absolvoval. Holky z oboru si zase hodiny na odděleních nechávají potvrdit, aniž by mohly danou odbornou činnost, kvůli níž tam jsou, vůbec vykonávat. To vám totiž nikdo nedovolí. A jen odborné předměty? Hahaha. 30 předmětů a z toho jen anatomii a ošetřovatelství skutečně využijete v praxi. Takže nevím, o čem tu mluvíte.

          • Musíte si uvědomit, že střední škola o délce 4 roky zahrnuje tak polovinu doby studia všeobecně vzdělávací předměty (matematika, český jazyk, literatura, dějepis, zeměpis… samozřejmě podle zaměření školy) a tyto všeobecné předměty na vysokých školách nebývají, tam se jednou téměř výhradně již odborné předměty. A pokud jsem na VŠ měl předměty jako chemie, fyzika, matematika, tak se předpokládaly znalosti absolventa gymnázia (tím nejsem, proto jsem to musel dohnat), na tom se tamstaví. Na SŠ se předpokládají znalosti ZŠ.

            Takže to nemůžete vůbec porovnávat. VŠ absolvent bude svým vzděláním vždycky dál než absolvent SŠ. Je potřeba porovnávat požadavky škol na získání vzdělání a nezávisle na tom pak můžete porovnávat dobu praxe, která je tedy zrovna v tomto případě stejná. Pak si však ale uvědomme, že dlouhá praxe vám sice dodá zkušenosti, ale na úkor teoretických znalostí. Zkracování délky studia všeobecné sestry pod určitou rozumnou hranici pak absolventky SŽŠ přibližuje svojí povahou spíše učňovským oborům než teoreticky dobře zajištěním odborům maturitním.

            Absolvent VŠ narozdíl od absolventa SŠ má teoretickou průpravu, na které může stavět zkušenosti. Většina absolventů VŠ je pro praxi nepoužitelná, ale postupně získávají zkušenosti praxí a učením se od druhých. Získat zkušenosti praxí není těžké, je to samozřejmé, ale získat teoretické znalosti, které dá škola, je problém a těžko budete dokazovat novému zaměstnavateli, že ty znalosti máte, když on sám často není odobrných v oboru (manažer vs. specialista); od toho jsou ty diplomy, tituly apod. Ten rozdíl vidím v praxi každý den.

        • Mně se sice nelíbí ten výraz rychlokvašky, ale dost dobře si nedovedu představit nastrkat kvantum i kvalitu učiva ze 3 let do jednoho.

          • Dobrý den, prosím vás je vidět že v tomto oboru jste zřejmě vubec nestudovala . Já mám taky na VOŠ 2300 hodin + ještě praxe ze střední zdrávce. Na vysokou školu jsem nešel rovnou, jelikož nemusím být dobrý abych měl vysokou školu a nějaké pseudotituly. Ale jellikož mě tento systém ktomu vyhecoval tak jsi chcu dodělat toho bakaláře a možná ještě na Mgr, jestli to přežiji psychicky a fyzicky. Podle mě je lepší sestra ta která vystuduje 5let než ta rychlokvaška za 3 roky někde na pseudotytulu. Na praxe stejně moc nechodí a nezdravotníci jsi zhájení razítka po známostech a když jsou poprvé do zaměstnání, nic neumějí. Tak to je realita vážení. Už nebudu nic vysvětlovat. Tady v kocourkově není možné vyjádřit svuj nesouhlas a svobodného slova. Stejně to pro mě jsou rychlokvašky a já chci utéct po škole do zahraničí. Je tam lepší péče a více peněz . Byl jsem tam tak vím. Důležité je jsi udělat jazyk. Tady to bude pořád jako v socialistické republice . Hezký den

            • Kdybyste tady nemohl vyjádřit svůj názor, tak by ten příspěvek byl smazaný. jsme lidí a jako lidé jsme různí a názory můžeme mít různé, to znamená, že i zcela protichůdné a když s vámi někdo nesouhlasí, tak je to jak v socialistické republice? Jak dlouho jste v ní žil, že to perfektně znáte?

            • Pane kolego,omlouvám se za nepřesnost, ano i na VOŠ je praxe 2300 hodin. Kdybyste šel na Bc. hned, tak byste mohl už teď pokračovat v Mgr. a nedělat bakalářské studium, které je rozsahem podobné VOŠ. Můžu ale znova opakovat, že na SZŠ a jeden rok VOŠ se 2300 hodin praxe nevejde, takže 3leté studiu na VOŠ/VŠ je odborně DELŠÍ než studium 4+1. To je zcela logická úvaha, na kterou jste se původně ptal.

              • Pane kolego určitě za 5 let studia vejdete z praxí. Nevěřím že to nejde. Když to zvládnou v bakalářském studiu za 3 roky. Tak logicky proč by to nešlo za 5 let studia. Určitě to jde. Ja když jsem studoval na zdravotnického asistenta tak jsme jako první asistenti měli hodně praxe, takže bych vůbec neřekl že to nejde.

              • „Jako první asistenti jsme měli hodně praxe“ je nic neříkající informace…kolik to bylo hodin?

              • V 70. letech ve Francii zavírali uhelný doly a nevěděli co s horníkama ,a protože zdrav. personál je nedostatkové zboží celé století tak rozhodli ,že horníky přeškolí na sestry ,a světe div se ono to fungovalo , i bez dlouhých škol a titulomanie. Mimochodem pracuji ve zdravotnictví 40 let přes Jip, oper. sál , ambulance v akut. péči a celou dobu tvrdím že tato práce se dá naučit praxí , celé tzv. odborné školství je jen zašívárna pro nemakačenky a nepoužitelné lidi v praxi.

              • V tom případě bude nejlepší všechny školy zrušit a poslat patnáctileté děti do práce.

  4. Jo a jestli myslíte že, dobrý člověk se určuje podle titulu, to jste na velkém omylu. No je to vlastně vidět jako např.v Plzni. Rychlokvašky budou podle mě stále.

    • Dobrý den, já jsem v ní nežil. Je mi 32 let. Prarodiče byli političtí vězni . Mimochodem jeden příspěvek už smazaný byl. Opravdu to nemá cenu se tady vyjadřovat.

  5. Jakmile řeknete svůj názor ,hned to začne někdo komentovat, kombinovat a vyvracet že je to jinak. Já zatím pracuji víc jak deset let u lůžka a vím jaké vztahy jsou mezi kolegyněmi. Pořád neustále mezi sebou soupeří kdo je lepší a kdo má lepší titul. Co kdyby začali pořádně makat a ne jen špekulovat a dohadovat se mezi sebou a konečně pracovat jako zdravotnický tým.

  6. Myslím si, že navrhovaný zákon není dotažený do konce a proto je nepřípustné, aby došlo k jeho schválení. V tomto případě může napáchat více škody než užitku. Nelze přeci něco rychle vyprodukovat, jen proto, že se blíží volby…Proč nejsou sestry? Ale oni nejsou ani v Německu, ani v Austrálii…celý svět v podstatě hlásí jejich nedostatek a průměrný věk 40 let.. Musíme si uvědomit, že jde o velmi náročnou práci, fyzickou a psychickou. Na mnoha odděleních sestra pracuje s nemohoucími a těžkými pacienty, čelí smrti, pečuje o zemřelé tělo, pracuje s lidskými exkrementy. Musí ošetřit i pacienty bez domova, pacienty agresivní a v podnapilém stavu… Sestra musí být vzdělaná a vyspělá, aby uměla všem těmto věcem čelit. A pokud nebude mít okolo sebe fungující tým, od lékaře počínaje, přes zdr. asistenta, ošetřovatelku, sanitáře, paní uklízečku… bude to na ní moc, jako je to teď. Potřebuje mít fungující tým, ve kterém nebude fungovat nadřazenost, ale respekt jeden k druhému a všichni členi tohoto týmu musí být adekvátně zaplaceni. Všichni a tím myslím, že 12 000 čistého pro žádného člena z týmu není adekvátní odměna. Za to, žádná ošetřovatelka ani pomocnice nebude například pracovat s lidskými exkrementy…Je nutné předložit precizně promyšlený plán a strategii. Proto bych chtěla požádat všechny povolané, aby znění tohoto zákona pečlivě před třetím čtením zvážili. Děkuji.

  7. Plně podporuju třetí čtění !!! a jsem pro 4+1.Určitě za to bojuju také. 5leté studium je adekvátní než tříleté vzdělání. Neříkejte mi že praxe se nedá skloubit do pěti let.

    • Tak systém 4+3 jsou rychlokvasky a systém 4+1 rychlokvasky ne? Já se tomu už jen zasmeju… jestli dovolíte :)))) (jen pro informaci…Na SZŠ už samostatné ODBORNÉ predmety nejsou vyučovány lékaři, jako tomu bylo dříve. Tohle budou mít až na té VOŠ a jen JEDEN rok! A klasická DiS a Bc. to mají celé TŘI roky!!! Tak pak, když už se o tom tady bavíme, kdo bude potom rychlokvaska, hm???

    • Ja mám zdravku + 3 roky Bc. a myslíte si, že nám studentkám uznaly nějakou praxi ze střední školy? To opravdu ne. Těch 2300 hodin jsme musely odchodit až na VŠ! A teď, když půjdete na jeden rok na VOŠ, tak už vidím jak těch 2300 hodin praxe odchodite. Uděláte si střední školu a budete muset dělat přijímačky na VOŠ, která je klasický na tři roky, ale podle toho systému 4+1 vás hodí rovnou do třídy, co jsou holky už ve třetím ročníku. Tak by mě zajímalo, jak se jim můžete vedomostne rovnat?

  8. Dobrý den. Proč tady řešíte zda je lepší 4+3 nebo 4+1. Jde přece o dvě rozličné věci. Kdo nyní vystuduje 4 roky zdravky, je z něj zdravotní asistent a pak si může dodělat 3 roky v jakémkoli oboru. Podle novely dojde ke změně, po maturitě z vás nebude zdravotní asistent, ale všeobecná sestra(jak to bývalo dřív) a po maturitě si můžete dodělat 1 rok specializace. Alespoň tak to chápu. Nebo je to jinak?

    P.S.Jako radiologická asistentka na schválení novely netrpělivě čekám. Tady se řeší zdravotní sestry, ale nejde jen o ně. Novela má upravit to, co zákon zprznil u jiných zdravotnických oborů.

    • To chápete špatně. Po maturitě z vás nebude zdravotnický asistent, ale praktická sestra (což je úplně nový obor) a po maturitě si můžete dodělat 1 rok ke kvalifikaci na všeobecnou sestru.
      Jinak máte pravdu, novela má upravit to, co zákon zprznil u jiných zdravotnických oborů. Bohužel to napravuje tak, že to zase przní někde jinde.

  9. Ano já podporuji 3 čtení,bo se to naší rodiny týká. ZA má praxi,tak proč by měl znovu studovat další 3 roky ? U oborů,které praxí neprocházení to plně chápu,ale tady. Vždyť donedávna absolventům stačili 4 roky SŠ a proč tedy teď už nestačí,když práce je víceméně stejná. Stejně se všechny sestřičky musí neustále vzdělávat,tak jako např. výpravčí na dráze,tak co vyřeší „nástavba“ 3 letá ? Nemyslím si,že by pak byly ještělepší,bo kdo má zájem o obor,tak se vše snaží pochytit už při studiu na SŠ. A věřte,že na praxích se to pozná.

    • Ošetřovatelka má taky praxi, tak proč musí na zdravotnického asistenta studovat další 4-5 let? A to, čemu vy říkáte nástavba, je normální kvalifikační studium.

      • To už placate dohromady hrušky s jablky. Nic proti osetrovatelkam…oni jsou samozřejmě potřebné taky,ale oni mají výuční list a zdrav. asistent maturitu. ZA stále patří pod strednaky a ošetřovatelka už ne.

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: