Pátek, 24. května 2024

Konec jednorázových injekčních stříkaček?

Česká pobočka celosvětové ekologické organizace Greenpease a další organizace zabývající se životním prostředím žádají po ministerstvu zdravotnictví, aby se připojilo k celosvětové iniciativě za snížení ekologické zátěže životního prostředí produkcí plastových odpadů.
Nejvíce plastů ve zdravotnických zařízeních pochází z jednorázových injekčních stříkaček, připravuje se tedy návrh, který počítá s masovým návratem skleněných stříkaček typu Luer-Lock, které jsou kompatibilní se současnými jednorázovými jehlami.

Skleněné stříkačky jsou opakovatelně použitelné a případné sklo z nich lze dobře recyklovat, nezatěžují tedy životní prostředí tolik jako plasty. Sterilizační postupy jsou dnes na takové úrovni, že nemůže dojít k poškození pacienta nedostatečně vysterilizovanou pomůckou, jako se tomu stávalo dříve, tvrdí Greenpease.

Pro sestry to ale není příliš dobrá zpráva, uvedla tisková mluvčí České asociace sester. Složení skleněné stříkačky za sterilních podmínek je časově náročné a mladé sestry už to ani neumí. Při současném nedostatku personálu budou vznikat další stresující situace, protože zdravotnickým asistentům nelze podle vyhlášky o činnostech tuto kompetenci svěřit.

Nicméně střední zdravotnické školy už připravují kurzy manipulace se skleněnou stříkačkou. Kurzy budou zahrnovat postupy správné desinfekce, přípravy stříkaček ke sterilizaci, samotnou sterilizaci a složení sterilní injekce. Kurz bude jednodenní, povinný pro všechny sestry, cena kurzu se odhaduje na 1000 Kč.
Bohužel zatím není jasné, kdo bude kurzy hradit, ministerstvo dle svých slov nemá vyčleněné finance na podobná školení. Nemocnice se také brání, 1000 korun snad není taková částka, aby si ji zaměstnanci nemohli uhradit sami.

Zdroj: ČKT

DALŠÍ ČLÁNKY

16 KOMENTÁŘE

  1. takže ešte to ani nie je zavedené a
    už si niekto potrebuje napchať vrecká za kurzy, typické Československo

  2. přejí hezký den….pracuji jako zdravotní sestra 37 let ve zdravotníctví…Skleněné stříkačky nepovažuji za správny krok …Pamatuji si velice dobře, jaký dlouhý proces se kolem očisty dstříkaček provádel…rozložit, očistit mechacnicky, nechat pořádne osuchnout….pak pro jistotu ještě pořádne vytřit sterilnm tamponem….Naukládané byli po celé délke naši vyšetřovni.veškeré úložné plochy byli jímy zapratané….A po osušení ,naskládat do sterilizátora.Ale tak,aby skleněný konus byl u vedle vhodného pístu…T.Zkonus stříkačky 10 ml ,hned u ní vedle .Nejlépe po lavý straně…..A ráno se to po noční vyndávalo se sterilizátora….jestli byli horké .byl průser….nemohla pak raní směna odebírat krev a apikovat injekce…..A to skládání to také bylo náračné.hlavně na čas………No to teda čekají sestřičky náročné čínnosti…myslím,že to není ten správny krok našeho zdravotníctví……A ještě si mám hradit ,,kurz skládání stříkačky,,,,,,,?????A kdo to bude vyučovat, když se asi tak 30 let používají kednorázovky…Quo vadis,české zdravotníctví……?????DO PRDĚLE človíčku..do prďele….prominte mi za ,,hrubý ,,výraz…

    • Tak zkušeně jste to popsala, ale přeci je jasné, že to není možné. Je to prostě APRÍL a moc se povedl 😀 . Zavedením používání skleněných stříkaček by se musela opět změnit legislativa o horkovzdušných sterilizátorech, které už byly na odděleních zrušeny, autoklávování na centrálních sterilizacích je také nesmysl, znamenalo by to další obaly, tudíž by si ekologie na své nepřišla… prostě evidentní nesmysl, tak je zbytečné se rozčilovat 😉

  3. Snad je to apríl………to by se muselo zrušit spoustu jiných umělohmotných věcí……Sáčky, tašky, plastové láhve, hračky……atd.atd……

  4. Co je to zase za kravinu?Buď je to fakt apríl, anebo jde zase o nějaký buisniss, aby si firmy nahrabaly peníze novým způsobem….kdo to nezažil, tak neví, protože jejich používání stíží v dnešní medicíně rychlost při aplikaci léků především na pracovištích jako je JIP, ARO a nedovedu si představit, jak záchranáři v terénu poskládají stříkačku v nesterilních podmínkách pro akutní podání léků:-))))))

  5. nevím, kdo tohle vymyslel a rozhodně netuším, proč bychom si kurz měli platit sami, jako hnutí greenpeace je fajn, ale nelezte nám do zdravotnictví a vůbec do péče o lidi, děkujeme, odcházíme z Česka… (doufám, že jde o Apríl)

  6. Jen doufám že je to apríl. To by byl horor. Takže se vrátíme k hadrovym plenam i pro dospělé. Zvratkum do plechové mísy a skleněným zkumavkam na krev,infuzim ve skle i na krev, vše se moc super vymyvalo a desinfikovalo. Co tak se vrátit bydlet v jeskyní 😇

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: