Sobota, 27. července 2024

Jak je to s nerovnoměrným rozvržením pracovní doby a prací ve svátek

U zaměstnanců pracujících v režimu nerovnoměrného rozvržení pracovní doby se v praxi stále objevují určité nejasnosti ohledně toho, jak se má zaměstnavatel vypořádat se svátky. Svátky jsou vymezeny zákonem č. 245/2000 Sb., o státních svátcích, o ostatních svátcích, o významných dnech a o dnech pracovního klidu.

U zaměstnanců pracujících v režimu nerovnoměrného rozvržení pracovní doby je zaměstnavatel povinen vypracovat rozvrh směn na celé vyrovnávací období bez ohledu na to, na které dny připadnou svátky, mimo jiné i proto, aby předešel nerovnému zacházení s konkrétním zaměstnancem či s částí zaměstnanců. Jestliže u zaměstnanců, kterým zaměstnavatel rozvrhuje pracovní dobu rovnoměrně od Po do Pá, na Út připadne svátek a těmto zaměstnancům v důsledku svátku směna odpadne, musí zaměstnavatel tento princip uplatňovat i ve vztahu k zaměstnancům s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou. Bylo by totiž v rozporu s principem rovného zacházení, pokud by zaměstnavatel pouze těm zaměstnancům, kteří pracují v nerovnoměrném rozvržení pracovní doby, rozvrhoval pracovní dobu již s ohledem na svátky.

V případě, že svátek připadne na den, který je pro zaměstnance podle rozvržení pracovní doby jeho pracovním dnem, mohou nastat následující situace:

1) Zaměstnanci z důvodu svátku směna odpadla

Někteří zaměstnavatelé v důsledku omezené potřeby výkonu práce ve svátek mohou „najíždět“ na omezený režim práce. V těchto dnech např. místo obvyklých pěti zaměstnanců ve směně konají práci pouze tři zaměstnanci. Pak nastává situace, kdy zaměstnanec má sice na den svátku podle rozvrhu směn rozvrženou směnu, ale v důsledku omezeného režimu práce nepracuje. Doba, kdy zaměstnanec v důsledku svátku nepracoval, se posuzuje jako výkon práce a započítává se do stanovené týdenní pracovní doby v příslušném týdnu. Tyto zaměstnanci tak nejsou povinni směnu, jež jim v důsledku svátku odpadla, napracovat v pozdějším období.

Řešení, kdy zaměstnavatel rozvrhne zaměstnanci směnu na svátek, a zaměstnanec v důsledku svátku v tento den nepracuje a odpadlou směnu musí napracovat v pozdějším období, je v rozporu se zákoníkem práce.

Jak je to, když zaměstnanec v den svátku pracuje? Více čtěte na webu Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče! 

 

DALŠÍ ČLÁNKY

2 KOMENTÁŘE

  1. No jasně, už do dlouhodobého plánu se na svátek napíše jen jedna síla (jako v neděli), byť se jedná třeba o středu, kdy jsou na pracovišti 2 a to jen proto, aby té druhé náhodou nemuseli počítat hodiny ( kdysi se psalo „s tečkou“)

  2. U nás sestry, které pracují v jednosměnném provozu mají snížený fond pracovní doby o dny, které připadnou na svátek ve všední den, ovšem sester pracujících v nepřetržitém provozu se to netýká, ty si to musí naddělat pokud mají volno. Je to spravedlnost na entou. Ani se nedivím těm mladým, které se chystají odejít. Stále se musí vzdělávat, jezdit od dětí do školy a navíc se s nima jedná…..O platech ani nemluvím. Rozdíly mezi platy sester v různých nemocnicích jsou dost vysoké. Ovšem sestry jsou upozorněny pokud zveřejní plat, můžou být sankciovány ev. propuštěny. Má bývalá kolegině v jiné nemocnici měla již před 10 lety o 10 000 víc než já a to se jim už několikrát přidávalo.

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: