Úterý, 23. července 2024

Jak darovat tělo pro vědecké účely

Mortuis vivos docent – mrtví učí živé. Možná jste uvažovali o tom, že po smrti darujete své tělo pro výukové účely. Nebo znáte někoho, kdo to chce udělat, a neví, jak na to. Tak tady je malý návod.

Tělo lze darovat (pozor ne prodat, finance za to nedostanete) tak, že uzavřete darovací smlouvu s konkrétním anatomickým ústavem (lékařských fakult). Oproti tomu se ústav zaváže podle vašeho přání ke konkrétním povinnostem (např. že po dosažení účelu nechá tělo na své náklady zpopelnit nebo navrátí rodině). Kopie této dohody s ústavem je vhodné také založit do zdravotnické dokumentace, aby mohl lékař po smrti zajistit převoz těla do ústavu atd. Na základě darování ústav použije tělo pouze k účelům a způsobem, který je stanoven v darovací smlouvě.

Pokud chcete poskytnout své tělo pro medicínské účely, můžete kontaktovat anatomický ústav lékařské fakulty v Brně, anatomický ústav 1. lékařské fakulty v Praze nebo anatomický ústav lékařské fakulty v Hradci Králové či v Ostravě. Většina anatomických ústavů má darovací smlouvu na svém webu ke stažení.

Rozhodnutí o tom, že tělo darujete, není konečné. Pokud změníte názor, můžete svůj souhlas i bez udání důvodu kdykoli odvolat.

DALŠÍ ČLÁNKY

23 KOMENTÁŘE

 1. Proč nedarovat? Stejně je to tělo vlastně „použité“ a další zájemce není. Nechat se zahrabat mi přijde daleko méně estetické než posloužit výuce.

  • Tak jestli vám přijde etičtější, že vás rozřežou na sračku, nahází do lodny, před tím budou máčet v roztoku a pak nasypou do pytle a vyvezou do kremačky, tak hurá do toho 😉

   • To je to stejne,jakoby nas meli žraz červi,spaleni taky nic veseleho…a na nekom se učit medici musi….

    • Taky si říkám. Stejně, buď se budete rozkládat v hrobě, prolezlí červami a jinými brouky, nebo být upálen (zpopelněn) a trčet v torně u rodiny doma, nebo své tělo darovat na vědecké účely, každá pomoc pomůže lékařům, vědcům atp.. zlepšovat své dovednosti, a vynalézat lepší léky, nebo jiné věci pro dobro ostatních a na výzkum léku které by pomohli uzdravit i rakovinu atp.. Vaše tělo by tak posloužilo k dobrým účelu, pro dobro ostatních, pomohli by jste tak těm, co to potřebují. Také lze tělo darovat i nemocnici na orgány pro ty, co je opravdu potřebují. JE to veliké gesto, a každý si vás bude pamatovat jako anděla co pomohl přispět dobré budoucnosti 🙂 Stějně po smrti se do těla nevrátíte, když umřete, tak vám je jedno co s tělem bude, nebudete ho cítit, nebudete nic vědět. Většinou se říká o smrtí že projdete tunelem, nebo že budete bloudit na zemi nebo nebudete už existovat. Tak či tak je lepší tělo opravdu darovat pro dobré účely, než zbytečně zakopat nebo spálit. Tímto aspon prospějete i přírodě, a nebudou se tak vytvářet větší hřbitovy a níčit se tak půda. nebude aspon tolik peněz za rakve, kříže, pomníky, svíčky, kytky atp.. a nebude se rozšiřovat na jiná místa. Nepotřebujeme obrovské hřbitovy všude možně, jak by to pak vypadalo? 🙂 Vůbec se nebojte, a podepište se dobrovolně ze svých vlastních úmyslu. Pomůžete opravdu s výzkumem, vědou pro dobro lidstva. 🙂 po smrtí jdei většinou rozhejbat mechabolismus, krev tkáně a co ja vím co přesně, díky tomu můžou sledovat i reakce na na veškeré léky, co by pomohlo atp.. testovat atp.. Takže opravdu s tím pomůžete. 🙂

 2. Já jsem se rozhodla před dvěma dny ,vyřídila a svůj názor měnit nehodlám.Ale moje rozhodnutí mělo opravdu vážný důvod,a ten si vezmu do hrobu.Ví o tom jen manžel a kamarádka.

  • mám v úmyslu udělat přesně to samé.zajímalo by mě,jestli záleží na zdravotním stavu.Musím se do ústavu dostavit osobně?mám problémy s mobilitou.

   • Mi osobně přijde zajímavé i užitečné darovat tělo, kdy je položeno na zvláštním pozemku a slouží pro objasňování kriminálních případů a nemusí se jen pitvat, na tomto pozemku daní pracovníci sledují a dokumentují postupný rozklad těla v jakémkoliv ročním období, není pravdou že je s ostatky pak naloženo, že Vás jen sprostě hodí do pytle, a když tak takto je to i s lidmi u těžké havárie, kde nikdo neví s prominutím čí hlava, ruka, noha trup komu kolikrát patří. Záleží na dotyčném jak je psáno výše jestli je popel či tělo pak navráceno rodině k pohřbení ať už v urně či dáno do země je to rozhodnutím pro každého. I po těžké operaci kdy vám musí amputovat končetinu, Vám nohu nezabalí domů do mrazáku co si budeme povídat, určitě se myšlenkou darování budu zabývat po tom co mě na to upozornila má neteř, které je 16 let s tím, že ona v tom má jasno a já pomalu také.

    • Máš pravdu Martinko. Je jedno jak s tělem naložíme, stejně ho už nebudeme potřebovat, takže je jedno jestli ho necháme zpopelnit, uložit do hrobu nebo ho darovat pro vědecké účely. Rozhodnutí ale zase záleží na nich jak ze svým tělem naloží. Jen můžu říct, tak či tak, vaše tělo bude zničené. bud rozkladem, spopelněním nebo využitím k vědeckým účelům, takže je úplně jedno co s tím tělem uděláte, stejně dopadne stejně.. Jak sem psál komentař nahoře

  • Zdravim už to že jsem otevřela tyto stránky je super to znamená jen jedno rozhodovat se nemusím mám v tom naprosto jasno, Jen si musím o tom všem promluvit s mojí lékařkou jak pokračovat v jednání atd .Jen už to že jsme se s manželem o tom dohodli tak mě hřeje u srdíčka a mám supr pocit Všem přeji krásny večer Květuše a Radko Jiroušovi.

 3. Naprosto souhlasím s možností darovat tělo k vědeckým účelům. Proto jsem se dostal na tuto stránku, abych zjistil kontakt, protože již dávno jsem se pro tuto volbu rozhodl.
  Je mi jedno, jestli mě spálí po kouskách nebo v celku! JE TO POSLEDNÍ, CO MOHU UDĚLAT PRO OSTATNÍ!

 4. Rozhodla už jsem se dávno ,že daruji tělo na vědecké ùčely.Jen tajně doufám,že to ještě chvilku potrvá.

 5. Vzhledem k tomu, že jsem sama, mám plno operací a od dětství plno nemocí, jsem se již dávno rozhodla, že určitě bude lepší, když se na mém mrtvém těle budou učit nastávající lékaři, než abych byla zpopelněna…jen tak …. Kdo neví, že jakákoli nemoc, operace … souvisí s dalšími orgány a nemocemi, operacemi, to zřejmě nechápe. Pokud ovšem chceme, aby lékaři a medicína postupovala dopředu, je nutné se podívat i dozadu… Snad k tomu přispěje i moje darované tělo po mé smrti.

 6. Též jsem o darování začal uvažovat.Zejména se mi líbí,že po prozkoukání a využití pro lékařské účely, zbytek na mé přání zpopelní a uloží do hrobu k rodičům.

 7. Jsem po mnoha operacích mozku. A rád bych daroval po konci života své tělo k vědeckým účelům aby už nikdo nemusel trpět jako já.

 8. Také bych své tělo darovala, už jen proto, že nechci, aby někdo musel platit můj pohřeb, a nedej Bože, aby tam fnukali moji falešní příbuzní….to určitě ne !
  Jen mě mrzí, že ho nemůžu darovat do Olomouce. Ale moje zlaté srdce pak nechte mému synkovi na památku.

  .
  ..

 9. Můj život je aktivní,i když se ozývají různé neduhy,od svych 40 jsem prodělala spoustu operací, leidenská mutace, psychické problémy…. ať se z našich nadějných lékařů stanou skvělí lékaři, kteří pomůžou naším dětem a vnoučátkům, moje veliké přání.

 10. Nedávno jsem se od sestry dověděla, že její sousedka, to udělá také, že své tělo daruje pro výzkum, protože to udělal i její manžel, který už zemřel¨. Vůbec jsem o tom nevěděla, že se něco takového může udělat. Začala jsem o tom přemýšlet, že to také udělám i z praktických důvodů. Děti nebudou muset platit nehoráznou cenu za pohřeb a s tím spojené starosti. Myslím si, že takových lidí bude v tuto dobu více. Po smrti duše odejde, tak kam má a tělo je jenom schránka, kterou už nebudu potřebovat.

  • Nedávno jsem četla článek o nedostatku těl pro výuku mediků a rozhodla jsem se taky pro darování těla. Na hřbitov nechodím, při různých výročích zapálím svíčku. Často na ně vzpomínám a nepotřebuji stát nikde nad hrobem. A nechci, aby někdo stál nad mým. S nikým se o tom radit nebudu, až bude vše podepsané, rodině to oznámím…

 11. určitě dobrá věc,také bych ráda tělo darovala,ale nevím, zda to jde i písemnou formou s ověřeným podpisem

 12. Jdu do toho. Jakmile se dostanu ke smlouvě, okamžitě podepisuji. Nemám nikoho, kdo by se o mne postaral, natož aby vyřizoval kremaci. Syn zemřel a dcery by to obtěžovalo. Pracovala jsem jako pečovatelka a snad jsem byla za života alespoň trošičku užitečná. S tím dárcovstvím mi můj život dá konečně smysl a naposled pomůžu. Ráda bych aby můj popel vysypali na moje oblíbené místo, tak poprosím děti kamarádky .Snad tu poslední službu udělají…Pak to bude dokonalé…Dlouho o tom uvažuji a teď padlo konečné rozhodnutí.

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: