Čtvrtek, 23. května 2024

Každá třetí nemocnice trpí nedostatkem zdravotních sester

Systém zdravotní péče v České republice považují ředitelé nemocnic i zdravotních pojišťoven dlouhodobě za velmi kvalitní – vyplývá to z pravidelného výzkumu společností HealthCare Institute a Ipsos. Většina ředitelů nemocnic ale připouští, že oni sami vidí v nemocnicích, které řídí, určité možnosti zlepšení.

Letos dochází opět ke zvýšení obav jak v otázce fluktuace zaměstnanců, tak v otázce jejich nedostatku. Nejvíce je to patrné u lékařů a zdravotních sester. Zatímco loni vnímalo 24 % ředitelů nemocnic problém fluktuace lékařů, letos je to 38 % z nich. U sester došlo ve stejné otázce k výraznému růstu z loňských 7 % na letošních 22 %.  Nedostatek lékařů loni pociťovalo 44 % nemocnic, letos je to již 66 %. Každá třetí nemocnice (31 %) trpí nedostatkem zdravotních sester, v loňském roce to bylo pouze 10 % z nich. Situace je umocněná koncem platnosti výjimky pro přesčasovou práci, která skončila v roce 2013. Ta u téměř 40 % nemocnic vede k nárůstu personálních nákladů.

Personální otázky, zejména v souvislosti s personální vyhláškou,momentální řeší odbory. Podle vyhlášky totiž stačí na péči méně pracovníků. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) přizval odboráře do komise, která připraví novou personální vyhlášku. Počty lékařů a sester by měly odpovídat potřebám praxe, stoupnout by také měly platy. Odboráři žádají nárůst příjmů o pět procent.

Zdroj: tisková zpráva HCI

Předchozí článekPřivítejte léto!
Další článekZrušení kreditů stále ve hře!

DALŠÍ ČLÁNKY

1 komentář

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: