Pátek, 24. května 2024

Zrušení kreditů stále ve hře!

Před více než rokem jsme psali o snahách MZ vytvořit nový zákon, který měl nahradit stávající zákon o nelékařských zdravotnických povoláních. Tato snaha se nerealizovala,  ale na novém zákonu se opět pracuje. Přinášíme hlavní teze připravovaného zákona. V plánu je přejdložit jej vládě v březnu 2015 s účinností od ledna 2016.

Schválené hlavní teze zákona:

 • Zrušit dosavadní pojetí odborného dohledu a zavést zákonem dobu na zapracování (adaptační proces) s odborným vedením pouze v této době a při dalším celoživotním vzdělávání.
 • Ponechat v návrhu pouze jednu úroveň vzdělávání, a to u všech oborů, kde je v současnosti paralelní vzdělávání. (tzn. zrušit VOŠ)
 • Snížit počty povolání zrušením povolání laboratorní pracovník, biotechnický asistent, zdravotně – sociální pracovník, laboratorní asistent, nutriční asistent, asistent zubního technika, ošetřovatel, dezinfektor
 • V novém zákoně neupravovat JOP a pracovníky povolání nemocničního kaplana, muzikoterapeuta a herního specialisty.
 • Ponechat v návrhu možnost získání magisterského stupně vzdělání pro bakalářské zdravotnické obory.
 • Stanovit minimální roční rozsah celoživotního profesního vzdělávání, které je pracovník povinen absolvovat a zaměstnavatel povinen umožnit; neužívat dále kreditní systém, vypustit ze zákona průkaz odbornosti.
 • Stanovit nově praxi (výkon povolání) jako podmínku pro zařazení do specializačního vzdělávání
 • Provést diverzifikaci na několik oborových akreditačních komisí dle příbuznosti oborů a rozšířit možnost jejich zapojení.
 • Ponechat Registr v novém zákoně bez vazby na zákon č. 372/2011 Sb. Registrovat v něm pouze všeobecnou sestru, porodní asistentku, radiologického asistenta, fyzioterapeuta, zdravotnického záchranáře, klinického logopeda a klinického psychologa.
 • Návrh týkající se Řízení ošetřovatelství a ostatních zdravotnických povolání vypustit

Zdroj: Prezentace hlavní sestry A. Šmídové na Poradě managementu nelékařských zdravotnických povolání 20.5.2014 v NCO NZO. Celá prezentace ke stažení ZDE

Pozn. Informace k stávající registraci můžete najít ZDE, další dotazy směřujte na Informační linku registru! Děkujeme.

DALŠÍ ČLÁNKY

1 komentář

 1. Dobrý návrh,jsem všemi deseti pro,co se týče kreditního systému,je podle mne tzv na nic…sestry,které musí dle zákona splnit 40 bodový kredit pro další registraci se pachtí,hledají semináře apod.Pokud se nějaká akce udělá třeba v nemocnici,není možné na tyto semináře jít,jelikož se samozřejmě dělají dopoledne,kdy sestry nemohou odejít z oddělení a sednout si na cca 8 hodin do posluchárny….myslím,že kreditní systém nahrává více firmám,které se zabývají představením svého např.výrobku,představením něčeho co je všeobecně známo….

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: