Sobota, 27. července 2024

Kolik sester a ZA jde do praxe?

V pondělí 16.3. se na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze konala konference s panelovou diskusí na téma Jaké sestry potřebuje české zdravotnictví? Tématem diskuse bylo současné vzdělávání všeobecných sester v České republice a s tím spojená role sestry. (Zpráva o konferenci ZDE)
V přednášce hlavní sestry MZ Mgr. Aleny Šmídové se objevil zajímavý graf porovnávající počty absolventů oboru všeobecná sestra a zdravotnický asistent.

Graf nerozlišuje prezenční a kombinované studium, ani typ školy (VOŠ či VŠ a ze začátku SZŠ).Od roku 2006/2007 jsou modře zdůrazněni absolventi oboru ZA na SZŠ.  Trochu mě zaráží počet ZA ve školním roce 2006/2007, protože školní rok 2003/2004 byl poslední rok, kdy se na SZŠ dal vystudovat obor všeobecná sestra, který končil v právě v roce 2006/2007. V roce 2008 už maturovali na SZŠ pouze ZA.

Co z grafu vyplývá?

  1. V roce 1994 vyšlo ze škol cca 5 500 sester. Číslo odráží téměř výhradně absolventy SZŠ, protože vysokoškolské studium sester bylo v té době ještě unikátní a VOŠ začaly masově vznikat po roce 1995.
  2. V roce 2005 ukončilo studium 3 500 sester, ovšem to neznamená  3 500 nových sester. Graf zahrnuje i studium sester, které již získaly kvalifikaci na SZŠ, ale pokračovaly ve studiu na VŠ či VOŠ, takže jsou vlastně v tom grafu již podruhé.
  3. V roce 2013 ukončilo studium něco přes 1 500 sester a necelých 2 000 ZA.  To opět neznamená cca 3 500 nových pracovníků. Podle hlavní sestry jde do praxe asi 25 % ZA, a to někteří ani ne do zdravotnictví, cca 75 % pokračuje ve studiu na VŠ a VOŠ (opět někteří zvolí jiný obor než všeobecnou sestru).  Mezi 1 500 sestrami, které ukončily studium v tomto roce na VŠ či VOŠ jsou už některé, které v praxi již jsou – buď jako ZA nebo jako sestry, a studují dálkově. Odhaduji, že jich může být až čtvrtina. Čili z čísla 3 500 máme cca 1200 nových sester plus těch asi 300 ZA, kteří nastoupí do zdravotnictví. Dohromady tedy 1 500 nových pracovníků. Oproti roku 1994, kdy vyšlo za školy 5 500 sester, je to propad o cca 70 %!

Máme o 70 % méně nemocných a o 70 % méně lůžek?  Máme tolik nových potenciálních studentů – končících ZŠ či střední školu, kteří mají zájem o náročnou, zodpovědnou a nedoceněnou práci v ošetřovatelství? Jak dlouho bude ještě trvat, než se to začne skutečně řešit a ne o tom jen mluvit? Jak dlouho bude ještě trvat, než odpovědní činitelé pochopí, že když sestru nezaplatí, tak prostě nebude?

graf

Lenka Šnajdrová, www.osetrovatelstvi.info

DALŠÍ ČLÁNKY

22 KOMENTÁŘE

  1. Jsem zdravotní sestrou skoro 35 let a vidím že nový systém vzdělávání nestojí za nic vysoká škola je pro sestru zbytečná navíc studuje v oboru který v praxi nepoužije. nehledě nato ,že to nemá zaplaceno.

    • Souhlas s Marií.Je to smutné,kam jsme došly.Já byla po sametové revoluce v Norimberku a jako sestry jsme byly velice chtěné a a měly jsme znalosti o 50% vyšší než sestry tamnější…

      • No jasně, nás totiž odborné předměty učili doktoři, takže jsme měli ponětí, o co jde. Teď se neučí chirurgie, ale ošetřovatelství v chirurgii, učí to učitelka, co v životě na chirurgii nebyla a neví. Ta souvislost prostě v hlavě studenta není a to je špatně.

        • Tak s tim tedy nesouhlasim…ano sice se na vysoke skole vyucuje predmet: ,, osetrovatelstvi v chirurgii “ ale nas to teda ucil Mudr-chirurg…ostatne jako vsechny ostatni predmety vyucuji prevazne lekari…takze naopak jsme meli mnohem vic informaci nez jen po stredni zdravce.

          • Aha, já jsem se asi špatně vyjádřila, já myslela na střední. Nás i na střední učili lékaři a to už teď není. Na VŠ jsme měli na odborné předměty taky lékaře- docela jsem koukala, co všechno se za těch 20 let změnilo v různých oborech.

  2. v medical tribune na toto téma již jeden článek byl a ta čísla byla výrazně nižší, celkem to znamená, že české zdravotnictví může vyhlásit bankrot (co se týče personálu)

    • Novela zákona 96/2004 je v přípravě, zatím ji nikdo neviděl, ale počítá se údajně s odstraněním odborného dohledu u ZA. V řešení je také novela personální vyhlášky.

      • Vlastně se jen zlegalizuje to, co se stejně na většině oddělení děje. Ono to v praxi ani jinak nejde.

        • No, my máme jednu ZA a ta se neustále snaží strkat se do našich kompetencí. protože nemáme ošetřovatelky a tak nechce dělat jejich práci.

          • U nás jich máme 8, polovina jich dál studuje.Všichni dělají všechno. ZA nevyjímaje. Z toho 2 kluci.. Dělají práci VS, za plat ZA. Taková levná ošetřovatelka, plus VS. Ošetřovatelky nachází uplatnění spíše v domovech důchodců, nemocnice s nimi šetří. Tedy jak kde.Tak jejich práci zastane ZA.

  3. Taky se potýkám, maturovala jsem ve 2007 jako poslední SZŠ sestra, bylo to dálkové studium a já šla rovnou na mateřskou, dnes mě ale nikde nechtějí, nejsem registrovaná. Přitom jsem měla praxe 4 roky, ve škole jsem byla 5let. Ale díky revoluci v Brně mě dnes nelze pomoci, musím mít 3 roky praxe, pracuji sice v nemocnici, ale jen v kartotece, jako admin. Nejsem nic….. doufám, že se to jednou otočí k lepšímu…

  4. ad PS:
    Buďte milá kolegyně ráda, že pracujete v kartotéce. Nemusíte se denně bát, kdy Vás někdo podřeže, nebo kdy se nakazíte Hep. C. Agresivita pacientů a hlavně jejich příbuzných stoupá každoročně dle mého o 100%. Stát se Vám tak akorát směje do obličeje stejně jako zaměstnavatel. Za ten zničený život to nestojí.

  5. Dívám se na ten graf a krom rapidního poklesu zájmu od roku 2007 mě zaujal rok 2000. Co se dělo?

    • nebyl to ten slabý rok, kdy najednou byla povinná devítka? Nějak s emi to plete, ale vím, že moje maminka učila na střední škole a jeden rok vůbec neměli prváky, tak jestli tohle není ono, když by došli do čtvrťáku

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: